Chamští chtěli modernizaci zastaralé ´umělky´ za 330 tisíc eur stihnout do začátku letošní přípravy, proti však bylo počasí. Plocha s ´vysokým chlupem´ čeká na granulát, který lze dosypat, až stoupnou teploty. Do podzimu chtějí mít novou ´umělku´ za pět set tisíc eur i ve Vilzingu, vzdáleném osm kilometrů od Chamu.

Přesto se na Střelnici velkého odlivu zájemců nebojí. „Je třeba říct, že ´umělku´ v Domažlicích jsme chtěli hlavně proto, aby měla kde trénovat naše mužstva. To, že v Domažlicích a Horšovském Týně absolvovaly přípravu i německé oddíly, bylo v Bavorsku dlouho velké téma, protože u nich takové možnosti neměli," vzpomíná prezident fotbalové Jiskry Jaroslav Ticháček na předešlé sezony.

Letos konkurence v počtu hřišť s pažitem z umělé hmoty stoupla, přesto by podle Ticháčka v současnosti nebyl v Domažlicích problém zaplnit i dvě hřiště. „Před začátkem přípravy jsem měl trochu obavu, zda o zdejší ´umělku´ bude zájem, protože finance se řeší na obou stranách hranice. Ale žijeme v oblasti, kde jsou náročné klimatické podmínky. Kluby vyčkávaly, jaká bude zima, navíc s přípravou v Bavorsku začínají o něco později. Nyní už ale poptávka převyšuje kapacitu. Stoupl i počet zájemců ze strany zdejších klubů. Peněz není nazbyt, ale kdo chce ve fotbale něco dokázat, musí mít kvalitní přípravu," říká Ticháček.

S rezervou bere i zprávy, že pronájem hřiště na zápas by měl v Chamu vyjít na sto eur, tedy cca o 30 eur levněji, než je obvyklé v Čechách. „To mohou být jen zaváděcí ceny. Domažlice mají výhodu v dokonalém servisu a v obětavých lidech. Občerstvení i kabiny máme hned u hřiště, v ceně je topení, osvětlení, úklid i samotná úprava hřiště správcem," vysvětluje.

Mekka fotbalu na Chodsku přesto pasivní zůstat nehodlá. Zvažuje se větší investice do úpravy povrchu hřiště. Zajímavě zní úvaha o vzniku zimní česko–německé ligy.

Vypadá to tedy, že i nadále budeme v zimě vídat 1. FC Bad Kötzting v sestavě s bývalým ligistou Plzně, Blšan či Žižkova Velkoborským či Leligdonem z Jihlavy, Waldmünchen s holýšovským Tlustým nebo Eschlkam s ex–domažlickými Turkem, Donkem či Štverákem známým z jeho působení v Dynamu H. Týn.