Unikátní mezinárodní soutěž financovaná z evropských fondů může být alternativou rušeným mládežnickým soutěžím. „O projektu jednáme intenzivně několik posledních týdnů. A Příhraniční liga je jedna z variant, jak pomoci zachránit dorostenecký fotbal na okresech. Vím, že na Domažlicku už jste také museli přebor pro nízký počet přihlášených týmů zrušit. A přihlásit zbylé dorostence do soutěže mužů není úplně ideální," uvedl Ladislav Mareška z Plzeňského krajského fotbalového svazu, který v Trhanově vedl českou delegaci. Spolu s ním za jednací stůl zasedl Michal Volf, který má společný projekt na starosti, a Milan Šnajdr. Za OFS Domažlice jednání poháněli ke kýženému výstupu Peter Sádovský a Luboš Krutina.

Protože ani v dalších letech nedojde k navýšení počtu přihlášených dorosteneckých týmů, na ´kraji´ se zabývají i myšlenkou sjednocení okresních soutěží. Problémy s nedostatkem týmů ale zatím nedolehly na všechny regiony, třeba Klatovsko svoji soutěž dorostu má. Tam však týmy z Domažlicka přijmout odmítli.

Proto se začalo jednat s německou stranou. „Nápad na vznik přeshraniční soutěže se nám líbí. Možnost srovnání české a německé kopané je lákavá, a když na podobné projekty prostředky jsou, byla by škoda jich nevyužít. Zúčastněné týmy získají zdarma kvalitní dresy, které budou reflektovat klubové barvy, budou jim hrazeny cesty za soupeři na druhé straně hranice a pěkné ceny dostanou všichni i po skončení soutěže. Rozhodčí budou placeni z fondů, takže ani ti kluby nezatíží. Problém je v tom, že soutěže u nás i u sousedů už běží. A aby projekt uspěl, je třeba odehrát na podzim alespoň několik kol," sdělil Mareška a naznačil, že se od stolu neodejde, dokud nedojde k dohodě.

I pro německou stranu je vidina společné soutěže lákavá. Problém byl v navrhovaných termínech. Předjednané pátky tamním klubům nevyhovovaly. „Naše celky už nyní mají rozehranou svoji soutěž, někdy hrají i v pátek. Od jara už to problém nebude, protože to při vyhlášení termínů na jarní část vezmeme v potaz," vysvětlil oberpfalzský krajský fotbalový šéf Maximilian Karl a s manažerem pro mládežnický fotbal Karlem Henbergerem navrhli jiné dny. To ale narazilo u Čechů. „Přihlásili jsme dorostence do mužské soutěže, takže víkendy jsou pasé. Přes týden je zase problém v tom, že jsou kluci na školách a internátech a domů se nedostanou," vysvětloval Milan Švajka z Meclova.

Nakonec se pro podzimní část ligy našlo řešení v říjnových a listopadových státních svátcích. Během nich se na umělkách v H. Týně, Domažlicích a v Německu odehrají mezinárodní zápasy. Vzájemná utkání si Češi odehrají v rámci přípravy v náhradních termínech, Němci do ligy aplikují výsledky z vlastní soutěže.

Příhraniční ligu budou hrát ASV Cham, SG Chambtal a TSV Dieterskirchen. S následovníky mistrů světa se za českou stranu utkají dorostenci SK Poběžovice, TJ ZD Meclov a TJ Slavoj Koloveč.

Příhraniční liga dorostu 2014

1. TSV Dieterskirchen x TJ Slavoj Koloveč⋌Pá 10. 10. 19:00
2. SK Poběžovice – ASV Cham ( UMT Domažlice)⋌Pá 10.10. 19:00
3. SG Chambtal – TJ ZD Meclov⋌Pá 24.10. 19:00

4. SK Poběžovice – SG Chambtal (UMT H. Týn) ⋌Po 28.10. 19:00
5. TSV Dieterskirchen – TJ ZD Meclov ⋌Po 28.10. 18:00
6. TJ Slavoj Koloveč – ASV Cham (UMT Domažlice) ⋌Po 28.10. 19:00

7. SG Chambtal – TJ Slavoj Koloveč ⋌Po 17.11. 19:00
8. ZD Meclov – ASV Cham (UMT H. Týn)⋌Po 17.11. 18:00
9. TSV Dieterskirchen – SK Poběžovice ⋌Po 17.11. 19:00

⋌**Uvedené údaje jsou zatím ještě neoficiální