Pokud by bylo utkání řízeno alespoň trochu férovým způsobem, nemuselo se vyhrotit až k tvrdým zákrokům, zbytečným diskuzím, předáváním pásky nebo odvoláváním hráčů ze hřiště. Autor článku mimo jiné poukazuje na dvě kuriózní situace, v prvním případě jde o „náhlé předání kapitánské pásky“.

Pokud jde o tuto situaci, tak jsem se přibližně v 70. minutě obrátil na hlavního rozhodčího s dotazem, zda je možné ve hře bez vystřídání změnit kapitána. Jednak jsem již měl žlutou kartu (za zcela normální dotaz kapitána směrem k sudímu) a také bylo zcela zřetelné, že si rozhodčí šikovně připravil hned několik našich hráčů, a tak jsme tím chtěli minimalizovat možnost oslabení týmu. Rozhodčí vše posvětil, ale za deset minut hry zase odvolal.

Druhá, dle autora článku „kuriózní situace“ přišla po vyloučení Radka Palucha. K oprávněnosti vyloučení se snad ani nebudu vyjadřovat, ale trenér Kožíšek je natolik zkušený, že zcela správně zvolil tuto neobvyklou variantu. Bylo více než zřejmé, že tuto neděli v Klenčí bodovat nebudeme, a tak musel jednat, abychom měli pro další utkání 11 hráčů. Také to pomohlo ke zklidnění všech hráčů, bohužel už ne rozhodčích. Ti vše dovedli ke zdárnému konci a třem bodům pro domácí.

Bez zcela zjevně tendenčního řízení zápasu se mohlo odehrát kvalitní derby, po němž by třeba taktéž mohli slavit domácí, bylo by to však vítězství čistě vybojované a o to cennější. Takto se nad utkáním a jeho ovlivněním bude ještě dlouho vznášet stín pochybností.

Po zápase a cca desetiminutovém srovnání myšlenek jsem se při podpisu zápisu k utkání dotazoval delegáta Havlíka, jak hodnotí úroveň řízení zápasu. Ten mi arogantním způsobem odvětil, že bylo odřízeno zcela bez chyb. Myslím, že pokud by tomu tak bylo, nebyly by reakce hráčů, funkcionářů a diváků tak vyhrocené, jako byly tuto neděli. Přeci jen se všichni pohybujeme ve fotbalovém prostředí nějaký pátek.

Fotbal hraji přibližně patnáct let, za tu dobu jsem si zvykl, že rozhodčí vám venku dá přinejlepším 40% a v Klenčí jsem ve vyšší číslo nedoufal, ale to, co předvedla trojice rozhodčích v čele s panem Petrželkou, překročilo všechny meze. Za mou fotbalovou kariéru takto reaguji poprvé a doufám, že naposledy.

Radek Šindelář,
kapitán 1. FC Horšovský Týn