Oč jde? Stěžejní čát rekonstrukce městského fotbalového stadionu ve Štruncových sadech se sice rozběhla bezprostředně po sobotním zápase Viktorky s ostravským Baníkem. Jenže už teď je jasné, že do poloviny července, kdy budou první předkola Ligy mistrů aktuální, se bude moci hrát jen s jednou tribunou pro diváky. A to se současnou hlavní, která se rekonstrukce vlastně ani netýká a má asi 5,5tisícovou kapacitu. To je ovšem na poháry málo. V té době už bude travnatý pažit hřiště posunut směrem k ní o necelých 18 metrů.

Jenže stavba nových tribun ještě nebude ve fázi, kdy by na ně mohli usednout diváci. „Nejbližší myslitelný termín, kdy budou hotovy východní a západní tribuny, tedy ty boční, za brankami, je zhruba půlka srpna,“ potvrdil Jaroslav Matějka, šéf přípravy firmy Metrostav, která společně s se společností H.A.N.S. stavby a Strabagem hlavní část rekonstukce stadionu provádějí. Podle Šádka je tedy naděje na to, že v případném čtvrtém předkole by už mohly divákům sloužit.

Na staveništi ve Štruncových sadech je nyní zbourána část ochozů, zmizel atletický ovál a začíná se s posouváním hřiště. V pátek se začnou hloubit základy pro boční tribuny. „Nejdřív se tu bude řešit kanalizace a další sítě pro zázemí,“ podotkl Matějka. Boční tribuny totiž už počítají narozdíl od původních s bufetem, sociálním zařízením pro diváky a také s technikou pro kamery.

K rekonstrukci
Spolkne zhruba 360 mil. Kč.
Trávník se posune o 17,8 m k hlavní tribuně, valy s ochozy pro diváky se zbourají a vystaví se východní, severní a jižní tribuna. Hlavní tribuna zůstane, opraví se až v poslední fázi prací. Hotovo má být začátkem roku 2012.

Základy tribun se budou hloubit vrtáky o průměru přibližně jeden metr, na základové pásy se pak začnou montovat betonové prefabrikáty odstupňované jako schody, které se přivezou na místo z továrny. Na ně přijdou sedačky pro diváky.

První dvě tribuny nebudou zatím zastřešené, protože krytina by stínila hlavnímu osvětlení trávníku.

Než se začne s výstavbou tribuny před dosavadní Bránou borců, v níž vyrostou nové stožáry se světly, musí stačit současné svícení.

Podle Václava Apolína, ředitele západní divize Metrostavu budou práce trvat do konce ledna příštího roku. Součástí rozsáhlé rekonstrukce stadionu je také vybudování přístupových cest nebo parkoviště pro jedenašedesát aut.