Písečtí se dlouho drželi v popředí tabulky za lídrem soutěže, týmem Bohemians Praha, a usilovali o druhou příčku, která by jim eventuálně zaručovala postup do druhé ligy. Ovšem nevydařený závěr jara a ztížené ekonomické podmínky klubu změnily cíle jeho vedení.

Nejenom o tom jsme hovořili s trenérem mužstva Karlem Musilem.

Jaké pocity ve vás převládají po skončení soutěže?

Pocity mám smíšené, protože jak v týmu, tak i v samotném klubu se v této sezoně událo několik důležitých věcí, které sezonu dost ovlivnily. Před sezonou jsme si dávali cíl – hrát o postup, jenomže už po podzimu bylo o vítězi soutěže rozhodnuto. Proti týmu Bohemians Praha jsme neměli žádnou šanci, ten kráčel soutěží suverénním způsobem.

Proto bylo správné, že došlo k přehodnocení cíle s tím, že se popereme o druhé místo a zároveň za pochodu kádr obměníme a omladíme. A to se nám ve dvou třetinách sezony dařilo. Jenomže k tomu všemu se pak přidaly další zásadní věci. Jednou z nich bylo, že na valné hromadě bylo oznámeno, že firma Kočí končí jako partner klubu.

V průběhu jarní sezony byly s některými hráči uzavírány nové smlouvy, což se v několika případech až do současnosti nepodařilo zrealizovat. Další hráči sice smlouvy podepsali, ale v květnu vedení klubu předstoupilo před mužstvo a oznámilo, že dochází ke změnám v ekomomické oblasti. A v tomto nepříjemném klimatu se pak odehrával závěr sezony.

Chápu naše fanoušky, že nebyli spokojeni s výsledky mužstva v posledních zápasech, ale podle mého názoru je ovlivnily právě zmiňované faktory. Navíc jsme se v závěru snažili pomoci našemu béčku, aby nesestoupilo z krajského přeboru.

Pokud sezonu hodnotím celkově, přetrvávají ve mně smíšené pocity. Moje představa byla, a já jí věřil, že v tabulce skončíme na druhém místě a pak se uvidí, co bude dál.

Jaké jste měl, coby trenér, pocity, když se cíle mužstva na jaře změnily? Musel jste hráče nějak motivovat, aby soutěž dokončili se ctí?

Bylo to těžké, protože jsem doufal, že sezonu dohrajeme co nejlépe. Nečekal jsem, že závěr bude takový, jaký byl. Věřil jsem, že mužstvo má na to, aby se popralo o co nejlepší umístění. Někteří hráči měli v hlavně už docela jiné myšlenky, a dosažené výsledky jsou toho důkazem.

Mě samotného to mrzí, protože mužstvo až do domácího zápasu s béčkem Českých Budějovic dobře šlapalo. A když se pak hráči dozvěděli zprávu o úsporných opatřeních, bylo velice těžké dostat z nich lepší výkony.

Chvílemi jsem se cítil absolutně bezmocný. Náš kádr nebyl nijak široký, navíc někteří hráči vypomáhali béčku, jiní už v té době věděli, že v příští sezoně nebudou hrát za Písek.

Mojí představou bylo, že v závěrečných kolech budu stavět hráče, kteří v týmu zůstanou, na druhou stranu měli dostat příležitost ti, kteří tak často do zápasů nenastupovali. Bohužel k tomu nedošlo. Vzhledem ke zraněním a pomoci béčku to nešlo realizovat, takže jsme sezonu dohrávali se všemi hráči.

Vidíte na letošní sezoně i nějaké klady?

Určitě ano. Nelze hovořit pouze o negativních věcech. Ke kladům určitě patří výkony mužstva v podzimní sezoně, včetně utkání Ondrášovka Cupu. Do kádru mužstva se propracovalo několik dorostenců, kteří dostali příležitost a oni ji využili.

Vytipovali jsme si několik hráčů, kteří by měli v budoucnu patřit k tahounům mužstva. A na to bychom chtěli navázat v příští sezoně, abychom mužstvo postupně obměnili a také omladili.

Dal jsem si za úkol pracovat koncepčně a všechno uskutečnit v horizontu několika málo let tak, aby mužstvo mělo budoucnost. To je určitě dobrá myšlenka, ale k tomu všemu je velice důležitá i ekonomická stránka klubu.

Věřím tomu, že když jsme se s vedením klubu na něčem domluvili, tak naše práce bude mít svoji hlavu a patu. A kdyby někdy nastala příležitost, aby klub hrál druhou ligu, tak už takovou šanci chytne všemi deseti za pačesy.

Lze tedy říci, že rozhodnutí klubu vloni po skončení sezony, neakceptovat nabídku Českomoravského fotbalového svazu, postoupit do druhé ligy, bylo správné?

Mohu hovořit pouze o sportovní stránce, ne o ekonomické. Já jsem tuto otázku vloni také zvažoval, mám svoje zkušenosti z Českých Budějovic a z Prachatic, takže jsem řekl: „Pojďme hrát druhou ligu, ale s jasnou vizí, abychom ji nehráli rok, ale stabilně.“

To byl jeden z nejvýznamnějších faktorů. Jenomže nejdůležitější stránku v tomto rozhodování hrála ekonomika. Chtěli jsme mít v týmu hráčskou kvalitu. A to by nebyla jednoduchá záležitost. Na druhou stranu, dneska jsme třetí rok v České fotbalové lize a nastaly ekonomické problémy.

Chápu, že sehnat v dnešní době sponzory, kteří budou podporovat fotbal, je velice těžké. Já lidi, kteří v současné nelehké době dávají peníze do píseckého fotbalu, obdivuji. Všichni zaslouží velké uznání.

Co pro vás bylo největším zklamáním v uplynulé sezoně?

Určitě její závěr, který se nám nevydařil. Doufal jsem, že poslední zápasy zvládneme herně i výsledkově. V tomto směru jsem zaznamenal negativní odezvy i vůči mojí osobě. Já se nezbavuji odpovědnosti za výsledky týmu, ale když se k tomu všemu přičtou již zmiňované zásadní věci, které nastaly, tak určitě nebylo jednoduché všechno zvládnout.

Až do posledního zápasu jsem se snažil hráče nějakým způsobem motivovat, aby odváděli co nejlepší výkony, bohužel bylo vidět, že moje snaha a přání zůstaly bez odezvy.

Bude v nové sezoně těžké znovu přilákat fotbalové příznivce do hlediště, jako tomu bylo například loni na podzim?

Věřím, že se diváci do ochozů stadionu vrátí. Já bych jarní sezonu nehodnotil tolik záporně, vždyž až do jedenáctého kola tým pracoval velice dobře, sehrál řadu kvalitních zápasů, až závěr sezony postavil všechno do jiného světla. Kádr mužstva projde určitou obměnou, ale zároveň jsem rád, že zůstane jeho kostra – David Kubiš, Michal Mašát, Martin Malý a Honza Zušťák, kteří zvolili tu cestu, že chtějí v Písku zůstat i za nových podmínek.

A to je velká deviza. A k těmto jmenovaným budeme v létě vybírat nové vhodné hráče. Já věřím tomu, že by Písek mohl na podzim předvádět nejenom kvalitní výkony, ale mělo by se mu dařit i výsledkově. Nechci samozřejmě předbíhat, ale měli bychom hrát v horní polovině tabulky.

Při výběru hráčů budete mít rovněž své slovo, chcete usilovat o rozšíření kádru?

Určitě, nerad bych, aby se opakovala letošní sezona. Nejprve nám pro zranění vypadl ze sestavy Honza Zušťák a po něm Michal Mašát, přesto mužstvo ještě dvě nebo tři kola dokázalo pracovat na slušné úrovni. Jenomže v dalších zápasech už jsme tyto klíčové hráče nedokázali nahradit.

V dalších zápasech se zranili Michal Skopalík či David Kubiš, takže to nebylo jednoduché. Jedním z mých návrhů bylo, aby se hráčský kádr rozšířil, neboť už loni na podzim byly ligové i pohárové zápasy pro mužstvo velkou zátěží a hráči toho někdy měli plné zuby.

Do nové sezony máme vytypované mladé, perspektivní hráče, kteří by časem měli nahradit ty, co odejdou. Jsem rád, že noví hráči přijdou za podmínek, které jim klub nabídne, v tom vidím velký klad. A doufám, že všichni nováčci ukáží, co v nich je, budou trpěliví a prokáží snahu prosadit se ve třetiligové soutěži.

My se nevzdáváme myšlenky postupu do druhé ligy, věřím, že se ekonomické podmínky v klubu zase zlepší a všichni budou znovu přemýšlet o možnosti hrát vyšší soutěž.

Kdy zahájíte přípravu na nový třetiligový ročník?

S přípravou začnou hráči ve středu 29. června podle individuálních plánů. Bude to hlavně běhání a načasování do letního přípravného období. Kompletně se všichni sejdeme ve čtvrtek 7. července. To je den, kdy oficiálně zahájíme přípravu na novou třetiligovou sezonu.

Těšíte se na dovolenou?

Moc. Poslední měsíc jsem se už těšil na to, až soutěž skončí a budu se moci více věnovat rodině.

Ať už budete trávit dovolenou kdekoliv, bude se vám po fotbale stýskat?

(Smích) Ale jo, stále se budu myšlenkami vracet k uplynulé sezoně a hledat příčiny, kde se stala chyba, co se mohlo udělat líp a podobně. A samozřejmě už budu přemýšlet o příchodu nových hráčů.

Na dovolenou se moc těším, protože minulé týdny nebylo jednoduché pracovat v atmosféře, která v týmu nastala. Na druhou stranu je to pro mě i velká zkušenost. Musím se zamyslet nad tím, kde jsem udělal chybu, a dneska už vím, že jsem v některých situacích měl být přísnější.

Jak by příští sezona měla podle vás vypadat?

Chceme náš tým přebudovat tak, aby měl určitou perspektivu. Všechno to bude o trpělivosti a hlavně pracovitosti. Jak už jsem zmínil, zdravé jádro v mužstvu zůstalo a nové hráče musíme do kolektivu zapracovat tak, aby do něho herně i povahově zapadli.

Já věřím, že by se v Písku mohla stabilně kopat třetí liga, ale v horizontu několika let i vyšší soutěž. Mým přáním do příští sezony je skončit po podzimu v horní polovině tabulky a podle umístění pak stanovit cíle na jaro.
.
ČFL: Písek čekají v přípravě ligová Příbram a Dukla

Písek - Ve čtvrtek 7. července zahájil přípravu na podzimní část ČFL FC Písek. Dnes již jediného třetiligového zástupce Jihočeského kraje čeká v krátké letní přípravě celkem sedm přípravných zápasů. Generálku obstará domácí duel s divizními Voticemi, které jsou od léta farmou prvoligové Příbrami.
Přehled přípravných utkání FC Písek:
sobota 16.7.2011 11,00
FC Písek - FK Hořovicko
středa 20.7.2011 17,00
1. FK Příbram "A" - FC Písek
pátek 22.7. či sobota 23.7.2011
FK Dukla Praha - FC Písek, den a čas budou upřesněny
sobota 23.7. či neděle 24.7.2011
FC Písek - SK Kladno, den a čas budou upřesněny
úterý 26.7.2011 17,00
FC Písek - FC Vysočina Jihlava
sobota 30.7.2011 1. kolo Poháru FAČR Ondrášovka Cup
vítěz utkání FC Mariner Bavorovice/FK Tábor - FC Písek
sobota 6.8.2011 10,15
FC Písek - SK Marila Votice