Je tu derniéra. Do konce sezony 2018/19 v oblastních i okresních fotbalových soutěžích už zbývá odehrát pouze poslední kolo.

Na trávnících domažlického okresu se ode dneška do neděle odehraje posledních 22 utkání týmů dospělých a devět mládežnických.

Ve většině z nich už půjde jen o kosmetické vylepšení pozice v tabulce, bodového zisku a skóre. Odehrají se tu však i zápasy, které rozhodnou o radosti, či smutku.

Nejvýše hrající tým dospělých z našeho regionu Jiskra Domažlice v ČFL už má dohráno a s pátým místem ve třetí nejvyšší soutěži panuje na Střelnici vcelku spokojenost.

KRAJSKÝ PŘEBOR MUŽŮ

V krajském přeboru nastoupí doma v neděli nováček Start Tlumačov, který je defacto zachráněný a proti předposlednímu Bolevci se očekává jeho výhra. Tři body mohou tlumačovské fotbalisty posunout ve vyrovnaném středu tabulky dokonce do její horní poloviny.

Rezerva domažlické Jiskry hraje ve stejné soutěži v sobotu na Rapidu Plzeň a výsledek už nebude mít žádný vliv na její konečné umístění na čtvrté příčce.

Ale o jednu a dvě soutěže níže pod krajským přeborem se z pohledu týmů domažlického okresu budou dít věci!

I.A TŘÍDA

V I.A třídě totiž o postup stále usilují všechny tři celky z našeho regionu – nováčci FK Staňkov a ZD Meclov i ostřílený celek TJ Holýšov, který se chce po roce vrátit do nejvyšší krajské soutěže.

Vítěz a postupující se zrodí ze čtveřice, kterou vedle zmíněných mužstev tvoří ještě Sokol Plzeň Černice.

A jak jsou na tom tyto týmy bodově? Neuvěřitelně vyrovnaně! Černice se Staňkovem mají 53 bodů, Holýšov s Meclovem 52 bodů…

Postupovat bude samozřejmě vítěz. Díky situaci s přihlášením/nepřihlášením divizního FK Tachov do příští sezony a odstoupení několika celků krajských soutěží v průběhu aktuálního ročníku či na jejím konci zřejmě i druhý tým v pořadí. Spekuluje se dokonce i o třetím postupovém místě…

To se brzy uvidí, ale důležité je, že doma chtějí a potřebují naplno uspět Staňkov proti předposlední Sušici i Holýšov proti jedenáctým Žichovicím.

A také Meclov venku na sedmé plzeňské Košutce.

Nejsnazší úlohu má ale právě ten čtvrtý soupeř o primát, Plzeň Černice, který na hřišti ve Štěnovicích hostí beznadějně poslední sestupující Horažďovice…

V případě papírově očekávaných výher Černic i Staňkova, a tím i stejnému počtu bodů obou celků, by se z prvenství v soutěži radovali hráči FK Staňkov, kteří mají lepší bilanci ze vzájemných utkání (venku 1:0, doma 0:0).

I.B TŘÍDA

Podobná situace z pohledu týmů z domažlického okresu nastala i v nižší I.B třídě.

Tu může vyhrát jeden z trojice klubů, z nichž dva jsou z domažlického regionu. V čele je sice jen zásluhou lepšího skóre Sparta Dlouhý Újezd z Tachovska, ale hned za ní se stejným počtem 54 bodů číhá Start Bělá nad Radbuzou a jen o bod méně má třetí Sokol Mrákov.

Postupový klíč by měl kopírovat, a hlavně záviset na situaci ve vyšších krajských soutěžích z pohledu sestupů a odhlášení, resp. nepřihlášení týmů pro novou sezonu.

Všechny tři celky na špičce tabulky hrají své poslední zápasy na hřištích soupeřů.

Dlouhý Újezd na půdě deváté, již zachráněné Plané.

´Naše´ mužstva to budou mít o poznání těžší.

Bělou čeká náročná mise na hřišti čtvrté Chodové Plané a Mrákov na trávníku pátého Chodova.

Ale míč je kulatý a podle legendárního trenéra Tomáše Pospíchala fotbal prý nemá logiku…

Derniéra v oblastním fotbale čeká minimálně na rok fotbalisty Slavoje Koloveč, kteří zřejmě jako jediný ok-resní tým přímo sestoupí do okresního přeboru.

I když zamotaná situace ve vyšších soutěžích může ještě ledacos poupravit, tak třeba třetího týmu od konce tabulky už by se případná baráž o záchranu týkat neměla.

Bodový zisk v ´naší´ A skupině I.B třídy je totiž u týmů v ohrožených patrech tabulky vyšší než ve skupinách B a C.

Třetí od konce je aktuálně SK Krchleby 1921. Když ale vyhraje v Horní Jadruži nad Chodským Újezdem a v Kozolupech prohraje SK Kdyně 1920, tak skončí třetí od kon-ce právě o rok starší tým…

To už jsou ale opravdu pouze spekulace.

V I.B třídě kromě zmíněných celků sezonu v klidu dokončí z Domažlicka ještě zatím pátý Tatran Chodov a sedmý Sokol Postřekov.

OKRESNÍ II. TŘÍDA

Tady je už o všem jasno.

Do oblastní I.B třídy z okresu postoupí jak již jistý vítěz Spartak Klenčí, tak druhý tým tabulky Dynamo Horšovský Týn.

Do III. třídy sestupuje poslední Sokol Blížejov.

OKRESNÍ III. TŘÍDA

Historický primát a postup do II. třídy si zajistili hráči Dynama Bukovec a podle situace výše je případně může doplnit i druhý tým tabulky.

Tím je nyní Sokol Milavče, ale včera (po uzávěrce Deníku) rozhodovala STK OFS Domažlice o schválení výsledku jeho utkání z minulého kola proti Hostouni (7:2). Kandidátů na druhou příčku je více a uvidí se po víkendu.

I to, kdo sestoupí.

O tom rozhodne sobotní souboj na ´férovku´v Poděvousích, kde domácí předposlední tým tabulky bude hájit dvoubodový náskok na poslední Sokol Všeruby. A rozhodně si nechce dát pád do ´pralesní ligy´ jako dárek k letošnímu jubileu šedesáti let kopané v obci…

IV. TŘÍDA

Z té o patro výš již míří jistý vítěz Sokol Chodská Lhota.

Druhý skončí FK Mířkov a podle vývoje ve vyšších soutěžích premianta zřejmě také doplní na cestě vzhůru.

Poslední skončí rezerva Sokola Osvračín, ale nikam už sestoupit nemůže.