Ale nebylo tomu tak vždycky. Třeba před čtvrtstoletím, v sezoně 1994/95, působilo áčko Jiskry jen v I.A třídě a béčko hrálo okresní přebor. Dnešní úřadující krajský šampion měl dokonce na devátém místě čtrnáctičlenné soutěže blíže k sestupu do ´pralesní´ III. třídy než k postupu do oblasti… Například o víkendu přesně před 25 lety Domažlice B doma ostudně prohrály se Sokolem Srby 0:3! Klubové áčko v té době přece jen trochu nabíralo dech a bojovalo o postup do krajského přeboru. A právě o stejném víkendu sehrálo derby jediných dvou okresních účastníků I.A třídy na hřišti Holýšova. Zajímá vás, jak zápas sezony pro regionální fanoušky nakonec dopadl? Nasedněte tedy do našeho STROJE ČASU a přeneste se do stejného data 10. května, ale roku 1995. Na tehdy ještě standardně pouze černobílé straně 14 přináší Domažlický deník článek ´Překvapivě jednostranné derby´. Tak, a na jakou stranu se tehdy výsledek překlopil?

Překvapivě jednostranné derby

Fotbalová I.A třída: SVA Holýšov – Jiskra Domažlice 0:5 (0:2)

Holýšov – V neděli měla fotbalová I.A třída na programu derby jediných dvou zástupců domažlického okresu v této soutěži. Na hřišti fotbalistů SVA Holýšov se představili hráči Jiskry Domažlice, kteří aspirují na postup do oblastního přeboru. Hosté nakonec překvapivě hladce zvítězili 5:0.

Šéftrenér mládeže BK Jiskra Domažlice Josef Prettl (vlevo).
Josef Prettl: S lehkými omezeními se vracíme k normálu

Již od počátečního hvizdu si domažličtí hráči, kteří do Holýšova odjížděli s určitými obavami, začali vytvářet mírnou převahu a brzy se stali úplnými pány na hřišti. Hrálo se prakticky jen na polovině domácích, kteří za celé utkání vyslali proti Jahnovi v domažlické brance pouze několik střel z dálky. Naopak Jiskra podala velmi dobrý výkon a svou převahu dokázala využít i gólově.

Skóre ve 20. minutě otevřel Palacký, který si míč narazil s Bočanem a z úhlu překonal domácího brankáře. Ve 24. minutě předvedli oba útočníci další ukázkovou spolupráci a úspěšným střelcem byl tentokrát Bočan. Poločas tedy skončil 2:0.

Také po přestávce byl obraz hry stejný. Ve 46. minutě se ke střele odhodlal Rybár. Jeho pokus nechtěně jeden z domácích tečoval a byl z toho třetí gól v holýšovské síti, tentokrát vlastní. Nejhezčí gól utkání viděli diváci v 65. minutě, kdy Kruml nejprve obešel šest hráčů a pak nikým neatakován vymetl šibenici – 0:4. Poté holýšovský kapitán nedovoleně zastavil pronikajícího Palackého a zaslouženě uviděl červenou kartu. V 71. minutě završil vítězství hostů Váchal, který hlavou využil pěkný centr Palackého.

Domácím zřejmě až příliš citelně chyběl Nekola, který byl v minulém utkání SVA vyloučen a proti Jiskře tedy nemohl nastoupit.

Jistě potěšující informací pro fanoušky Jiskry je i to, že na posledních dvacet minut se na hřišti po dlouhé přestávce objevil Ladislav Foldyna (vystřídal Bočana) a svým dobrým výkonem domácím obráncům nadělal spoustu starostí.