Divizní tým fotbalistů Strakonic převzal trenér František Barát po šestém podzimním kole. Mužstvo s postupovými ambicemi, které čítalo i jména hráčů s ligovými zkušenostmi, bylo s šesti body jedenácté. Nový kouč nastartoval vítěznou sérii, kterou přerušila jen porážka na hřišti Bohemians 1905 B. Do jara pak vstoupil s výrazně obměněným a omlazeným týmem. Ten dokázal smazat devítibodové manko vedoucích Domažlic a jednou je dokonce vystřídal v čele. Poté přišla série porážek a nevyrovnaných výkonů, Strakoničtí se drželi druzí. Ale i toto místo přišli a nakonec tedy brali „bronz“. Tolik v kostce působení Františka Baráta na jihu Čech. Jak kouč, který od nadcházející sezony povede druholigové Bohemians Praha, sezonu zhodnotil? Co řekl na adresu nejlepšího střelce mužstva Milana Glazunova? A jak vlastně vnímá svoje ani ne roční působení u Otavy?

Je pro vás velké zklamání, že jste nevybojovali ČFL? Nebo víte, že tým hrál na hranici svých možností a prostě výše nemohl?
Když jsem k mužstvu přišel a když skončil podzim, tak jsem nepředpokládal, že bychom se do té pozice hrát o prvenství – protože se nakonec ukázalo, že postupovat bude jen vítěz – dostali. Povedlo se nám ale během šesti jarních kol zlikvidovat devítibodový náskok Domažlic a ještě se dostat o bod před ně. Ale nebyli jsme schopni první příčku obhájit a už dvě kola před koncem jsme mohli na tohle umístění zapomenout. To jisté zklamání je.

Měli jste tedy vůbec na postup, když se na to podíváte z pohledu před startem jara?
Rozhodně ne v tom složení, v jakém jsme soutěž dohrávali. V tom složení, sestavě, s typologií a individuální kvalitou hráčů, ve které jsme dohrávali, jsme na postup neměli. Na druhou stranu, kdyby zůstalo to mužstvo z podzimu a doplnilo se pro jaro třeba o Glazunova, v zimě se sehrálo, tak by bylo silnější. Tým z podzimu měl svoji kvalitu, byli v něm individuálně silní hráči. Ještě to skřípalo v komunikaci, v sehranosti a nebylo ani ideálně kondičně připravené. Ani nemohlo, v létě je krátká doba na přípravu. To není útok proti nikomu. Mužstvo se na sedmi místech tvořilo nové a byl předpoklad, že si v zimě ještě lépe sedne, když se dobře potrénuje. Bylo trénovatelné – ani Endl a ani Mrkvička, kteří skončili, nebyli žádní staří hráči. Určitě mělo potenciál, v původním složení by v odvetné části bylo silnější.

Jenže kádr se během zimní pauzy hodně proměnil.
Bohužel, situace se vyvinula jinak. Odešli zmiňovaní Endl s Mrkvičkou a také gólman Kučera. Navíc se v přípravě zranil Vozábal, celé jaro hrál s jistými úlevami Patrik Káník – ten si v přípravě proti Bohemians Praha zranil koleno a od té doby s tím marodil. Skoro vůbec netrénoval. Když se to pak takhle dalo dohromady, mužstvo bylo hodně oslabené oproti podzimu. Přesto všechno se nám ale povedl úvod jara a to ze dvou důvodů: v zimě se dobře trénovalo, co se účasti na trénincích týče, bylo to nejplodnější období. A byli fyzicky výživnější. Prvních šest kol jsme žili ze zimní přípravy, povedlo se i tým nově složit.

Vy jste několikrát sám zmínil, že jste měli ale štěstí v těch úvodních jarních zápasech.
Samozřejmě, nebylo to bez vad na kráse, ale měli jsme to správné sportovní štěstí. Na hřišti Sezimova Ústí B jsme vyhráli 1:0, doma s Třeboní to nebyl žádný slavný výkon, spíše to bylo remízové utkání, ale zvítězili jsme 2:1. Vycházela nám dobrá plošná defenziva a vždycky jsme dali nějaký ten gól. Dobře jsme spolupracovali. Naopak třeba v Domažlicích, kde jsme hráli dobře, vedli 4:2 a měli přivézt tři body, jsme nezvládli závěr a nakonec duel skončil remízou 4:4. To byl první signál, že mužstvo za jistých okolností bude postrádat vyzrálost a že mohou přijít zápasy, kdy to nezvládneme. Otázkou ale také je, jestli by taková utkání vůbec přišla, kdyby se do toho nevložil jiný aspekt – a to ten, že se nám bohužel začala množit zranění.

Kdy přišel ten zlom?
Začalo to zraněním Listopada doma s Třeboní, prakticky vypadl na šest neděl. A Petr je ten, který potřebuje pravidelně trénovat, v jeho staré formě jsme ho pak už neměli. Do toho pak přišel Franta Bambule, to je podobný typ, potřebuje velmi často a dobře trénovat. Také odehrál zápas na hranici sebeobětování – byl nemocný, ale šel hrát zrovna s Třeboní. Asi to byla chyba. Do konce jara to pak už také nebyl on. Říský toho v zimě moc nenatrénoval, měl problémy s achillovkou. Ale do začátku jara se dal dohromady, v prvních dvou kolech to bylo nic moc, ale od zápasu v Domažlicích hrál s Glazunovem velmi dobře. Potom přišel zápas s Táborem, kdy dal gól, ale také si přivodil těžký výron kotníku. Až do konce jara nebyl. Tohle nás zlomilo. Tak silný kádr jsme neměli. V takové krizovce se „udělal“ Jakub Barda z Milevska, ale co já měl zprávy, on ani tam moc nenastupoval. Museli jsme vzít zavděk Jirkou Křiváčkem z béčka, který se navíc v Kolovči také zranil a už nenastoupil. Objektivních důvodů bylo tolik, že nakonec v tom složení a stavu, v jakém jsme tu soutěž dohrávali, jsme neměli na to, abychom první místo uhráli.

Ale i tak, s víceméně bezejmenným týmem – až na výjimky – jste prohnali vítězné Domažlice a do poslední chvíle hráli o druhé místo. Berete tohle jako jakési vítězství, maximum možného?
Maximum možného? To je vždycky diskutabilní. Prvních šest kol jsme pětkrát vyhráli a jednou remizovali, z toho čtyři zápasy byly remízové. Měli jsme štěstí. Potom jsme zase čtyři zápasy z pěti prohráli a také byly čtyři remízové. Říkat, co byl strop, je hodně těžké. U tohoto mužstva – na to, jak bylo složené – jsme mohli hrát jedině dobrou plošnou kolektivní obranu a po získání míče hrát na dvě tři přihrávky do koncovky. Kombinací jsme nebyli schopni nikoho přehrát, neměli jsme na to typy. Chyběly nám přesnost, trpělivost, technická zdatnost na míči. Když se nám naše hra nedařila nebo nám ji soupeř nedovolil, těžko jsme hledali způsob, jak ho přehrát. V závěru už jsme se ze zmíněných důvodů k této hře moc nedostali a po návratu Martina Vozábala na hřiště jsme hráli víc fotbal.

Zkušení hráči po podzimu odcházeli, ale nepřicházela adekvátní náhrada. Nehonila se vám hlavou myšlenka, že s tímto mladým a nezkušeným týmem dohnat ten devítibodový náskok nebude reálné a že skončíte?
Ctím smlouvu. Myslím, že sám za sebe jsem vyvinul maximální úsilí pro úspěch. Tím ale nechci rozhodně říci, že by ho Michal Káník (majitel klubu – poznámka redakce) nevyvinul. Nebyl jsem u těch jednání. Bylo by proto ode mě spekulativní říci, jak měl co udělat. Já jsem na něj tlačil, ale když mi řekl, že ti hráči nejsou, tak já to musím respektovat. Pokud ti hráči byli, ale on si je nemohl ekonomicky dovolit, tak do tohoto já ho přece nemohu tlačit. A co se týče toho, že bych skončil, tak já neutíkám. Byl jsem tady, když jsme na podzim kromě jednoho utkání všechny vyhráli. Ale pak nebudu zbabělec a nebudu utíkat proto, že jsme nějaký zápas prohráli. Ani na vteřinu jsem nezauvažoval o tom, že bych od týmu demonstrativně odešel. Klub není jen vedení, ale i hráči, se kterými jsem pracoval. Každého si vážím a respektuji ho. I když třeba neumí fotbal tak, jak já bych si představoval, ale zaslouží si respekt za to, jací jsou. Bylo tam hodně povahově hodnotných lidí.

Co říkáte na Milana Glazunova, který z I. B třídy skočil do divize a dal v patnácti zápasech třináct gólů?
Je to něco neuvěřitelného. Milan si zaslouží obdiv nejen za to, že těch třináct gólů dal, ale i za to, že to bylo v mužstvu, které na něj nijak nedělalo – přesněji, aby mu spoluhráči míče servírovali jako na stříbrném podnose. Je to něco neuvěřitelného. On si řadu svých šancí musel vybojovat, doběhnout, urvat míč v hloubi pole, odtáhnout stopery na zádech, zbavit se jich. Opravdu zaslouží velký respekt. Klobouk dolů, každý před ním musí smeknout. Také on sám říká, že to byla shoda náhod, že se mu v některých zápasech mimořádně dařilo. Ale také ještě další šance a dvě penalty nedal. Otázka je, jak by byl produktivní, kdyby těch útočných akcí bylo víc.

Jaké jsou jeho největší přednosti?
Milan má neskonalé přednosti, které budou mít platnost a vážnost v jakékoli soutěži. Jsou to rychlost, důraz, nevypustí žádný souboj, je nepříjemný pro obránce, kteří si nemohou ani na moment dovolit zaváhat, on je totiž hned dohraje. Ale také je vidět, že nebyl od mládí odborně vedený. Má problémy, když se hraje zády k soupeřově bráně, nemá pohyb proti míči, chybí mu orientace ve hře, smysl pro rychlou souhru. V této soutěži to všechno nahradil těmi přednostmi, o kterých jsem mluvil. Také pro něj to musel být snový půlrok.

I proto jste si ho pozval do přípravy Bohemians Praha, které povedete?
V sobotu 2. července máme s Bohemkou jednodenní turnaj u Prahy. Pozval jsem ho tam hlavně kvůli tomu, abych ho ukázal. Každý si přečte noviny a ví tedy, že skoro každý týden dal gól. To každému zůstane v hlavě. Chtěl jsem také, aby si to Milan zkusil, aby viděl, jaký je v tom rozdíl. Sám neumím odhadnout, nakolik jeho slabiny budou limitující a nakolik ty jeho přednosti budou platit ve větší konkurenci. Nechci si vzít Milana do týmu a mít ho tam až jako osmnáctého hráče. Zkusí to, dál uvidíme.

Kdo další z mladých hráčů ze Strakonic vás zaujal a jakou vidíte jeho či jejich perspektivu?
Řekněme, že jeden z deseti hráčů je schopen svůj potenciál, který v sobě má, prodat nejen v tréninku, ale i v zápase pod tlakem. Největší problém u Kotrby, Horejše a Listopada byl v tom, že byl velký rozdíl, co byli schopni předvést na tréninku a co v zápase. Pod tlakem a v atmosféře utkání nedokázal zatím žádný z nich prodat ani šedesát procent svého potenciálu. U Kotrby a Horejše to byly náznaky. Listopad má vynikající kopací techniku, má dynamiku, ale bojí se, nezaútočí. To přijde jedině zkušenostmi, časem. Někomu to ani v mládí nedělá problém, ale tito hráči se spíše leknou, že v zápase musí dokazovat, že jsou v základu. Kotrba měl vynikající utkání, naposledy proti Vlašimi B. Já bych měl představu, aby z pěti odehrál čtyři takové duely a jeden špatně. Bohužel, u něj je ten poměr spíše obrácený.

Proč jste vlastně v rozehrané podzimní části kývl na nabídku Strakonic? Co jste si od tohoto angažmá sliboval a co si z něj odnášíte?
Za toto angažmá jsem rád. Kývl jsem na to s tím, že je to pro mě zajímavá nabídka. Sám jsem byl zvědavý, nebral jsem to vůbec tak, že jdu „jen“ do Strakonic. Bral jsem to se vší vážností, na každý trénink jsem chodil připravený. Přišel jsem k týmu, který byl jedenáctý a nakonec jsme skončili třetí. Jednou jsme byli také první. Míchají se ve mně smíšené pocity. Ale myslím, že vzhledem k tomu, jaký tým jsem měl k dipozici, jaká byla účast na trénincích… Tím proti nikomu neútočím, ale ze začátku jsem z toho byl hodně nešťastný. Byl jsem zvyklý, že hráče na tréninku mám. Nikoho však nepodezírám, každý měl určitě objektivní důvody absence. Pro mě jako pro trenéra to ale bylo jedno, ten hráč prostě nebyl na tréninku a nemohl se nic naučit. To jsem vnímal jako chybu. Ale byl jsem ve Strakonicích rád, lidé se ke mně chovali skvěle, kluci úplně nejvíc. S nikým jsem neměl problém. Takže v budoucnu, pokud bude zájem a chuť, nevylučuji, že třeba ještě ve Strakonicích trénovat budu.

Od nové sezony se vracíte k trénování v profesionálním klubu. Jaké ambice budou mít Bohemians Praha, nováček druhé ligy?
Vnímám to, a i kvůli tomu jsem na to kývnul, jako svoji poslední šanci něco se pokusit dokázat na profesionální úrovni. Mužstvo znám, jsou tam hráči, které jsem kdysi vedl. Na soutěž, jakou je ČFL, to bylo nadstandardní mužstvo, také proto Bohemka vyhrála s výrazným náskokem. Otázka je, nakolik to bude stačit teď. Při prvních kontaktech s panem Kaprem (Karel Kapr, šéf klubu – poznámka redakce) jsme si řekli, co je třeba zlepšit, co se musí změnit. Už jen z perspektivních důvodů je třeba tým omladit, postupně zabudovávat mladé hráče. Ambice? Je těžké předjímat, mění se soutěž a já nemám představu, na co to bude stačit. Nikdo mi nedal úkol hrát o postup, ale také mi to nezakázal. Úvodní kola pro nás budou testovací. Pak mohu objektivněji říci, kde by se tým měl za optimálních okolností pohybovat.