Když k tomu připočtete i vyřazení z evropských pohárů, které jde také na vrub porážek na hřištích soupeřů – v nizozemském Alkmaaru 1:3 po prodloužení a 0:1 v izraelské Beer Ševě – mají fotbalisté Viktorie Plzeň zaděláno na velký problém.

A připouští to i slovenský trenér v plzeňských službách Adrian Guľa.

„Souvisí to s více faktory. Z mého pohledu nás čekají posuny v sebevědomí hlavně venku. Může to souviset i s kvalitou soupeřů, doma cítí větší jistotu,“ prohlásil kouč plzeňské Viktorie v rozhovoru pro Deník během reprezentační přestávky.

Kdo však čekal, že zlepšení přijde hned v neděli ve Zlíně, spletl se.

I když viktoriáni měli ve všech statistikách jasně navrch. Nic platných jim nebylo ani dvanáct střel oproti pouhým třem domácích, ani držení míče 73 procent času. V tom jediném podstatném ukazateli byl lepší Zlín, který dokázal vstřelit gól.

Paradoxní je, že Plzeň sestřelil vytáhlý útočník Tomáš Poznar, který se během sezony 2016/2017 strávené v modročerveném dresu Viktorie ani jednou střelecky neprosadil.

„Po slibném úvodu jsme zpomalili hru. Chyběl nám větší kumšt a lehkost ve finální fázi,“ uvedl po porážce ve Zlíně trenér plzeňské Viktorie. „Ukazuje se, že teprve se vstřeleným prvním gólem získáme větší jistotu. Ale jestli chceme být dlouhodobě úspěšní, potřebujeme umět reagovat na nepříznivý vývoj,“ doplnil Adrian Guľa.

Pod jeho vedením Plzeň dotáhla k vítězství jediný zápas, v němž prohrávala.

„Když dostaneme gól, musíme být schopní zápas otočit. Mentalitou, kvalitou a správnými rozhodnutími ve finální fázi,“ pokračoval plzeňský trenér.

Po neděli už ztrácí jeho tým na vedoucí Slavii šest bodů. Viktoria se v tabulce propadla na čtvrté místo, před ní jsou ještě Sparta a Olomouc.

A na vině jsou výhradně ztráty na hřištích soupeřů, vždyť doma jsou plzeňští fotbalisté pod Guľou stoprocentní.

„Plzeň neumí měnit způsob hry, je pořád stejný. Soupeř si na ně počká a zkouší udeřit z protiútoku,“ vidí příčiny plzeňských nezdarů venku televizní spolukomentátor David Holoubek.

Ale pozor, nebylo to tak vždycky. „Hráči po našem nástupu ukázali, že dokážou i venku vyhrát důležitý náročný zápas,“ narážel Guľa na fakt, že po příchodu jeho realizačního týmu do Plzně neprohráli venku viktoriáni šest zápasů v řadě, padli až v nadstavbě na Slavii (0:1).

Jenže od té doby je jejich bilance na cizích hřištích tristní. Jediná výhra ze šesti zápasů této sezony.

A teď je čeká další zápas venku. V sobotu hrají od 18.30 hodin v Českých Budějovicích, které v neděli pár hodin po plzeňské blamáži ve Zlíně vyhrály 4:2 na hřišti pražské Sparty.

2. předkolo LM 26. 8.
Alkmaar – Plzeň 3:1 po prodl.
2. kolo české ligy 30. 8.
Liberec – Plzeň 4:1
4. kolo české ligy 19. 9.
Bohemians – Plzeň 1:4
Play-off EL 1. 10.
Beer Ševa (Izr.) – Plzeň 1:0
6. kolo české ligy 4. 10.
Olomouc – Plzeň 2:2
8. kolo české ligy 22. 11.
Zlín – Plzeň 1:0
9. kolo české ligy 28. 11.
Č. Budějovice – Plzeň ???