Monodrama Sudí vypráví zejména o fotbale, ale nejen o něm. S humorem a nadsázkou popisuje mezinárodní fotbalový rozhodčí v podání Ladislava Hampla svůj život, který je spojený s nejsledovanější hrou na světě. Na rozdíl od mnoha autobiografií, které fotbal ukazují z pohledu hráčů či trenérů, monodrama Sudí představuje pohled z hlediska mnohdy nejnenáviděnějších mužů na hřišti – fotbalových rozhodčích. Sudí diváky provede svým životem, ale i různými situacemi na hřišti i ve fotbalovém zákulisí. V rámci vyprávění se dostane i na fotbalové ´hlášky´nebo zajímavá videa rozličných fotbalových situací.

Ambasadorem divadelní hry Sudí je bývalý špičkový český fotbalista Lukáš Zelenka a speciálně za jejím uvedením v chodské metropoli stojí i jeho kamarád, domažlický mezinárodní fotbalový rozhodčí Pavel Královec. A kdo jiný by měl zasvěceněji o hře ze svého prostředí pohovořit, než právě tento nejuznávanější tuzemský rozhodčí?

Pavle, jak jste se dostal ke své roli pro uvedení hry Sudí v Domažlicích?
Ladislav Hampl, se kterým jsem se seznámil před čtyřmi lety, když jsem poprvé rozhodoval utkání herecké fotbalové jedenáctky Romana Zacha v Únějovicích, mne a kolegu Martina Wilczeka pozval na představení této hry v Karlových Varech. Moc se mi líbilo, jak je hra postavena a jak představuje rozhodčí od těch nejnižších tříd až po elitní světovou skupinu. Láďovi jsem pak pomohl i doladit některé věci z rozhodcovského prostředí, aby byly co nejvíce věrné. Pak už byl jen krůček k domluvě o uvedení hry v Domažlicích a o tom, že pomůžu s organizačními záležitostmi.

Obohatil jste děj hry o své osobní rozhodcovské zážitky?
O nějaké ano (smích). Přece jen mám už za sebou dlouhou kariéru v této branži, tak jsme tam něco málo vrežírovali…

A přímo i o něco speciálního pro Domažlice?
To také. Bude to dost nastavené pro naše město, pro domažlický a okresní fotbal, kluby, rozhodčí, prostředí a podobně. Místní diváci a fotbaloví fandové spoustu věcí poznají… (smích).

Takže se při nich budou dobře bavit?
O tom jsem přesvědčený. Není to vůbec nudné divadlo. A myslím, že to docela změní pohled diváků na rozhodčí jako na největší zlo na hřišti.

Pavel Královec: V té hře je o nás úplně všechno!

Vychází děj jen z reality nebo je v něm i určitá forma nadsázky?
Je tam obojí. Věci autentické i vymyšlené nebo alespoň trochu upravené kvůli atraktivitě. Není to dokument, je to divadelní hra.

Ve hře je využita i videoprodukce a další doplňkové aktivity. Na co se tedy v tomto ohledu mohou diváci těšit?
Třeba na to, jak diváci honí po hřišti rozhodčího a chtějí se pomstít… (smích). Nebo na porovnání chyb rozhodčích s chybami hráčů, když třeba nedají z metru gól nebo simulují faul. Jako důkaz, že všichni jsme jen chybující lidé. Sudí, hráči, funkcionáři i diváci.

Jsou ve hře i kontroverzní témata jako ovlivňování zápasů, korupce a podobně?
Ano. V té hře je o nás úplně všechno! (smích). A na všech úrovních od pralesních soutěží přes poloprofesionální až třeba po Champion League. Mapuje to prostě život a vývoj rozhodčího, jak musí odpískat zápas, aby vůbec odjel ze hřiště ve zdraví.

Představitel Sudího Ladislav Hampl je sám dobrým a vášnivým fotbalistou. Jak mu sedí tato role rozhodčího?
Láďa hraje fotbal fakt dobře za Real Top Praha. A jeho role Jarmila v seriálu Oblastní přebor, to byl prostě on sám (smích). Je vidět, že fotbal ho baví ve všech podobách, tedy i na divadelních prknech jako sudího.

Prozraďte o něm něco více.
Vzpomínám si, jak třeba hrál tohle představení v Táboře a já zrovna ten večer pískal Ligu mistrů Real Madrid s Dortmundem, a on mi hned po konci divadla i fotbalu volal rovnou ze scény. Přes hodinu jsme si spolu povídali o utkání i představení a on to zprostředkovával divákům v sále, což jsem ani netušil. Láďa je prostě v dobrém slova smyslu fotbalový fanatik, ale hlavně výborný herec a super člověk.

Na představení hry Sudí do Domažlic prý dorazí zajímaví lidé z fotbalového prostředí?
Ano, pozval jsem pár lidí z takzvaného ´velkého´ fotbalu. Například přijede šéf pravidlové komise FAČR Jiří Kureš, o kterém je ve hře také nějaká poznámka. Přijede i s manželkou, tak jsem zvědavý, co ona na to bude říkat (smích). Měla by přijet Dagmar Damková, Roman Berbr, bývalý šéf ligových Teplic Petr Heidenreich nebo funkcionáři krajského fotbalového svazu.

Co byste řekl závěrem?
Sudí je výborná a vtipná hra ve skvělé režii Thomase Zielinského a bude to jediné představení v Domažlicích. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji MKS Domažlice. Tak si to nenechte ujít!