Divizní opona se zvedá. Fotbalistům Strakonic skončila zima a v neděli vstoupí do odvetné části. Od 14.30 hodin hostí na umělce na Sídlišti Benešov. S jakými ambicemi jdou do jara? Jaká byla zimní příprava? A na co bude sázet do druhé poloviny sezony trenér František Barát?

Vedení klubu před startem letošní sezony vyhlásilo jako cíl postup. Jak je to před startem jara? Platí to?
Člověk musí mít pořád nějaké cíle. Ale pokud to Michal Káník (majitel klubu – pozn. redakce) řekl v létě, kdy se začínalo od nuly, tak to bylo něco jiného než teď, kdy vedoucí Domažlice mají náskok devět bodů. Situace je teď trošku složitější. Ale ani v tom by možná ten největší problém nebyl. Dá se to smazat. Jde spíše o to, jak budou hrát Domažlice a jak budeme hrát my. Možná už první dvě kola hodně napoví. Domažlice jedou do Příbrami, to nebude žádný lehký zápas. My hostíme Benešov, také nic snadného. Pak jedeme do Domažlic.

Jenže jste oslabili. Odešli zkušení hráči základní sestavy – Mrkvička, Endl, nedávno i gólman Kučera…
Ano, to mě směrem k mému mužstvu trápí, že oproti podzimu se personálně změnilo. A obávám se, že náhrada za hráče, kteří odešli anebo nejsou k dispozici, není – co se týče individuálních kvalit – asi adekvátní. Ale pořád existuje možnost nahradit to větším kolektivním pojetím. Větším nasazením, odhodlaností, týmovostí. Nelze říci, že by mužstvo nutně muselo být výsledkově a výkonnostně slabší. Ale osobnosti mají výkonnost přece jen stabilizovanou. Tím, že se v přípravě zranil Martin Vozábal a vlastně celou zimu chyběl Vlastimil Holan, jsme ale měli možnost si vyzkoušet různé varianty. Hlavně v útoku máme hodně nezkušené hráče. Pro boj o postup by to chtělo rutinované hráče. Uvidíme, v některých přípravných zápasech to byla bída, v některých si mladíci nevedli vůbec špatně. Hlavně Říský a Křiváček. Jde o to, jestli budou svoji výkonnost stabilizovat.

Kdyby měl ještě přijít nějaký útočník, musel by to být určitě ostrostřelec a už hotový hráče. Existuje stále nějaká taková varianta?
Michal Káník se pořád snaží, je si vědom toho, že v útoku máme deficit zkušenosti, rutinovanosti. Do boje o přední příčky je tohle potřeba. Koho se ale povede takhle narychlo sehnat, kdo je k mání, to nevím. Já bych byl vděčný i za hráče, který není vysloveně hvězda, ale který je zkušený a na kterého bude spolehnutí. Ale třeba nikdo nepřijde, budeme hrát s tím, co máme a já jsem připraven připravovat a motivovat mužstvo za jakékoli situace.

Připomenu vám, co jste řekl při hodnocení podzimu s výhledem na zimní přípravu: „Budeme pracovat na tom, aby nám zůstaly dobré výsledky a zlepšil se herní projev.“ Co z toho platí, co se povedlo?
Řekl bych, že skoro nic.

Ale výsledky v přípravě jste neměli špatné.
Nebyly vůbec špatné. Prohráli jsme jen s Pískem, a to pouze proto, že jsme do druhé půle výrazně změnili sestavu. Chtěl jsem, vzhledem k tomu, že to byl první přípravný duel, aby si zahráli úplně všichni. Kdybych nechal obranu v klasickém složení, asi bychom neprohráli. Ale třeba i tak. Těžko říci, byla by to pouze čirá spekulace.

Zkuste se vrátit ještě k předešlé otázce o tom, co jste řekl při hodnocení podzimní části a co se povedlo v zimě z vašich představ naplnit.
Závěr podzimu jsme odehráli v relativně stabilní sestavě. Na to jsem chtěl vsadit, že tým zůstane pohromadě, ještě víc si na sebe zvykne, zapracujeme na určitých věcech. Odešel Endl, kterého ale podle mě adekvátně dokáže nahradit Listopad. Ale v té středové řadě už je to něco jiného. Absence Martina Vozábala kvůli zranění a obou útočníků – Mrkvičky a Holana, to už je prostě znát. Už při této individuální kvalitě hráčů jsem s předváděnou hrou, zvláště doma, nebyl spokojený. Takže zvlášť teď to může být na domácím hřišti problém. V tom mě ujistil zápas s Bohemians (2:2), že pokud se soustředíme na dobrou, plošnou týmovou defenzivu, těžko nás bude někdo překonávat. Když pominu standardní situace, těžko nás v poli někdo přehraje. Nedokázala to ani Bohemka. Ale jakmile soupeř zaleze a my jeho obranu budeme muset dobývat, s tím už budeme mít problémy. Trochu větší problémy.

A co důležitá pozice brankáře? Nebojíte se spíše tohoto, když na poslední chvíli odešel Marek Kučera? Nebude to ještě větší bolest než ofenziva?
To se teprve ukáže, jistěže je to možné. Kučera byl zkušený gólman, ale v řadě zápasů to také nebylo to pravé ořechové. Máme teď Jardu Rojíka a Tomáše Švehlu. Ale kdo z nich bude jednička, o tom nejsem rozhodnutý.

V přípravě jste měli stále zaplněnou marodku, potkalo vás hodně zranění. Zažil jste někdy něco podobného?
V zimní přípravě vždy nějaké výpadky jsou, hraje se na těžkých terénech. My jsme ale neměli snad žádné svalové zranění. Buď byli hráči prostě nemocní, nebo zranění vyplývala ze hry, ze soubojů. Nepamatuju problémy takového rozsahu. Ale co mám dělat? Nic. Radost z toho samozřejmě nemám. Já jsem zastáncem systematické přípravy, tak, aby to k něčemu z dlouhodobého pohledu vedlo. Věřím, že v úvodu budou hráči natěšení. Ale později se už může projevit tréninkový deficit.

Jsou alespoň dobré výsledky to, co vám dodává do jara optimismus?
Ani bych neřekl. Spíš si říkám, že jsme si ty špatné výsledky měli vybrat v zimě, aby byly dobré v soutěži. Ale zase hrát přípravné zápasy s tím, abychom je schválně prohráli, to nejde.

Pro psychiku hráčů to ale asi je dobré a důležité, ty slušné výsledky, ne?
Ano, ale oni vědí, že nemají být na co hrdí. Ta utkání jsme si rozebírali. Vyhrát 1:0 s dorostem Dynama, navíc po trápení, to žádná sláva není. To samé vítězství 2:1 nad béčkem Příbrami, které přijelo s polovinou dorostenců. První výsledek, který mě bude zajímat, je ten ze 13. března, kdy hostíme Benešov.

Co víte o hlavních konkurentech v boji o nejvyšší příčky?
Domažlicím nikdo neodešel a vrátil se Mužík, který to zkoušel v Příbrami. To je jejich stěžejní hráč, špílmachr. Nikdo jim neodešel, což mě utvrzuje v přesvědčení, že mají zájem postoupit. Zřejmě teď cítí šanci. A béčko Bohemians? To je rezerva ligového mužstva. Nikdy nevíte, v jaké sestavě nastoupí. Benešov má zase stabilizovaný tým.

V jakém složení vstoupíte do jara, koho budete na úvod postrádat?
Stoprocentně nebude Holan. Ještě nebyl na tréninku a je otázka, jestli vůbec bude k dispozici. Nad startem Martina Vozábala visí otazník, nejspíš nebude Patrik Káník. Ostatní by snad měli být v pořádku. Vzhledem k pohybu v kádru budeme muset sázet na kolektivní pojetí, jednoduchou hru. A protože fotbal se hraje především na výsledky, budeme muset akcentovat výsledky i na úkor kvality hry, z čehož radost nemám. Na tom jsme totiž chtěli hlavně zapracovat. Věřím, že když budeme dobře bránit, hrát týmově, tak budeme nepříjemní každému soupeři.

Z toho všeho, co jste dosud řekl, mi vyplývá, že jste vůbec nerezignovali – ani přes všechny problémy – na to, porvat se o prvenství…
Určitě ne. To bych tady nemusel být. Jsem přesvědčen, že herně to o mnoho lepší nebude. Ale co se týče výsledků, fungování mužstva jako týmu, může to být třeba i lepší. Může se projevit, že nám bude chybět kvalita. Budeme se ale rvát. Tak jako v přípravě a každý soupeř měl problémy s tím, aby nás přehrál. Budu klukům říkat: „Teď máte šanci. Kvůli čemu tady celou zimu trénujete? Abyste se zase posadili na lavičku? Ne! Jděte na plac a předveďte se.“ Když to hráči pochopí správně a budou to mít jako správnou výzvu, tak ty odchody nemusí být zase tak velká ztráta.

Přípravné zápasy
Písek – Strakonice 3:1 (0:0)
Strakonice – Dynamo České Budějovice B 1:1 (1:1)
Milevsko – Strakonice 1:3 (0:3)
Strakonice – 1. FK Příbram B 2:1 (0:0)
Strakonice – Dynamo České Budějovice U–19 1:0 (1:0)
Bohemians Praha – Strakonice 2:2 (0:0)

Soupiska
BRANKÁŘI: Tomáš Švehla, Jaroslav Rojík

OBRÁNCI: Petr Listopad, Jiří Peroutka, Stanislav Legdan, Josef Šimánek, Karel Cibulka, Petr Rybák, Tomáš Hajdušek

ZÁLOŽNÍCI: Libor Horejš, Petr Kotrba, František Bambule, Jiří Benedikt, Patrik Káník, Milan Glazunov, Martin Vozábal

ÚTOČNÍCI: Jakub Říský, Jiří Křiváček, Jan Novák, Libor Košík, Vlastimil Holan, Ondřej Chalupa

TRENÉR: František Barát

ASISTENT: Karel Sládek

VEDOUCÍ MUŽSTVA: David Faja

MASÉR: Martin Šobor

PŘÍCHODY: Jaroslav Rojík, Milan Glazunov, Tomáš Hajdušek (není ukončeno jednání o hostování)

ODCHODY: Václav Mrkvička, Marek Endl, Marek Kučera, Josef Šácha, Ladislav Černý, Ondřej Křivanec

Tabulka před startem jarní části

 1. Domažlice 15 13 0 2 32:16   39
2. Bohemians 1905 B 15 10 2 3 31:13   32
3. Strakonice 15 9 3 3 26:14   30
4. Votice 15 7 4 4 28:17   25
5. Benešov 15 7 4 4 27:22   25
6. Motorlet Praha 15 7 2 6 24:21   23
7. FK Tábor 15 7 2 6 19:18   23
8. Koloveč 15 6 4 5 34:23   22
9. Vlašim B 15 6 3 6 33:28   21
10. Třeboň 15 6 2 7 17:24   20
11. Sezimovo Ústí B 15 6 1 8 27:31   19
12. Doubravka 15 5 2 8 18:22   17
13. 1. FK Příbram B 15 5 2 8 20:27   17
14. Litol 15 5 2 8 25:36   17
15. Hořovicko 15 4 1 10 25:42   13
16. FC Zličín 15 0 0 15 12:44    0
.