Jakou tržní hodnotu má v současné době hráčský kádr fotbalového áčka Jiskry Domažlice? V porovnání se světovou i českou špičkou pochopitelně zcela zanedbatelnou, ale na regionální poměry zase navýsost zajímavou. Posuďte sami.

Nejcennějším fotbalovým týmem planety je podle součtu tržní hodnoty fotbalistů oblékajících jeho dres aktuálně anglický velkoklub Manchester City s astronomickou částkou 1,03 bilionu euro, v přepočtu tedy necelých 27 bilionů korun.

V Česku je samozřejmě v čele tohoto pomyslného žebříčku pražská Slavia s kádrem ohodnoceným na miliardu a 623 milionů korun a v plzeňském kraji je všem ostatním na míle vzdálená prvoligová Viktoria Plzeň, jejíž kádr má dohromady hodnotu přibližně 641,3 milionu českých korun.

Tak to alespoň aktuálně tvrdí renomovaný server transfermarkt, který se na vyčíslení tržní hodnoty fotbalistů a klubů specializuje.

Mimochodem, podle něj je hodnota hráčů českého reprezentačního áčka v tuto chvíli dohromady tři miliardy a 955 milionů korun, což stačí na 31. místo mezi všemi národními mužstvy světa.

A jak si tedy stojí nejhodnotnější klub na našem okrese, třetiligová Jiskra Domažlice?

Podle transfermarktu je současná hodnota jejího kádru 850 tisíc euro, tedy podle dnešního kursu 22 milionů 159 tisíc a 500 korun.

Z celkem 24 hráčů áčka jich server ohodnotil devět, ostatní podle něj nemají minimálně zapracovávanou hodnotu 50 tisíc euro.

Nejcennějším zbožím na fotbalovém trhu z týmu trenéra Pavla Vaigla je třicetiletý záložník Egon Vůch. Pravý křídelník s tuzemskými i zahraničními prvoligovými zkušenostmi má u svého jména na transfermarktu visačku s cenovkou 200 tisíc euro, tedy pět milionů a 214 tisíc korun. Na 125 tisíc euro (3.258.750 Kč) server odhaduje tržní cenu devětadvacetiletého útočníka Františka Dvořáka a o sedm let mladšího defenzivního univerzála Martina Rychnovského. Sto tisíc euro (2.607.000 Kč) svítí u dvou forvardů, pětadvacetiletého Reného Kropáčka a o rok staršího Daniela Černého. Na polovinu této sumy vyčíslil server hodnotu gólmana Lukáše Brycha (27) a trojice Marek Bauer (31), Jakub Teršl (24) a Dominik Fišer (19).

Rekordmanem v modrobílém dresu chodského klubu byl v sezonách 2013/14 a 2014/15 Martin Knakal (300 tisíc euro) a o rok později Pavel Fořt (250 tisíc euro).

Nejdražším současným světovým hráčem je dvaadvacetiletý útočník Paris Saint-Germain (PSG) Kylian Mbappé (160 milionů euro).