„S předsedou stříbrského klubu Milanem Fialou jsme byli v kontaktu zhruba měsíc, dostal jsem od něj nabídku trénovat Baník. Vrtalo mně to hlavou, chtěl jsem to zkusit. Vzal jsem si nějaký čas na rozmyšlenou a nakonec jsem nabídku přijal,“ vypráví bývalý hráč Plzně, Slavie, Teplic, německé Chotěbuzi či maďarských klubů Dószy Ujpest a Ferencvároše Budapešť.

Pro šestatřicetiletého kouče to bude vůbec první trenérské angažmá. „Pohled hráče a trenéra na fotbal je pochopitelně odlišný, já zatím byl jen v roli hráče. Teď se situace obrací, jsem na to sám moc zvědavý,“ svěřuje se dvojnásobný český reprezentant. Rozhodnutí, že přijal nabídku Stříbra, není náhoda. V Baníku po návratu z angažmá v Řecku půl roku hrál. „Znám prostředí a lidi v klubu. To je do první trenérské štace výhoda. Důvěry, kterou mi vedení klubu dalo, si vážím,“ přiznává.

Roli trenéra chce zatím ještě spojit s kariérou hráče. „Hraji nižší soutěž v německém Pullenriedu. Stejnou soutěž hraje i můj bratranec a bývalý hráč Viktorie Plzeň a Chebu František Šamberger. Dohodli jsme se, že si na závěr kariéry zahrajeme v jednom mužstvu a Franta do Pullenriedu přestoupí. Na to se moc těším, musím to ale časově skloubit. Naštěstí do Německa jezdím jen na zápasy, kondičku si udržuji tím, že si chodím v Plzni zatrénovat v týdnu s béčkem Viktorie. Navíc Baník a Pullen〜ried hrají většinou každý v jiný den,“ říká nový kouč Baníku Stříbro.

Trenérské angažmá u týmu krajského přeboru je jeho prvním, za to může čerpat z praxe zkušených trenérů, které poznal během své hráčské kariéry. A že jich nebylo málo. Jen namátkou můžeme z české ligy vyjmenovat Zdeňka Michálka, Františka Cipra, Jaroslava Hřebíka či Petra Radu. „Asi nejvíce mě ovlivnil trenér Michálek, z jeho zkušeností budu hodně čerpat,“ přiznává. „Uměl jednat s hráči a dostat z nich to nejlepší. Perfektně také dokázal připravit mužstvo po fyzické stránce,“ vzpomíná na plzeňskou trenérskou legendu.

Důraz na kondici bude klást Robert Vágner i v Baníku Stříbro. „Dobrá fyzička je základ, hráč musí mít naběháno, bez toho to nejde ani v krajském přeboru,“ je přesvědčen trenér Vágner.

Se svými svěřenci bude trénovat třikrát v týdnu, během zimní přípravy i v průběhu soutěže. „Kondiční zimní příprava vyvrcholí čtyřdenním soustředěním v Blšanech, kde sehrajeme i přípravný zápas s místním týmem,“ říká. Cíl pro jarní sezonu je jasný. „Chci vytáhnout mužstvo ze současné jedenácté příčky do klidných vod tabulky krajského přeboru,“ přeje si Robert Vágner.