Jen čtyřikrát zvítězil, třikrát hrál nerozhodně a se ziskem patnácti bodů přezimuje na nelichotivé třinácté příčce, což je postavení přinejmenším barážové. V klidu rozhodně v zimní přestávce nemohou být trenéři, funkcionáři ani hráči.

Vstup do soutěže měl Rapid zlý, nedobrý. Ostudná prohra v Chrástu 2:10 a doma výbuch se stodským nováčkem 1:4. Potom Rapid zvítězil 4:1 nad Stříbrem, ale následně nestačil na Příkosice (0:1) a doma podlehl Horní Bříze 1:5. A tak to vypadalo celý podzim. „Spokojeni nejsme, žádná sláva to nebyla. Už v létě jsme ale věděli, že budeme mít problémy. Odešli Pata se Žákem a přišli jen mladí a nezkušení hráči. Nedařilo se nám vlastně už na jaře, ale tam jsme měli nahrané nějaké body,“ vysvětluje Vratislav Opl, trenér Rapidu.

Špatný začátek potom předznamenal celý průběh podzimu. „Ten náš vstup do soutěže byl doslova katastrofální. To bylo velké zklamání, přestože jsme očekávali, že budeme hrát někde dole. Ale díky zraněním jsme točili dvanáct až třináct hráčů, nebylo příliš alternativ. Hráči věděli, že i když zahrajou špatně, příště nastoupí opět, a to je špatně. Chodilo nás i málo trénovat,“ stěžuje si trenér.

Ze získaných čtyř výher si Vratislav Opl nejvýše cení tu domácí se Stříbrem. „To byl určitě náš nejlepší podzimní zápas. Zahráli jsme dobře a herní projev se blížil tomu, co bychom měli hrát. Vyhráli jsme třeba i v Přešticích 1:0, ale tam to bylo hodně ubojované a vydřené. Stejně jako další naše výhry.“
Za nejhorší podzimní vystoupení považuje kouč domácí porážku 1:5 s Horní Břízou. „To byl největší herní propadák a vadí mi víc než deset inkasovaných gólů v Chrástu. S Horní Břízou jsme totiž propadli ve všech směrech a byli o dvě třídy horší než soupeř.“

Podle slov trenéra se Rapid mohl spolehnout především na starší hráče. „Osu celku tvoří Korda, Šimsa a Faist. Už mají sice svá léta, ale pokud je nepronásledují zdravotní problémy a můžou trénovat, táhnou celé mužstvo a leží to na nich,“ chválí Opl nestárnoucí borce.

V loňské sezoně byl nejlepším střelcem týmu Hucl se čtrnácti góly, ale v letošním podzimu vstřelil jen tři branky. „To souvisí s herní kvalitou celého mužstva. Dřív dostával daleko víc přihrávek do šancí, teď si brankové příležitosti musí sám vypracovat,“ vysvětluje kouč.

Do výkonů Rapidu se samozřejmě promítaly i časté absence hráčů pro nemoci a zranění. „Kompletní jsme nebyli ani v jednom utkání. Polívka byl zraněn dlouhodobě, Nový má přetržený křížový vaz, Sváta byl vyřazen kvůli kolenu, Chaloupka marodil a obrovskou ztrátou byla tragická smrt Petra Žitníka. Než jsme ho ztratili, nastřílel čtyři góly a na stejný počet jich přihrál.“

O celkové úrovni nejvyšší krajské soutěže si Vratislav Opl nedělá vůbec žádné iluze. „Chrást má o třídu lepší kádr než ostatní mužstva, Tachov se snaží hrát pěkný fotbal, ale ostatní hrají kolo od kola, jak se to komu povede. Překvapil mě SK ZČE, který je složen z mladých odchovanců a vedl si velmi dobře. Asi tak by se to mělo dělat. Celková úroveň soutěže je však hodně mizerná,“ nešetří kritikou trenér a okamžitě dodává přesvědčivý příklad: „V řadě celků dominují hráči, kterým je kolem čtyřiceti let. Už mají nejlepší léta dávno za sebou a pořád jsou klíčovými borci. Mladíci to nejsou.“

S velkými změnami v kádru se na Rapidu v zimní přestávce příliš nepočítá. „Hostování z Blatné u nás ukončí Chaoupka, ale ten stejně odehrál jen dvě utkání a potom měl zdravotní problémy. Liška se k nám vrací z Německa a jednáme asi z pěti hráči, kteří by mohli přijít a kádr rozšířit. Všechno je ale v počátečním stadiu a nemusí vyjít vůbec nic. Naší snahou je mužstvo hlavně neoslabit,“ říká Vratislav Opl.

Rapid je jedním z mála týmů, který je ještě v těchto prosincových dnech v činnosti. „Jednou týdně si dáváme fotbálek pro zábavu, ale oficiálně začneme s přípravou 10. ledna. Startujeme na doubraveckém zimním turnaji, kde je dostatečný počet zápasů. Cílem pro jaro je především záchrana v soutěži. Když to nevyjde přímo, tak nám vůbec nebude vadit, když se udržíme až v baráži,“ dívá se dopředu lodivod plzeňského Rapidu.

Podzimní střelci: 6 gólů - Hodaň, 4 - Žitník, 3 - Hucl, Peroutka, 2 - Korda, Faist, 1 - Nový, Chaloupka, Sváta