Při bilancování podzimní části sezony jste zmínil zlomový okamžik pro vás i pro Benfiku, domácí prohru se Stodem, po které došlo na pohovor s hráči. Následovala šňůra bodových zisků. Byl podzim jen o chybějících zkušenostech nováčka, štěstí, první výhře nebo i o něčem jiném?

„Štěstí přeje připraveným a my jsme zřejmě připraveni nebyli. Nechyběl nám sice nováčkovský elán, ale chyběla nám zkušenost, pokora a chuť na sobě přes léto pracovat. Plácání po ramenou, že mladičká rezerva A mužstva dosáhla v Domažlicích soutěže, která byla dlouhá léta maximem pro Domažlice, ještě nikdy žádný zápas nevyhrálo."

Máte za sebou podstatnou část zimní přípravy. Jsou hráči dostatečně připraveni na jaro? Byl turnaj v H. Týně pro Benfiku při momentální síle FC Dynamo Horšovský Týn A odpovídající přípravou?
„Moje představy o zimní přípravě byly jiné a zdaleka jsme nesplnili to, co jsem měl připraveno. Malá účast na trénincích zaviněná zraněními, pracovním či studijním vytížením se nám nedaří zlepšit, stále chybí některým hráčům vůle na sobě pracovat. Naštěstí máme v Domažlicích kvalitní mládež a v dorostencích, kteří dostali na turnaji šanci, máme adekvátní náhradu. Mužstvo se ještě více omladilo, a proto soupeři na turnaji byli dostačující. Samozřejmě, že bych si přál zápasy s kvalitnějšími soupeři v naší kompletní sestavě, ale realita je bohužel jiná. Škoda, že hráči nedokáží využít kvalitních podmínek pro zimní přípravu, které mají v Domažlicích k dispozici."

Málokdy jste nastoupili ve stejné sestavě, na druhou stranu kluci spolu hrají od malička. Kolik zápasů stačí vašemu mužstvu k tomu, aby se sehrálo?
„Sestava se hodně točila, šanci dostávali mladíci z dorostu. Nevím, zda se dá mluvit o sehranosti tak mladého mužstva, protože ještě nějaký čas potrvá, než jednotliví hráči získají zkušenosti, aby mohli zapadnout do jakéhokoliv soukolí mužstva. Je to samozřejmě o zápasových zkušenostech, ale zejména o návycích, které se získávají v trénincích o větším počtu hráčů. A to se nám bohužel nedaří."

Kdo z kádru odešel, kdo nový přišel a odkud je?
„Nepočítám-li mladíky, tak se kádr mužstva oproti podzimní sezoně nezměnil."

V přípravě se v sestavě Benfiky začali objevovat mladíčci jako Socha, Šimůnek, Hlaváč, Pavel a další. Budou na jaře nastupovat v základu nebo ještě mají čas?
„Určitě dostanou během sezony příležitost, ale jejich hlavní vytížení by mělo být v dorostu. Vše bude záviset na mnoha okolnostech. Jak se nám budou vyhýbat zranění, jak hráči budou zvládat své studijní a pracovní povinnosti a také samozřejmě na zapojení hráčů ze širšího kádru A mužstva, kteří musí získávat herní praxi. Vždyť k tomu je rezerva A mužstva určená."

Přípravu s A – mužstvem absolvují Jakub Ferra a Libor Bláha, kteří asi budou stabilně hrát za Benfiku a vypomáhat áčku, nemýlím – li se. Na Jakubovi jsem při utkání s Klenčím pozoroval ohromnou změnu, jakoby fotbalově dospěl a svým chováním i výkonem zaujímá vůdčí roli v mužstvu… Jak to vidíte vy?
„Myslím si, že oba dva chytili šanci za pačesy a ukázali ostatním klukům z Benfiky, že dvířka do 1. mužstva jsou pro všechny otevřeny a cesta do něho vede jen přes poctivou práci spojenou s překonáním svého pohodlí a odřeknutí si „pohodového večerního života". Kuba byl osobností mužstva už v předchozích sezónách a současná sportovní forma a chování ho předurčuje, aby jí byl i nadále. Od Libora očekáváme nebezpečí pro soupeřovu branku a tolik potřebné góly. K rychlosti ještě musí přidat správný výběr místa v herních situacích, přehled při zakončení a poté bude připraven pro 1. mužstvo."

Jak to vypadá s gólmany? Kdo bude chytat, pokud Lukáš Frei Jiskru skutečně opustí?
„V Domažlicích byli a stále jsou výborní gólmani. Kvalitní a systematická práce Petra Hutty sklízí ovoce. Problém je v tom, že všichni chtějí chytat a nikdo z nich není ochoten se v Benfice střídat. Myslím si, že náš nastavený model se třemi brankáři pro obě mužstva, kdy jedničce v A mužstvu střídavě po dvou zápasech kryjí záda a chytají za Benfiku ostatní dva a získávají tím tolik potřebnou zápasovou praxi, není pro gólmany špatný. Střídat by se měl Franta Lorenc a Adam Bratanič. Nezodpovězenou otázkou je pro mě stále postoj Martina Mlezivy."

Pokud se vykartuje někdo z A – mužstva nebo se po zranění vrátí Tesař, Bezděk, budou se rozehrávat v béčku?
„Mělo by to tak být, ale vždy vše řešíme konkrétně, když daná situace nastane."

Jaký fotbal podle vašich poznatků z přípravy by Benfika měla na jaře hrát?
„V našich zápasech by mělo padat hodně gólů, nebudeme hráče svazovat mnoha taktickými úkoly a měl by být k vidění agresivní běhavý fotbal."

Jaké umístění na konci soutěže byste v případě Jiskry B považoval za úspěch?
„Budeme spokojeni, jestliže splníme naše představy o našich výkonech uvedené v předchozí odpovědi. Padne-li ve většině zápasů více branek do soupeřovy sítě, budeme spokojeni i s umístěním."

Příloha - Fotbalové jaro 2013

Zvláštní přílohu Fotbalové jaro 2013 najdete v Domažlickém deníku ve čtvrtek 7. března!
Dozvíte se mimo jiné podrobnosti o průběhu zimní přípravy a o posilách třetiligové Jiskry Domažlice, ale také o dění v týmech zástupců regionu v krajském přeboru, ve Slavoji Koloveč, v Jiskře Domažlice B, v FK Holýšov a v FC Dynamo Horšovský Týn!