Firmy vybrané komisí Svazku měst a obcí Čistá Berounka budují v Domažlicích čističku, kanalizaci, vodovod a komunikace v hodnotě takřka půl miliardy. „Jsme spokojeni s tím, jak práce ve městě probíhají. I když se tu kope, práší se tu a dochází ke komplikacím v dopravě, firmy se nám snaží vycházet vstříc. A nemají to s námi lehké. Ještě než koply, byli jsme za nimi, zda by nám nepomohly koupit zrenovované koncertní křídlo pro kulturní středisko. Tohle je další etapa, při níž dojde na podporu sportu ve městě, jehož život firmy na dlouhou dobu ovlivní,“ říká iniciátor sponzoringu, starosta Domažlic Miroslav Mach. Jednání o podmínkách, za jakých fotbalová Jiskra získá čtyři sta tisíc ročně po dobu tří let, vedl půl roku. Obdobná smlouva by brzy měla zajistit 450 tisíc korun i pro basketbalový oddíl. „Jednání o podpoře florbalu jsou ještě na začátku, proto je předčasné hovořit o konkrétní částce, kterou na něj přispějí,“ dodává Mach.

Za sdružení firem smlouvu ve fotbalovém klubu na Střelnici podepsal generální ředitel společnosti Stavby mosty Praha (SMP CZ) Martin Doksanský. Jednání o partnerství byla asi příjemnější, než schůzky se starostou Domažlic před Chodskými slavnostmi. „Jen já a on víme, jak složitá a nervózní byla jednání před největší kulturní akcí v Domažlicích, kdy bylo nutné přizpůsobit práce v ulicích slavnostem, na které přijel i pan prezident a další osobnosti,“ vzpomíná Doksanský. A proč se firmy rozhodly podpořit sport v Domažlicích? „Jsme zvyklí městu, které nám v podobě zakázky projeví přízeň, vracet vděk v podobě takové smlouvy, jakou zde dnes podepisujeme. Doufám, že až stavba bude do dvou let končit, bude možná spolupráce i při jiných akcích.“

Ač sám bydlí v Chomutově, pojem Jiskra pro něj není neznámý. „Strávil jsem tu nádherný den, když tady hrála Slavia Praha. Viděl jsem pěkný fotbal na mnohem vyšší úrovni, než kolikrát vídáme ve vyšších soutěžích. Proto věřím, že naše podpora přispěje k tomu, aby se zde fotbalu dařilo a fotbalisté byli dále na pozicích, na jakých jsou dnes nebo ještě výše. A lepší výsledek než současné první místo v divizi je přece postup,“ říká.

Za oddíl smlouvu s opcí, kterou lze po třech letech prodloužit, což by si asi každý fanoušek věřící v postup Jiskry do třetí ligy přál, podepsal jeho prezident Jaroslav Ticháček. „Firem, které chtějí věnovat peníze na sport, ubývá, místo aby přibývaly. I naše dosavadní partnery postihla hospodářská krize, a tak jejich dary poklesly o 30 až 40 procent. Proto je pro nás dnešní den významným,“ prozrazuje. Roční rozpočet klubu se šplhá k částce 3,2 milionu. Vedle města, které podporuje fotbalovou mládež sedmi sty tisíci z grantů a dalších šest set tisíc ročně dává na správu a údržbu celého areálu, je nový partner největším sponzorem Jiskry. Klub použije peníze nejen na nákup nových sad dresů s logy firem a vybavení nedávno opravených ´útrob´ tribuny s kabinami a klubovnou. „Peníze potřebujeme na každodenní život klubu. Ten má 220 členů. Jiskra není jen divizní A – mužstvo a jeho rezerva, ale také staří páni a hlavně řada mládežnických týmů tvořených hráči od pěti do osmnácti let. Jen doprava týmů nás ročně vyjde na více než sedm set tisíc korun,“ přibližuje Ticháček.