Ten v rozhodujícím kvalifikačním utkání na mistrovství Evropy devatenáctek proti Izraeli vsítil sedm minut před koncem zápasu gól, který, jak se později ukázalo, měl cenu zlata. Mladý český reprezentant totiž trefil postup svého týmu na “Evropu“!

Hráči České republiky porazili Sladkého gólem Izrael 2:1, zatímco jejich největší konkurent v boji o postup Rusko remizovalo 1:1 s Nizozemskem. Češi tak pod vedením známého trenéra Jaroslava Hřebíka vyhráli kvalifikační skupinu, když si na konto připsali dvě výhry (nad favoritem z Nizozemska a Izraelem) a bezbrankovou remízu s Ruskem. Martin Sladký jakožto střední záložník dostal od českého trenéra důvěru a odehrál všechny tři zápasy po celých devadesát minut.

Závěrečný zápas kvalifikačního turnaje mladých českých fotbalistů proti Izraeli sledoval v Břeclavi otec Martina Sladkého Václav.

„Samozřejmě mám obrovskou radost, že Martin dal vítězný gól. Už předtím měl dvě velké brankové příležitosti, když se dvakrát pokoušel překonat gólmana ze strany. První pokus izraelský brankář s přehledem kryl, podruhé střelu Martina reflexivně vyrazil. Do třetice se Martin dočkal, když se prosadil ve skrumáži po rohovém kopu. Popravdě řečeno, jak dostal míč do sítě, jsem neviděl. Viděl jsem, až jak Martin vybíhá ze skrumáže hráčů před izraelskou brankou, raduje se a má ruce nad hlavou,“ neskrýval obrovskou radost Václav Sladký a pokračoval: „Na Martinovi bylo zvláště ve druhé půli vidět, že chce vyhrát a postoupit. Odměnou mu byl vítězný gól.“

Už dnes a zítra čekají Martina Sladkého maturitní zkoušky a my pevně věříme, že je bravurně zvládne stejně jako postup na “Evropu“.

Vítězství českého týmu nad Izraelem se však nerodilo lehce. Po bezbrankovém prvním poločasu se čekalo na první gól až do 72. minuty. To česká obrana poprvé ve skupině inkasovala, když z ojedinělého útoku poslal Izrael do vedení Dabbur. V tu chvíli potřebovali svěřenci trenéra Jaroslava Hřebíka vstřelit minimálně dvě branky.

Inkasovaný gól však domácí řádně nažhavil a teplický záložník Lácha vydařenou střelou z dálky už za minutu vyrovnal. Sedm minut před koncem plzeňský záložník Sladký, který se po rohovém kopu nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou, zajistil Česku postup.

„Je to fantastické. Nedařilo se nám sice, jak bychom si představovali, ale hráči to odmakali a vydřeli. Toho si velmi vážím,“ chválil trenér Hřebík. „Při lepší koncovce to nemuselo být tak dramatické, ale už delší dobu se potýkáme se zakončením a z vyložených šancí nemůžeme dát gól. Možná za to může i zkušenost. Naši soupeři byli zkušenější, protože hrají ruskou, izraelskou a nizozemskou ligu, zatímco naši kluci v lize nastupují minimálně,“ hodnotil kouč.

Postup ho těší o to více, že český výběr postrádal některé opory. „Byli jsme hrozně oslabení o hráče, kteří s námi pracovali dva roky,“ připomněl absenci útočníků s ligovými zkušenostmi Vydry (Udine) a Kadlece či stopera Poloma (oba Sparta). „Vydra s Kadlecem teď hrát nemohli, ale přislíbili mi, že pokud je budeme chtít, tak na šampionát s námi pojedou. Čeká mě těžké rozhodování, koho budu muset nechat doma. Sám ještě nevím, jak se rozhodnu,“ dodal Hřebík.

Autor: Karel Fait