Důvodem je množství vyloučených hráčů. „Svolali jsme vás zároveň proto, že bylo zjištěno, že i přes velký počet osobních trestů někteří rozhodčí tolerují projevy nesportovního chování,“ zahájil Martin Plzák, předseda Okresní komise rozhodčích a člen Výkonného výboru OFS Domažlice.

Za první dvě kola bylo disciplinární komisí celkem řešeno 21 přestupků, z toho čtrnáct za projevy nesportovního chování. Jedním z nejpřísnějších trestů, který komise udělila, byl i zákaz činnosti hráči za napadení rozhodčího v délce šesti měsíců nepodmíněně. Výjimkou nebyl ani trest pro hráče starších žáků, který po udělení červené karty po dvou žlutých kartách při odchodu vulgárně urazil rozhodčího a tím si vysloužil dle Disciplinárního řádu stop na pět utkání. „Je smutné, že se tohle chování objevuje už i u dětí. Je to tím, že jim jdou dospělí příkladem. Když se budou chovat slušně starší hráči, jejich vzory, mladší budou jejich chování následovat,“ doplnil Peter Sádovský, sekretář OFS Domažlice a člen Komise rozhodčích krajského svazu. Podle něj navíc některé daší tresty nemohly být uděleny z důvodu chyby rozhodčích, kteří provinění neuvedli do zápisu o utkání nebo uvedli chybně a disciplinární komise neměla z čeho čerpat a viníky nemohla potrestat.

Nad tím, že chování hráčů na okresní úrovni je nesrovnatelné s hráči vyšších tříd, se pozastavil Václav Kubec, který má v okrese na starost obsazování utkání a působí i jako rozhodčí v ČFL. „Ve vyšších soutěžích se také lze setkat s projevy nesportovního chování. Během zápasu panují na hrací ploše emoce, ale hráči si uvědomují, že případným vyloučením oslabí své mužstvo do dalších utkání, proto jsou disciplinovanější,“ řekl Kubec s tím, že tolerováním nesportovního chování, ať už se jedná o tykání, urážky či vyhrožování, ztrácí rozhodčí autoritu. „Jestliže to nyní budete přecházet, utkání třeba i tak nakonec zvládnete, ale po vás tam přijede nějaký ne tak zkušený kolega a hráči, u kterých předešlý sudí nastavil urážky jako standard, bude mít problémy a je možné, že utkání nebude dohráno. Proto je nutné nastavit nulovou toleranci vůči těmto prohřeškům,“ doplnil.

S obavou, že by se negativní chování při zápasech mohlo stupňovat, souhlasil i Sádovský a varoval, že vše může vyústit až k tomu, že některý z rozhodčích přijde k úhoně. „Nejedná se však jen o hráče. Takzvaná nulová tolerance platí i na lavičky a na všechny zúčastněné v utkání. Nezapomínejme také, že funkcionáři na lavičce musejí být označeni na viditelném místě, například štítkem s popisem funkce a musejí být uvedeni na zadní straně zápisu o utkání,“ upřesnil a dodal, že nejde o to, aby byl v každém utkání někdo potrestaný. „Jsou zápasy, kde není třeba udělovat osobní trest, ale když už se něco stane, není možné to tolerovat.“

Do následné diskuse se zapojil i domažlický Pavel Královec, prvoligový a mezinárodní rozhodčí. „Jestliže si od prvního kola nastavíte tento trend, může se vám stát, že v závěru soutěží utkání nedopískáte. To, co budete přehlížet od první minuty, to se vám spolehlivě vrátí. Není nic lepšího, když odřídíte zápas a po skončení vám hráči i funkcionáři mužstev poděkují, ať už utkání mělo jakýkoliv výsledek. Uvědomte si, že váš výkon dělá obrázek celému Okresnímu fotbalovému svazu.“

Na informativní schůzce s oddíly ohledně dotací na rok 2012 bylo výše zmíněné téma také diskutováno a zástupci klubů v drtivé většině souhlasí s tím, že projevy nesportovního chování musejí být minimalizovány a případní hráči, kteří toto poruší, musejí počítat s trestem.