Konečné čtvrté místo v tabulce České fotbalové ligy po dvou letech účinkování v této soutěži považujete za úspěch nebo přece jen cítíte lehké zklamání z toho, že vám nakonec o vlásek unikla bronzová příčka?
„Čtvrté místo beru jako úspěch. Klademe si postupné cíle, po loňských obavách, abychom se při premiéře ve třetí lize vyhnuli sestupovým starostem, jsme letos dokázali naši pozici v tabulce ještě vylepšit. V závěru soutěže byla díky naší úspěšné sérii i selhání soupeřů dokonce naděje na zisk třetího místa, což se nakonec nepodařilo, ale i tak hodnotím celkově sezonu jako velmi zdařilou."

Osmnáct výher, jedenáct porážek a pět remíz. Znamenalo to pro vás zároven osmnáctkrát radost, jedenáctkrát zklamání a pětkrát něco mezi?
„Takhle bych to neřekl. V sezoně samozřejmě došlo i na rozčarování, zejména v úvodu jara. To už je skoro tradice domažlického fotbalu, že nám začátky odvetné části soutěže nevycházejí. Hráčům zpočátku chyběla výbušnost, došlo na výpadky skoro až blamáž s SK Zápy a s FK Králův Dvůr. Přiznám se, že to ´rozhodilo´ i mě. Musíme důkladně zanalyzovat, proč nám přechod z tvrdé práce v zimní přípravě do úvodních jarních mistrovských zápasů nevychází. Na druhou stranu je třeba říct, že v závěru soutěže mužstvo z poctivé práce v přípravě těžilo, vše odčinilo výsledky na Vltavínu, v Kunicích, což jsou týmy z čela tabulky."

Jiskra se stala nejlépe střílejícím týmem třetí ligy, na druhou stranu hodně inkasovala…
„Když se vyhrává, tak nás počet obdržených gólů až tak trápit nemusí. Domažlice nastřílely nejvíc gólů v soutěži, renomé u fotbalové veřejnosti opět narostlo, takže můžeme být spokojení. Jsem rád, že v našich zápasech padá hodně gólů, protože kvůli nim lidi na fotbal chodí. Že také dost gólů inkasujeme, vyplývá z ofenzivního složení týmu. Došlý, Dvořák, Bezděk, Mužík či Bárta, to všechno jsou ofenzivní hráči, mužstvo se dere dopředu a ne vždy myslí na zadní vrátka. Do skóre se promítlo i nestálé složení obrany, navíc vinou zranění nebyli Knakal, Mandous či Pyrka pokaždé v optimální formě."

Brzy začne letní příprava, poháry, takže už byste měli mít jasno, co se týče odchodu hráčů…
„Kádr se snažíme udržet. Už nyní je ale jisté, že do Německa odchází Jakub Strejc, který s Jiskrou absolvoval tažení od krajského přeboru až po třetí ligu. Jakub letos trochu doplatil na přetlak hráčů na jeho post. Chce víc hrát, má náš souhlas, zaslouží si to. Se zahraničím dále koketují Martin Mandous, ten má nabídku ze Švýcarska. Honza Matas prostřednictvím svého manažera čeká na nabídku z druhé ligy. Oba jsou hráči Viktorie Plzeň, oba bychom ale rádi udrželi. Dali jsme si lhůtu, do kdy musí učinit rozhodnutí. Nějaké nabídky má i Franta Dvořák, u něhož se potvrdilo, že potřebuje stabilně hrát. Jeho forma pak šla nahoru, ale dohoda je zatím taková, že by měl zůstat. Zájem ze zahraničí je i o Petra Mužíka, ale nabídky nejsou adekvátní tomu, že jde o jednoho z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšího hráče České fotbalové ligy. Petr je velký srdcař, díky kreativitě velmi cenný hráč, ve čtvrtek jsme se dohodli, že zůstane. Další, u něhož je otázka jeho dalšího působení v Domažlicích otevřená, je Martin Knakal. Oproti prvnímu angažmá v Jiskře, kdy patřil k nejvýraznějším osobnostem týmu, zůstal tentokrát lehce za očekáváním, jeho výkony byly zpočátku kolísavé, projevila se nerozehranost, ale na konci už plnil naše očekávání. Martina si momentálně stáhl do přípravy druholigový Most, ale máme zájem jej udržet."

Jací noví hráči by se měli objevit 8. července na Střelnici při zahájení letní přípravy?
„Podepsán je útočník Zdeněk Kasík. Toho v zimě přibrzdila zlomenina ruky, ale jeho fotbalová dravost a drzost je příslibem. Z exdivizního Chrástu by se měl do přípravy zapojit záložník Jaroslav Sadílek. Z Horažďovic budeme zkoušet levého beka Denise Chirinchiuse z Moldávie. Případné odchody hráčů budou mít vliv i na chystané jednání s Viktorií Plzeň, se kterou bychom rádi hovořili o jménech jako jsou útočníci Krmenčík a Lukeš, záložníci Kůžel, Kindl či obránce Růžička."

Na jednom z posledních zápasů Jiskry byl na tribuně vidět i Jarda Malý. Vrátí se?
„Jarda je skutečně velký fotbalista, podle mého za svého působení v Jiskře neukázal ještě úplně vše, co v něm je. Přesto měl výrazný podíl na úspěchu Domažlic v poháru. V jeho případě to ale po dohodě s prezidentem FK Tachov necháme na Tachovu."

Už je po sezoně, prozradíte, kolik nohou měla židle pod trenérem Stanislavem Purkartem čili měl někdy na kahánku?
„Měl, to trenéři mívají. Byly momenty, kdy jsme zvažovali, zda naše spolupráce potrvá i v další sezoně, ale Stanislav Purkart je profesionál, jeho práce si vážíme. Umí tým připravit, což potvrdily výkony ve druhé polovině jara a konečně i umístění v tabulce. Takže jsme se dohodli na rok na další spolupráci. Delší smlouvy se v Domažlicích nedělají."

A změny v realizačním týmu?
„Necháme to, jak to je. Lidé kolem týmu jako Pavel Wolf a Karel Trněný se snažili, máme po delší době i lékaře, všem děkuji za práci pro mužstvo, pro Jiskru."

Jaká je podle vašich informací aktuální situace v soutěži?
„Postupuje Vltavín, soutěž už nepřihlásila Česká Lípa a my začínáme o Chodských slavnostech doma s Roudnicí nad Labem. Poté jedeme do Chomutova a pak doma přivítáme prvního z nováčků, Admiru Praha. Hned v dalším utkání se utkáme venku s Jirny."

Asi nejen pro mne byly velkým rozčarováním některé výkony ´Benfiky´. Změní se něco u rezervního týmu?
„Zaprvé je třeba říct, že naše B mužstvo nikdy dříve nehrálo krajský přebor, až nyní. Hráčům možná chyběla potřebná zkušenost, takže z tohoto pohledu není desáté místo v tabulce žádná tragédie. I počet získaných bodů není špatný. Co mne však mrzí, a také jsem to hráčům řekl, jakmile jsem ze sebe dostal vztek po posledním utkání s Horšovským Týnem, je týmový duch. Ten se z ´Benfiky´ nevytratil, ale úplně se vypařil. Je hlavně na hráčích, aby si uvědomili, že na nich stojí celá jedna generace domažlické kopané. Kvalitu mají, ale výkony na hřišti tomu ne vždy odpovídaly. Chyběla kondice, tréninková morálka byla vzhledem k možnostem v Domažlicích bídná. Není divu, že trenér Ivan Rybár sám oznámil, že si dá pauzu, aby dostal novou chuť do fotbalu. Je to kvalitní kouč, kdyby nedělal ředitele školy, což je časově náročné, mohl by podle mě být klidně trenérem A – mužstva. Ivan bude pro Jiskru dál pracovat, kromě místopředsedy klubu bude dělat koordinátora mezi mužstvy, bude mít na starosti začleňování hráčů napříč týmy. Nyní hledáme trenéra s asistenty pro rezervu Jiskry. Jsou tři kandidáti, rozhodneme brzy."

Mnozí fanoušci kritizovali, že obě mužstva hrála v jeden den s odstupem dvou hodin. Změníte to?
„Ano, rozdělíme to, v Domažlicích se bude chodit na fotbal každý týden, jednou na ´áčko´, jednou na ´béčko´."

Jiskru A vidělo dle statistik 9140 diváků. Nebylo lepší hrát v neděli dopoledne, kdy mohli do Domažlic zajet i fotbalisté a diváci z okolí, když se u nich většinou hraje v sobotu od pěti?
„Návštěvnost považuji za zklamání, ale k nárůstu diváků v neděli oproti sobotě nedošlo. My musíme zlepšit práci při propagaci zápasů, chceme pracovat i s mladšími fanoušky, distribuovat volné vstupenky do škol a podobně. Dáváme hodně gólů, k vidění jsou tu kvalitní hráči, ať už naši nebo soupeře, kdo fotbal hraje nebo se kolem něj pohybuje, měl by si říct, pojďme něco okouknout, přiučit se a vytvořit atmosféru…"

V posledních dnech rozvířila stojaté vody posezonní pauzy nabídka, aby Domažlice šly hrát druhou ligu. Můžete čtenářům přiblížit, jak k tomu došlo a vysvětlit důvody, které nakonec vedení klubu vedly k tomu, že jste odmítli?
„Patřím k lidem, kteří si kladou stále vyšší cíle a nikdy jsem se netajil tím, že je druhá liga mým snem. Proto když nám prezident střížkovských Bohemians učinil nabídku, abychom hráli druhou ligu místo nich, přemýšleli jsme o tom. Vzápětí přišla od Fotbalové asociace nabídka jít do II. ligy jako další postupující, čili bez finančních nároků jako v případě Bohemians Praha. Byly to tři bezesné noci. Většina hráčů byla šancí zahrát si vyšší soutěž nadšena, ale rád dělám věci pořádně a času na vytvoření potřebných podmínek pro vstup Domažlic do profesionálního fotbalu bylo málo. Do blížícího se začátku soutěže by se nedala stihnout jednání s hráči ohledně smluv, doplnění kádru, když ostatní druholigové týmy už s přípravou začaly. Posílit bychom museli realizační tým. I na jednání se sponzory a naším fotbalovým partnerem FC Viktoria Plzeň bylo málo času. Přáním Jiskry Domažlice a jejich fanoušků je postup do 2. ligy, ale rádi bychom si vybojovali postup z 1. místa ČFL. Do nového ročníku soutěže proto budeme nastupovat s vědomím, že se o postup popereme a že je možné jít do druhé ligy i z druhého nebo třetího místa."

Co se týče stadionu, ten by podmínky splňoval?
„Stadion na Střelnici je nádherný, s kvalitním zázemím. Stačila by malá zlepšení. Jsem přesvědčen, že bychom v Domažlicích dokázali vytvořit lepší podmínky, než mnozí nynější účastníci II. ligy. Zavést by se musely turnikety u vstupů a zvýšit počet míst k sezení na sedm set. Místo ve svahu proti hlavní tribuně se k tomu nabízí. Stejně to vše bude třeba do budoucna udělat. Určitý deficit cítíme, co se týče tréninkových ploch. Vzhledem k počtu dospělých a hlavně mládežnických mužstev bychom ještě jednu plochu potřebovali."

V zimě se vyskytl problém s ´umělkou´, která není schválena pro třetí ligu. Bude s tím oddíl něco dělat?
„Problémem je krátká výběhová zóna. Jsem však přesvědčen, že nějakých čtyřicet centimetrů není tak zásadní důvod, abychom na ´umělce´ v zimě nemohli hrát. Pokusíme se znovu pořádat a schválení a získat výjimku."

Budou Domažlice i v příští sezoně farmou Viktorie Plzeň?
„S Viktorií Plzeň máme velmi vřelé vztahy, mnohokrát nám pomohla, i když závěr sezony jsme museli absolvovat s hráči našeho kádru a zvládli jsme to. Po vyhodnocení sezony připadá v úvahu farma nebo jiný model partnerství. Rozhodnutí padne po vzájemné schůzce a Viktoria pak jistě bude o výsledku informovat. My budeme rádi, když spolupráce v jakékoli formě bude pokračovat dál a mistr ligy do Domažlic uvolní některé hráče. Rádi bychom je měli trvale tady, aby s mužstvem trénovali. V tom případě by ale zase nedostávali tolik šancí hráči ´juniorky´ Plzně. Zcela určitě budeme spoléhat na podporu Viktorie a to i v případě, že bychom se v budoucnu dostali do II. ligy."