Pavle, z I. A třídy odcházíš do nižší I. B třídy, na zápasy i tréninky budeš dojíždět padesát kilometrů do Heřmanovy Huti. Jednoduchá otázka, proč?
„Za ´Heřmanku´ jsem hrál už dříve, teď jsem si jen odskočil na roční hostování do Staňkova, kam se tak trochu vrátila dřívější parta s cílem postoupit do I.A třídy. To se povedlo a neměl jsem už chuť tam nadále pokračovat. V ´Heřmance´ mám dost přátel a hlavně tam mám syna, za kterým často jezdím, to je jeden z hlavních důvodů."

Přibliž prosím čtenářům z Domažlicka, jak to tam vypadá s fotbalem, jakého mají trenéra, zda tam mají mládež a když ne, tak kde berou hráče?
„Trenér a ´Heřmanka´? To je snad nějaké prokletí. Jsem tam celkem čtyři sezony a už mám šestého trenéra. I když ve většině případů se nedá říct, že to byli trenéři. Když vloni na podzim převzal tým současný trenér Pavel Adam, myslel jsem si, že to mančaft hodně zvedne. Jenže trenér měl zdravotní problémy a s týmem nemohl trávit čas, který by byl třeba. A když se už zdálo, že bude vše v pořádku, tak přišlo pracovní vytížení, takže jsme opět hodně času bez hlavního trenéra. Absolvovali jsme bez něj i soustředění v Hoře Sv. Václava, ale Martin Veselovský a Honza Lakó se toho zkušeně chopili a důstojně jej zastoupili. Doufám, že se to nějak urovná a že Pavel Adam bude moci pokračovat podle svých původních představ. Jsem si jistý, že to pak kluky hodně zvedne a že mnoha soupeřům fotbal zošklivíme. V ´Heřmance´ vloni založili přípravku, kam chodí přibližně deset kluků. Máme starší žáky, dorost nemáme. Hráče není ani kde brát, každý rok je tým stejný, akorát vždy o rok starší ."(smích)

Můžeš představit tým po fotbalové stránce, jaké jsou jeho opory, jaké má silné a slabé stránky?
„Myslím, že hodně kluků má po fotbalové stránce svou kvalitu, ale někteří pouze tým doplňují, aby nás bylo jedenáct. Ale to je v B třídě asi běžné. Opor je tam spousta, ale po fotbalové stránce je na tom nejlépe Martin Veselovský, je to výborný fotbalista. Sice má už svůj věk, ale hodně mladých kluků by se mělo od něj co učit. Slabé stránky máme také, ale o těch mluvit nebudu."

Jak vypadá zimní příprava a kdo tým opouští a kdo jej posílí?
„Zimní příprava probíhá asi jako ve všech klubech. Běhání, běhání, běhání… Tým opouští akorát Benedikt Németh, který jde posílit Kostelec. Otazník ještě visí nad Václavem Menclem, který zřejmě půjde pracovat do zahraničí a časově to nebude možné. Posila bohužel v nedohlednu."

V týmu máte Španěla Belosa, čekal bych, že zástupce fotbalové velmoci bude plnit sportovní stránky, což se ale neděje. To je tak skromný, nebo mluví jen španělsky, nebo není tak dobrý, jak by čekal český fanoušek?
„Tak ´Javi´ určitě svoji kvalitu má. Je to výborný fotbalista, který má na to hrát vyšší soutěž. Bohužel je hodně pracovně vytížený, často je i několik týdnů v zahraničí, takže nemůže dát fotbalu tolik, kolik by sám chtěl."

Většina týmů z Plzeňska po sezoně ve skupině A ´prchá´ do jiných slabších skupin I. B třídy, kde pak patří k nejlepším, viz třeba Lhota. ´Heřmanka´ takové hejble nemá? Třeba byste měli klidný střed v kapse…
„Nad tím jsme ani nepřemýšleli."

S jakými cíli jdete do jarní části sezony a s jakým umístěním by panovala spokojenost?
„Trenér má cíle do 6. místa, ale já myslím, že když skončíme do 9. místa, budeme spokojení."

Na jaké týmy z Domažlicka si ´Heřmanka´ věří a na koho jí to moc nejde a proč?
„Když hrajeme doma, věříme si na každého. Myslím, že to uzná každý, kdo na naší půdě hrál. I když jsem působil ve Staňkově, měli jsme v ´Heřmance´ velké potíže. Jak s výkonem, tak s výsledkem. A na koho nám to moc nejde? Neumíme zahrát v Mrákově a v Postřekově. A v Klenčí… Ale odtamtud má určitě ´zajímavou´ zkušenost skoro každý."(smích)

Kdo podle vás letos spadne a kdo postoupí výš?
„Abych pravdu řekl, nevím. Mohl bych soudit jen podle pohledu na tabulku, jelikož jsem měl ošklivé zranění kotníku, půl roku jsem nehrál a viděl jsem jen pár zápasů. Ale myslím, že o postup bude bojovat Postřekov."

Vizitka Pavla Gusta

Narodil se 17.5.1982 v Plzni. Bydlí ve Staňkově, je rozvedený, má syna Tomáška (7 let). Měří 194 cm a váží 96 kg. Má středoškolské vzdělání s maturitou a pracuje jako skladník. Fotbal začal hrát v 11 letech, přivedl ho k němu kamarád a bývalý spoluhráč Láďa Jánský. Působení: Staňkov (žáci a dorost), 1. FC Roudná (divize – dorost), 1. FC Plzeň (Česká liga – dorost), Staňkov (krajský přebor mužů, I. A, I. B), Heřmanova Huť (I. B). Hraje oběma nohama, oblíbené číslo dresu 14. Nejčastěji hraje předstopera nebo střed zálohy. Mezi záliby kromě fotbalu patří syn Tomášek a přítelkyně.