V neděli od čtyř hodin odpoledne sehrají staňkovští fotbalisté na domácím stadionu další mistrovské utkání. Ale ne tak ledajaké! Pečlivě střižený trávník ožije prestižním derby fotbalem. V magnetu víkendového kola 1.A třídy Plzeňského kraje totiž přivítá místní FK ve svém krásném areálu fotbalisty sousedního TJ Holýšov.

A vše nasvědčuje tomu, že to bude jeden z největších zápasů za poslední roky ve Staňkově.

Oba soupeři a velcí rivalové se drží na špičce tabulky druhé nejvyšší krajské soutěže . U aktuálně druhého Holýšova, který před sezonou sestoupil z krajského přeboru, se to očekávalo. Ale domácí nováček, který naopak postoupil z nižší I.B třídy, zatím mezi ostřílenými týmy nepůsobí nijak vyjukaně a je jen o skóre překvapivě hned za ním.

Holýšovští v minulém kole, po velkolepém obratu v posledních minutách zápasu, udolali rezervu Rokycan 4:3.

To Staňkov má v neděli co napravovat. Po špatném výkonu totiž naposledy prohrál na umělé trávě v Žihli 0:1. Umělka obecně staňkovským hráčům nesedí, prohráli na ni i v druhém jarním kole v Kaznějově.

Na podzim, v sedmém kole, porazil domácí Holýšov staňkovské hosty před 310 diváky 4:0 brankami Černohorského, Valachoviče, Krause a Šperla.

Teď je tu ovšem nedělní derby a Deník sondoval předzápasovou atmosféru v kabinách obou týmů.

Nejprve tedy klasická ´desítka´v holýšovském dresu JAN VALACHOVIČ:

Jaká je nálada v týmu po parádním obratu v zápase s Rokycany?

„Nálada je výborná. Ale to je po celou sezonu. Je pravda, že po takovém obratu bylo večer hodně veselo.“

S jakými ambicemi a cílem pojedete do Staňkova?

„To je jasné. Do Staňkova jedeme vyhrát“!

Bude to souboj o druhé či dokonce při souhře dalších výsledků o první místo tabulky. Čeká se vyšší návštěva než obvykle. Jsou pro vás tyto zápasy v něčem odlišné od těch běžných?

„Já osobně doufám, že přijde spousta lidí. Ano, tyto zápasy jsou mimořádné, a to hned z několika důvodů. Bude tam hodně kamarádů, bývalých spoluhráčů, spolupracovníků ze zaměstnání. A teď to ještě celé okoření to, že jsme oba týmy tak nahoře.“

Váš tip na výsledek?

„Já mám jasno. Staňkov -Holýšov 2:3!“

Staňkov, který je v aktuální sezoně pro všechny velké překvapení, se stále opírá o svou dlouholetou brankářskou jedničku LADISLAVA JÁNSKÉHO:

Jak se tým cítí po nepodařeném utkání a těsné porážce v Žihli?

„Nálada v týmu je i přes prohru pořád velmi dobrá. Zápas se nám nepovedl, ale jedeme dál.“

Jak se těšíte na derby s Holýšovem?

„Těšíme se moc. Na všech hráčích je již teď vidět, že mají v hlavách jen Holýšov. “

S jakou taktikou půjdete do nedělního zápasu? Je někdo či něco, na koho nebo na co se budete muset obzvláště důsledně připravit?

„Musíme podat daleko lepší výkon než minule. Více si pohlídat standardní situace, protože na podzim u nich jsme je nezvládli. A také střed pole hodně rozhodne. V obraně si musíme dát pozor na Vaška Šperla, který umí parádně zakončit.“

Váš ´nedělní´ tip?

„Samozřejmě výhra domácích!“

Místopředseda staňkovského fotbalového klubu ONDŘEJ BAUER působil v minulosti v obou týmech a má na vzájemné duely krásné vzpomínky:

„Takové derby zápasy je skvělé hrát. Má to náboj, přichází hodně lidí, vytvoří se skvělá atmosféra a je to vyhecované z obou stran."

Takže teď se na fotbalový vrchol jara ve staňkovském a holýšovském regionu těšíte už i jako funkcionář…

„My jsme především rádi, že se zase můžeme utkat s Holýšovem jako rovný s rovným. Vzpomeňte si, že jsme zachraňovali tři roky zpátky 1.B třídu a hrát museli i naši trenéři… Dnes tu jsou borci jako střelec Tomáš Tlustý, kapitán Vojta Mifek a další. Zatím jsme nadmíru spokojeni. Všichni se už těšíme na neděli a tímto bych chtěl pozvat celou fotbalovou veřejnost v neděli 21. dubna od 16 hodin na Městský stadion do Staňkova!“

Na co se mohou diváci vedle kvalitního fotbalu a dvou nejlepších střelců soutěže s jedenadvaceti góly na kontě Tlustého a Šperla těšit?

„Třeba na to, že čestný výkop utkání provedou starostové obou měst Horák a Schröpfer nebo na poločasové představení našich nejmenších fotbalových nadějí.“