František Macháček se k událostem ve Všerubech vyjádřil v otevřeném dopise takto:
Zápas mezi domácím A – mužstvem Všerub a hostujícím Holýšovem B začal o deset minut později, protože pan rozhodčí Špoták ještě v 15.50 hodin v civilu před kabinami dokuřoval cigaretu. Už z toho bylo patrné, jak k zápasu přistupuje. Po pozdravu v kabině mi řekl, že nás přijel 'zaříznout,' pak dodal že ne, jen že to vidí na 80 % pro domácí a 20 % pro nás. U tohoto výroku byl i rozhodčí Pareský, který byl na pomezní čáře. Vývoj zápasu nemohu popisovat přesně po minutách, proto jen přibližně. Při nástupu na hřiště a po losování si sudí Špoták ještě povídal s kapitánem domácích a nějak se mu nechtělo utkání zahájit. Na upozornění hostujícího mužstva nakonec duel přece jen zahájil se slovy, aby se nestarali. Pan Špoták od začátku vystupoval arogantně a hostující hráče neustále slovně provokoval. Přesto se Holýšov B ujal vedení 1:0. Pak začalo divadlo. Výkop domácího brankáře přelétl hřiště, míč odskočil, dostal se do malého vápna u hostující branky, kde došlo k souboji brankáře a útočníka. Brankář vyrazil míč na rohový kop, útočící hráč ale souboj dohrál a zranil gólmana. V té době se hlavní rozhodčí pohyboval na polovině hřiště a pískl k údivu všech přítomných (i domácích) pokutový kop. Mezi tím si připravil hostující mužstvo žlutými kartami za fauly, přičemž otáčel výroky při soubojích atd…

V poločase si hlavní rozhodčí šel ven zapálit a ještě se mě provokativně zeptal, jestli to pokutový kop byl. „A ty to vezmeš zpět? Byl jsem od tohoto zákroku deset metrů, kdežto ty padesát,“ odvětil jsem mu na to.

Také ve druhém poločasu se na hřišti děly věci. Tak třeba míč rozhodčího. Sám hlavní rozhodčí jej rozehrál a kopl jej brankáři Holýšova z poloviny hřiště do ruky. Při námitce hráče arogantně odpověděl, ať se nestará a hraje, nebo nedohraje. A tento hráč nakonec opravdu nedohrál. Další moment. Hostující mužstvo vhazovalo, hráč popošel asi tři metry a sudí odpískal vhazování pro domácí. Když ale popošel domácí hráč a stoper hostů se kvůli tomu ozval, okamžitě dostal žlutou kartu. I přes tyto ústrky tlak hostujícího mužstva vrcholil, asi dvacet minut obléhalo domácí branku. Při ojedinělém útoku domácích signalizoval pomezní postavení mimo hru, hlavní rozhodčí byl sice celou dobu otočen jeho směrem, přesto nechal pokračovat ve hře. Po vypíchnutí míče a rychlém přenesení mohlo jít do útoku hostující mužstvo, v tu chvíli hlavní rozhodčí odpískal postavení mimo hru domácím. Tuto situaci psychicky neunesl hostující hráč Kubina, něco řekl hlavnímu rozhodčímu, ten mu udělil druhou žlutou kartu, následně červenou. Neslyšel jsem, co hráč sudímu řekl, ale druhá karta nejspíš padla oprávněně, ačkoli kdo má vydržet neustálé narážky a výlevy hlavního rozhodčího? Mladý hráč si takto vždy naběhne.

Ani při tomto oslabení Holýšova se domácí mužstvo nemohlo dostat do tlaku a hosté stále hrozili. Asi tak deset minut před koncem utkání přišel dlouhý výkop domácího brankáře, v souboji o míč šel stoper do skluzu, jednoznačně vypíchl míč, který mířil do autu. Přišla rovnou červená karta, ač byli na úrovni potrestaného další tři bránící hráči. Až do konce utkání se domácímu mužstvu nedařilo dostat do pokutového území, takže se mohly kopat jen přímé kopy.

Ještě chci upozornit na jednu věc. Proč v Holýšově musí být za brankou připraven náhradní míč? Proč hlavní rozhodčí nenařídil totéž ve Všerubech? Přitom domácí měli dostatek míčů, aby nedocházelo ke zdržování, kdy si domácí brankář po střele v klidu došel pro míč bez sebemenšího napomenutí hlavního rozhodčího. Proč byl na zápase jen jeden pořadatel a ostatní seděli a přihlíželi? Protože jim to hlavní rozhodčí dovolil? Přitom bylo přítomno dost fandů, funkcionářů i hráčů B mužstva Všerub…

Podezření, že ke konci utkání vystřídaný hráč domácích opět střídal pod jiným číslem, se bohužel nepodařilo prokázat, jelikož po odkopaných penaltách jsem rozhodčího napadl tím, že jsem jej přes hlavního pořadatele uchopil na prsou za dres, ale pořadatel mě vzápětí odtrhl. Z mé strany následovalo slovní napadení. Za výrokem, který jsem v tu chvíli pronesl, si stojím a stát budu. Po zápase jsem se dozvěděl, že pan Špoták napsal, že došlo k udeření do hrudníku, to se však nezakládá na pravdě. Dále jsem mu prý měl říci, že už si nezapíská, že to zařídím. To bohužel v mé pravomoci není a ani jsem to neřekl. Kapitánovi hostujícího mužstva jsem řekl, ať vše podepíše, aby nemusel z důvodu mého pochybení na komisi.

Dobře chápu svoji situaci, nemohl jsem však jen nečinně přihlížet tomu, co někteří jedinci dělají se zápasy v okresu. Proč taková utkání nemohou rozhodovat lidé, jako je rozhodčí Kastl, který o týden dříve v Holýšově při duelu domácí rezervy FK s Tlumačovem odřídil parádní rovinu? A určitě to nebylo tím, že měl k dispozici své postranní kolegy, ale prostě proto, že chtěl. Při utkání ve Všerubech by se pomezní za výkon hlavního rozhodčího museli hanbou propadnout.

Uznávám, že takto se věci řešit nesmí, ale co je moc, to je moc. A pokud by nedošlo k incidentu, nikdo by po tom za pár dnů ani nevzdechl. Jen by se opět řeklo, jak nás ten Špoták zařízl.

Omlouvám se celé komisi, která musela řešit tento případ, je mi jasné, že za mé chování přijde trest. Ale je mi smutno z toho, že se takoví rozhodčí mezi námi dál pohybují a nemohu na tom nic změnit. Proto jsem udělal to, co jsem udělal. ⋌ ⋌František Macháček