Statistika nuda je…

To tedy není! O tom by mohli nejlépe hovořit všichni ti, co se „motají“ kolem krajského přeboru fotbalistů.

Suverén jara.

Nejvíce se hovořilo o pardubickém béčku a zdaleka nejen proto, že postoupilo do divize. Nejtučnější zápis do historie nejvyšší krajské soutěže vykonala juniorka jarní spanilou jízdou. Zvládla všech patnáct překážek, aniž by ani jednou spadla z pomyslného oře. Ziskem pětačtyřiceti bodů přespurtovala po podzimní části kralující Živanice. Klíčovým se ukázal vzájemný zápas těchto soupeřů, ve kterém pardubická rezerva svého největšího konkurenta v boji o postup zválcovala.

Široká rotace.

Postup záložního mančaftu klubu, jehož áčko hraje ČFL, je překvapující v jedné věci. Trenér Josef Krupička vyslal do mistrovských bojů hned osmatřicet hráčů. Převedeno do fotbalové mluvy, nechybělo mnoho a klidně mohl postavit čtyři jedenáctky. Pro úplnost: na podzim zasáhlo do hry třicet borců, na jaře se kádr rozrostl o dalších osm.

Polovina do černého.

Ruku v ruce s tím jde i počet hráčů z jednoho týmu, kteří se zapsali do střelecké listiny. V pardubickém mužstvu se z trefy do černého radovalo jednadvacet fotbalistů, tedy téměř polovina. Zlatou kopačku klubu si navlékl Václav Sklenář, autor třiadvaceti branek. A nezůstalo pouze u ní. Tento blonďatý štírek se totiž stal nejlepším kanonýrem krajského přeboru na Pardubicku. A považte, na sedm podzimních tref mu stačilo pět zápasů a na šestnáct jarních potřeboval utkání patnáct. Znamená to, že má průměr přes gól na zápas.

Magnet v rukavicích.

Pardubické béčko se nemusí stydět ani za výkon strážců své svatyně. Dvojice Lukáš Zavřel – Martin Žák dohromady vychytala dvacet nul nul. Prvně jmenovaný osm, když o další dvě ho okradla červená karta a rozdělení minutáže s kolegou Žákem. Ten udržel čisté konto desetkrát. Ale pozor: v tomto směru se našel v krajském přeboru ještě lepší tým. Živanice nepustily míč mezi tři tyče v jednadvaceti případech. Stejně jako „Tesla“, také Žiavnice poctivě střídaly dva gólmany, shodou okolností křestního jména Vojtěch. Černík se stal v tomto ohledu nejméně inkasujícím gólmanem přeboru, neboť vyčapal hned čtrnáct nul. Parťák Mareček se pochlubil sedmi čistými konty. Jedna zajímavost na závěr tohoto odstavce.

Živanice udržely na podzim jedenáctkrát čistý štít, Pardubice B pak dosáhly stejného počtu na jaře.

Bájná hranice.

A ještě jednou Živanice. Druhý tým celkového pořadí nasázel soupeřům sto jedna gólů. Při porci třiceti utkání jejich průměr na zápas činí 3,36. Úctyhodné číslo na takto vysokou soutěž. Nejvíce po jejich střelecké produkci bolela hlava hráče ve Stolanech, které zdrtily jedenácti brankami. Lehko nebylo ani Dobříkovu a SK Chrudim. Oba prohrály 0:8, „Elitka“ dokonce doma. K těmto rekordním nášupům je nutné přičíst domácí výhru pardubického béčka 9:0 nad Chocní.

Prvotřídní senzace.

Průvodním znakem celé sezony bylo to, že okruh mančaftů bojujících o postup se omezil na dva. Takže Pardubice B, Živanice a pak nic. Přesto, ve zbytku pelotonu se objevily týmy, které měly co říci k soutěži. O nejpřekvapivější výsledek uplynulého ročníku se postarala Polička. Stalo se tak 26. března, kdy na svém hřišti přivítala do té doby neporažené Živanice. Šokující výhrou 2:0 dala krajskému přeboru nový náboj.

Nováček na bedně.

Jestliže postavení pardubické juniorky i Živanic se tak trochu čekalo, doslova senzací bylo počínání nováčka přeboru. Elánem nabitý celek Třemošnice soutěž okysličil a prakticky každého starousedlíka zastínil. Po vynikajícím finiši to tým ze Železných hor dotáhl na pomyslnou bronzovou příčku. Jeho bájný útok Petr Hanousek – Jiří Šebek by bral leckterý klub z vyšších soutěží. Vždyť do sítě protivníků nasypal třicet dva gólů.

Změny a proměny.

Další zajímavostí je odlišné počínání některých celků v jednotlivých polovinách soutěže. Svitavy a Holice mohou být s podzimem maximálně spokojeny, ovšem na jaro by nejraději na obou místech zapomněli. Naopak zimní mytí hlav pomohlo Hlinsku a SK Chrudim. Oba týmy patřily ke kandidátům sestupu. Jenže chrudimští funkcionáři udělali první krok fúze mezi AFK a SK. Účastníka krajského přeboru nabušilo a ten se v pohodě zachránil. Hlavně zásluhou Romana Michalce, který nastřílel soupeřům patnáct gólů. Hlinsko se prodralo až na pátou příčku.

.