VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičský sbor v Domažlicích patří k nejstarším v Čechách

Domažlice– Za den vzniku dobrovolných hasičů vDomažlicích je brán 1.říjen 1870.Sbor patří knejstarším vzemi. Vsoučasnosti má 86členů. Otom, jaké to je, být domažlickým hasičem, jsme hovořili snáměstkem starosty Vladislavem Pačesným.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Domažličtí hasiči udržují přátelské vztahy s kolegy z Furthu im Wald, kam jezdí cvičit i na oslavy.Foto: hasicido.cz

Hasiči každoročně pořádají Oslavy sv. Floriána, staví májku a pořádají ojedinělou soutěž Výstup na věž. Co však sbor trápí, je malý počet ostrých výjezdů. „Je jich rok od roku méně a kluci z výjezdových družstev to nesou těžce. Je to pro ně frustrující a ztrácí chuť do práce. Snažíme se to změnit, vyvolali jsme kvůli tomu jednání,“ říká náměstek starosty. Domažličtí „dobráci“ se osvědčili u požárů Chodského hradu, pily v Trhanově, při vichřicích Kyrill a Emma i při povodních. Doplatili však na změny, kvůli nimž se o některých událostech v Domažlicích dozvídají až z novin a mohou závidět profesionálním kolegům a hasičům z měst a obcí v okolí. Vždyť i do dva kilometry vzdálených Petrovic by byli povoláni hasiči z Klenčí! „Ale rozhodně nezahálíme, pořádáme cvičení, okresní soutěž, vykonáváme řadu činností pro město, jako je třeba dohled při kulturních pořadech v MKS, obrovské nasazení vyžaduje dohled o Chodských slavnostech,“ doplňuje slova svého kolegy starosta sboru Václav Konopík.

Náladu hasičům zvedá kamarádství s kolegy z Havlovic, Folmavy, Kolovče, Dílů či Postřekova. Výjimečné jsou i úzké vazby na hasiče v bavorském Furthu im Wald, s nimiž je pojí mnohaleté partnerství. Jeho počátky sahají hluboko do minulosti. Už v roce 1863 jelo družstvo Tělocvičně – hasičské jednoty z Domažlic vlakem hasit k sousedům za hranice. Novodové kontakty odstartovalo pozvání do Furthu v roce 1968. „Tamní hasiči nás pozvali na Silvestra, jenže vše zhatila nastupující normalizace. Pak byly kontakty udržovány hlavně v osobní rovině, ale už v roce 1987 nás Furthští pozvali na oslavu 125. výročí. Abychom mohli jet čtyři kilometry na západ, najezdili jsme ´na východě´ patnáct set kilometrů. Vyřizování povolení nám s Tondou Maschlem zabralo rok, ale k návštěvě v roce 1988 došlo,“ vzpomíná Pačesný. S kolegy z Bavorska absolvují cvičení i výcvik v pojízdném polygonu plném ohně, který v Čechách nikde není.

Sbor disponuje skříňovou avií z roku 1989, další z roku 1985 je v majektu města, stejně jako cisternová liazka z roku 1990. „Otázka nutnosti obměny techniky je rok od roku aktuálnější. Poruchovost a z toho plynoucí finanční náklady na opravu jsou vyšší a vyšší,“ přiznává náměstek starosty sboru, který na druhé straně využívá zánovní zbrojnici. „Pro nás, kteří jsme neměli kde se po zásahu umýt, převléknout a od ohně se vraceli domů jako kominíci, je to paráda,“ říká Pačesný. Protože se ale stavba prodražila, zbrojnice je dovybavována postupně, jako v případě odsávání výfukových zplodin z garáží.

V lednu čekají sbor volby nového výboru.

Autor: Václav Tauer

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Ilustrační fotografie.

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení