Smutek zavládl v neděli na Křemelce. Divizní fotbalisté Strakonic totiž prohráli zápas 29. kola s Voticemi 2:3 (1:1), které je tak v tabulce vystřídaly na druhé příčce.

Rozdíl mezi týmy je teď bod. Strakoničtí sice stále mají naději, že mohou ještě být druzí, je to však téměř nepravděpodobné. Votice už ve středu zakončí sezonu doma proti Hořovicku a nesměly by vyhrát, aby šance Jihočechů žila. Ti na závěr hrají venku s Litolí.

Proto byl nedělní zápas tak důležitý. Pokud by Strakonice i jen remizovaly, měly by stále vše ve svých rukách a stačil by jim na závěr i bod k udržení druhé příčky. V současnosti je tomu naopak.

„Jsem obrovsky zklamaný. My už k tomu, abychom prohráli, nepotřebujeme soupeře – my to zvládneme spolehlivě sami. Takhle inkasovat góly… Gólman Rojík bohužel udělal chybu a byl z toho gól. Chyboval také v jiných zápasech, ale tam nám to prošlo. Při třetím gólu to byl Kotrba. Je mladý a neví, kde může jít do jakého rizika. Zpracoval míč na prsa a soupeři přesně na nohu, ten to z voleje trefil k tyči,“ uvedl k utkání domácí trenér František Barát.

Jak hodnotil duel trenér vítězů Ivan Pihávek, který vedl v minulosti také Strakonice? „Vítězství nás stálo maximání penzum práce, sil i nervů. Jsem rád, že to kluci zvládli. Byli jsme trochu pod tlakem, to musíme přiznat, Strakoničtí vyvíjeli velký tlak. Hlavně jsme si řekli, že naše akce musíme dotáhnout až do konce, což se nám podařilo, střelecky jsme se prosadili. Kdyby nás rozhodčí nechal dohrát některé akce až do konce, mohl být výsledek výraznější.“

Byla to taktická bitva, hlavně ze začátku, ale k vidění byl dobrý fotbal z obou stran. Soupeř šel do vedení ve 29. minutě, kdy se po rohu hlavou trefil zblízka Polodna, odchovanec jihočeského fotbalu, který v minulosti oblékal i strakonický dres. Domácí se vyrovnání dočkali ještě do přestávky, ve 40. minutě skóroval po rychlé akci Glazunov.

Rozhodlo se na začátku druhého poločasu. Hosté hned ve 47. minutě dali na 2:1, když si Veselý po pasu Lizáka odstavil obránce a přeloboval brankáře. Vzápětí na druhé straně padl Vozábal, ale penaltu Glazunova vyrazil Tuček nad.

V 52. minutě vyrovnal Hořejš ránou přes celou branku. O chvilku později strakonická obrana chybovala a toho využil Klimeš – 2:3. V závěru domácí tlačili všemi možnými způsoby, hlavně Glazunov byl nebezpečný, ale Tuček již gól nepustil. Ještě v nastavení Vozábal z trestného kopu nastřelil břevno.

„Soupeř má svoje kvality a když to vezmu hráč po hráči, má lepší mužstvo – vyhranější, zkušenější. My jsme se sice až do poslední minuty rvali, ale hosté byli produktivnější. A i když jsme trefili břevna a nedali penaltu, tak přesto nemohu říci, že by Votice vyhrály nezaslouženě. To bych byl hodně nespravedlivý,“ zmínil se Barát. „Z hlediska taktiky jsme se žádných závažných chyb nedopustili. Byly to fatální osobní chyby.“

Strakoničtí šance měli, jenže votický gólman svoje mužstvo podržel. „Brankář je od toho, aby něco chytil. Musím ho hodnotit dobře, zneškodnil penaltu. Věděl, že musel zachytat, protože v minulém zápase dostal hloupý gól, měl co napravovat,“ uvedl Pihávek. Jaké budou oslavy už téměř jistého druhého místa? „Jestli budou velké? Ani ne, hrajeme ve středu poslední zápas. Je to asi nejlepší sezona Votic a proto si myslím, že oslavy budou až poté,“ dodal.

Pro strakonického lodivoda to musela být dvojnásob hořká porážka. Po sezoně u týmu končí, trénovat bude Bohemians Praha, kteří vyhráli ČFL a budou hrát druhou ligu. Mohl se loučit jako vítěz. „Mrzelo by mě to i tak. Ale co mám dělat? Myslím, že kluci se se mnou chtěli rozloučit důstojně, navíc ještě hrajeme v Litoli, takže konec sezony úplně není. Kluci se snažili, ale mají jisté limity. To je však na delší debatu,“ konstatoval a ještě podotkl: „Musím ještě vyseknout velkou poklonu Martinu Vozábalovi. Odešel z dovolené, aby mužstvu pomohl. Odehrál excelentní zápas, hluboce před ním smekám. Už kvůli němu je mi líto, že jsme prohráli.“

V sobotu zakončí Strakoničtí sezonu na hřišti Litole, která je čtrnáctá. Pokud Votice proti Hořovicku doma nezaváhají, což se dá předpokládat, bude to pro Jihočechy už jen zápas o čest.