Už toho má ve fotbale jako hráč i trenér za sebou spoustu, ale tak zvláštní sezonu osmašedesátiletý kouč Zdeněk Michálek ve své kariéře ještě nikdy nezažil.

Na jaře s fotbalisty Tachova postoupil do České fotbalové ligy, ale v létě byl po třech týdnech přípravy na novou sezonu překvapivě odvolán, aby se pak do ČFL vrátil po devíti odehraných kolech, kdy převzal Jiskru Domažlice.

Na Chodsku panuje po podzimní části spokojenost, Jiskra skončila pod vedením zkušeného kouče na pátém místě, když na třetí Zápy ztrácí v tabulce pouhé dva body.

Co říkáte na tak divokou polovinu sezony?
Je pravda, že něco takového mě ještě nikdy nepotkalo.

Když jste v létě nečekaně v Tachově skončil, počítal jste s tím, že se ještě do třetí ligy vrátíte?
Když mám být upřímný, tak ne. To, že bych ještě někomu pomohl v nižší soutěži, to jsem si uměl představit, ale že se vrátím do ČFL, to mne opravdu nenapadlo.

Váhal jste dlouho nad nabídkou Jiskry? A proč jste ji nakonec přijal?
Na nabídku Jiskry jsem kývl i proto, že se mnou do Domažlic šel jako asistent Pavel Vaigl, kterému se snažím předávat své zkušenosti a rád bych z něj vychoval kvalitního trenéra. Myslím si, že on k tomu má ty nejlepší předpoklady, o čemž jsem se přesvědčil už během naší spolupráce v Senku Doubravka. Já už jednou v Domažlicích s mladým asistentem spolupracoval, byl to Zdeněk Bečka a myslím, že to fungovalo.

Rozjezd s Jiskrou byl trochu rozpačitý, v prvních třech kolech jste s mužstvem získali z devíti možných je dva body. Čemu to přičítáte?
Začátek byl dost složitý. Když jsme s Pavlem přišli poprvé do kabiny, viděli jsem na hráčích, že jsou fotbalem otrávení. Ještě nikdy jsem neviděl tak zklamané hráče s minimálním sebevědomím. Mužstvo předtím prohrálo během týdne dva zápasy v Tachově a na Žižkově a podle toho to v kabině také vypadalo a také se to ještě projevilo ze začátku na výkonech. Naším prvním a hlavním úkolem bylo zvýšit sebevědomí hráčů, aby si znovu začali věřit. Byla příliš znát jejich frustrace, že měli z léta pod trenéry Horváthem a Matejkou hodně natrénováno, ale výsledky se nedostavily.

Jaké další kroky jste museli udělat, aby se mužstvu vrátilo sebevědomí a chuť do fotbalu?
Především jsme museli dát dohromady defenzivu. V té době nám chyběli oba krajní obránci Hrubý a Bárta, nebylo vyřešeno složení stoperské dvojice, což vidím jako základ defenzivy. Hluboko pod své možnosti tehdy hráli i oba klíčoví hráči mužstva Mužík s Fořtem. To všechno se muselo změnit. Museli jsme mužstvo oživit a dostat do pohody, což ale v rozehrané sezoně nebývá snadné.

Pak jste se rozjeli, postupně jste porazili Dobrovice, Štěchovice, Čáslav, Chrudim a na penalty Union 2013. Čím si úspěšnou sérii vysvětlujete?
Zlomové bylo domácí utkání s Dobrovicemi, které jsme vyhráli a od té doby se nám začalo dařit výsledkově i herně. Byli jsme úspěšní v ofenzivě, stříleli jsme hodně branek, ale také jsme jich dost inkasovali. Například v Čáslavi vyhráli divokým výsledkem 4:3, doma s Dobrovicemi 4:2. Hráli jsme dost otevřený fotbal a někdy zapomínali na zadní vrátka, jinými slovy více se nám dařilo v ofenzivě než v obranné činnosti. Výjimkou byl zápas ve Štěchovicích, kde jsme dokázali vyhrát, aniž bychom inkasovali (1:0). K tomu, že se mužstvu vrátilo sebevědomí, přispěla i kvalitní příprava v tréninku a individuální pohovory s hráči. Důležité rovněž bylo, že se nám rozehráli také naši klíčoví hráči Mužík s Fořtem.

Série bez porážky byla velmi dlouhá, prohráli jste až v posledním podzimním kole v Zápech 1:2. Jak moc vás mrzí porážka v přímém souboji o třetí místo v tabulce?
Mrzí mě moc. V utkání jsme byli herně daleko lepším mužstvem než soupeř, i když se hrálo na velmi těžkém terénu, který našemu stylu nesvědčil. V prvním poločase jsme měli několik šancí, kdybychom vedli 4:1, nikdo by se nemohl divit, ale hrálo se bez branek. Ve druhé půli jsme šli do vedení, ale věděl jsem, že to budeme mít těžké. Apeloval jsem na kluky, aby nepouštěli hráče soupeře individuálně do našeho pokutového území. Bohužel se nám to jednou nepodařilo a soupeř z nařízené penalty vyrovnal. Když už to vypadalo, že zápas skončí nerozhodně, domácí Pavlík, bývalý exligový hráč, nám dal ze třiceti metrů gól, jaký se mu už možná nikdy vstřelit nepodaří. Zatímco v jiných zápasech se k nám přiklonilo štěstí, tentokrát nám ukázalo záda. Je to velká škoda, protože to byl po herní stránce nejlepší výkon mužstva od desátého kola, kdy jsme tým převzali.

Za který zápas byste naopak mužstvo nepochválil?
Byl to hned ten první pod našim vedením proti Jirnám. Utkání sice skončilo nerozhodně a my jsme si pak druhý bod připsali po penaltovém rozstřelu, ale to utkání jsme měli vyhrát. Směrem dopředu jsme však hráli katastrofálně, nevypracovali jsme si skoro žádnou brankovou příležitost, hráči ze sebe vůbec nedokázali vydat to, co v nich je.

Mohl byste vyjmenovat osu týmu, o kterou jste se opíral?
Naší oporou byl na podzim dvacetiletý brankář Šiman. Pokud na sobě bude i nadále takto pracovat a dostane příležitost ve vyšší soutěži, má určitě předpoklady uspět. Je to rozhodně brankářský talent. V obraně jsme se hodně opírali o zkušenosti stopera Bauera stejně jako o kreativní schopnosti záložníka Mužíka. V ofenzivě nám pak svými zkušenostmi hodně pomáhal ostřílený exligový útočník Fořt.

Jiskra je farmou Viktorie Plzeň. Do jaké míry vám pomohli její hráči, kteří za vás nastupovali, například záložník Vůch nebo obránce Matějů?
Oba jsou to odlišné typy fotbalistů. Matějů prošel v Příbrami všemi mládežnickými celky až po prvoligové áčko a prokazoval stabilní výkony. Vůch je zvláštní fotbalista, který v jednom zápase dokáže svým výkonem upoutat, aby se v tom následujícím ze hřiště úplně vytratil. Oba nám ale určitě pomohli 
a myslím, že zápasy za Domažlice ve třetí lize pomohly 
i jim samotným. O tom svědčí i to, že Matějů se pak dostal do základní sestavy Viktorie. Myslím si, že pro takové fotbalisty je daleko lepší nastupovat v ČFL než v juniorské lize.

Jako svého asistenta jste si vybral kouče divizního Senka Doubravka Pavla Vaigla, který patří do generace mladých trenérů. Ten ale nyní Jiskru překvapivě opouští a povede rovněž v ČFL tým Tachova. Jak jste tuto informaci přijal?
Pavla Vaigla považuji za trenéra, který má předpoklady v kariéře kouče uspět, je pro tuto roli zapálený a je pracovitý. Snažil jsem se mu předávat svoje zkušenosti a připravovat ho na dráhu trenéra. Na jednu stranu chápu, že se vydává svojí vlastní cestou, na druhou mě překvapilo, že nabídku Tachova přijal. Jsem zklamaný, byli jsme spolu domluveni na něčem jiném.

V Domažlicích jste už jednou působil, před více než čtyřmi roky jste s Jiskrou postoupil do ČFL. Co se v klubu od té doby změnilo?
V Domažlicích se udělal za tu dobu velký kus práce a klub se posunul o velký kus vpřed. Stabilizoval se hráčský kádr, vylepšily se tréninkové podmínky a zázemí, plánuje se stavba tribuny na protilehlé straně, v klubu se dobře pracuje i s mládeží. Jiskra je dnes vlastně po Viktorii Plzeň druhým největším klubem v Plzeňském kraji a podle mne je na nejlepší cestě se v horizontu několika let posunout do druhé ligy. Klíčovou osobností je prezident klubu Jaroslav Ticháček, člověk, který fotbalem žije, je pro něj neskutečně zapálený a dělá pro něj strašně moc. Musím říci, že si bez něj domažlický fotbal neumím představit.