Když jsme si domlouvali tento rozhovor, nechal jste se slyšet, že rád odpovíte, protože se vám sezona bude hodnotit dobře. Z toho čiší spokojenost. Takže prozraďte, jaké jsou její hlavní důvody?

„Spokojený samozřejmě jsem, a to hned z několika důvodů. Ten první je pohled na tabulku. Šesté místo a 41 bodů je naše nejlepší umístění v této soutěži, v atletice se tomu říká ´osobák´. Spokojenost je i s přístupem a odpovědností hráčů, kterým bych rád poděkoval. A spokojený jsem i s tím, jak se po boku zkušených fotbalistů prosazovalo v průběhu sezony naše dravé mrákovské mládí."

Co se týče výsledků, měli jste skvělý podzim a dobré jaro. Zejména v podzimní části jste poráželi celky z čela tabulky – Rozvadov, nejlepší tým Horního Chodska Klenčí nebo Chodský Újezd. V čem vidí trenér „katů favoritů" rozdíl mezi podzimní a jarní částí sezony?
„Mám-li srovnat podzim a jaro, tak to bodově vychází téměř stejně, 20 bodů na podzim a 21 bodů na jaře. Zásadní rozdíl však vidím v tom, že jsme podzim odehráli se stabilním kádrem a na jaře jsme ani jeden zápas neodehráli ve stejné sestavě. Co se týče srovnání se soupeři, tak dvakrát nás porazily jen postupující Nýřany a H. Týn a my jsme naopak dvakrát porazili Koloveč B. Konečně jsme dokázali bodovat v H. Huti a ve Staňkově a doma porazili rozjetý a nebezpečný Chodský Újezd."

Zaujala mě vaše konfrontace s Baníkem Zbůch, což je celek mimo okres, takže o něm jsou informace minimální. Na podzim jste jej porazili 3:0, na jaře to bylo přesně naopak. To se soupeř tak zlepšil?
„S Baníkem Zbůch jsme doma na podzim sehráli dobrý zápas. Dokázali jsme eliminovat jejich kombinační hru a v útoku jsme byli produktivní a zaslouženě jsme vyhráli 3:0. Ve Zbůchu tomu bylo přesně naopak, navíc vlastními chybami jsme soupeři gólové šance nabídli a sami jsme nedokázali naše tutovky proměnit. Černou kaňkou tam bylo vyloučení V. Kohouta, který neudržel nervy na uzdě a po zbytečném faulu mu byla udělena červená karta."

Pojďme ke kádru, který jste měl k dispozici. Odráží se v hráčské kvalitě a kvantitě dobrá práce oddílu s mládeží a B – mužstvem už nyní, nebo to chce ještě čas?
„Odpověď na tuto otázku bych rozdělil. V první řadě šíře kádru A týmu byla obrovská. V průběhu sezony se v něm vystřídalo více než dvacet hráčů od dorostu až po „veterány". Příčinou byla hlavně zranění, ve dvou případech i disciplinární tresty. Za druhé práce s mládeží je v Mrákově na velmi dobré úrovni. Máme obsazeny všechny věkové kategorie a z toho žáci a dorost hrají krajskou soutěž, což jim dává určité předpoklady prosadit se v dospělém fotbale, zvláště dorostencům. Z nich je třeba vyzdvihnou hlavně výkony V. Duffka, který pravidelně nastupoval za víkend, mnohdy i v jednom dni, ke dvěma mistrovským zápasům. Perspektivně se jeví i útočník L. Konopík a velkým příslibem pro mrákovský fotbal je brankář L. Krhoun, přičemž oba dva mohou hrát ještě rok za dorostence. Velmi si cením spolupráce s B – mužstvem, které to díky naší marodce na jaře nemělo vůbec lehké."

Je někdo, kdo u A – týmu během sezony skončil nebo ji zčásti neodehrál a proč?
„Hráčů, kteří na jaře neodehráli většinu zápasů, je bohužel několik. Za zmínku stojí hráči základu, jako M. Růžek, útočník, který se po skvělé zimní přípravě zranil již v prvním zápase s Postřekovem a do konce sezony již nenastoupil, J. Mlynár, kapitán a střelec, kterému vleklé zdravotní problémy dovolily vrátit se až na poslední tři zápasy, V. Kohout, středopolař, který většinou pro zranění odehrál jen pět utkání, a J. Němec, pilíř obrany a tahoun party, který byl nesportovním zákrokem v pátém utkání proti Klenčí vyřazen do konce soutěže. Věřím, že se všichni dají dohromady a letní přípravu zahájíme kompletní."

V sestavě jste měli jen pár odchovanců jiných klubů. Kteří to byli, jak si vedli a počítáte s jejich službami i na podzim?
„V kádru jsme měli dva odchovance z Jiskry Domažlice, a to na hostování O. Korbu a V. Kohouta. Nabídku pokračovat v Mrákově dostali oba, přičemž Ondra projevil vřelý zájem v Mrákově pokračovat a Víťa jedná v Domažlicích. Oba dva jsou platní členové našeho kádru, když jsou na hřišti, jsou znát. U Ondry předpokládám vstřícnost při jednání s vedením TJ Jiskra Domažlice a u Víti bude záležet na jeho rozhodnutí."

Je nějaký post, který chcete posílit a je reálná šance, že někoho získáte?
„Kromě zmíněných dvou hráčů kádr rozšiřovat nehodláme. Tím samozřejmě nechci odradit případné zájemce, ale prioritou stále pro nás zůstávají místní odchovanci a druhý důvod jsou finance, kdy náklady, byť jen na roční hostování hráčů jsou obrovské."

Sám jste hrával fotbal, mohu se zeptat, na jakém postu? Ptám se proto, jestli se v tom neodráží i hra Mrákova. Patří totiž k týmům, které nejméně inkasovaly, ale váš nejlepší střelec dal podle žebříčku jen sedm branek. To se v Mrákově nerodí kanonýři, kteří ze dvou šancí jednu promění?
„Teď by bylo záhodno vám odpovědět, že jsem kopal kraj obrany, nebo stopera, nebo že jsem hrál osobního hlídače. V Mrákově jsem však hrál po většinu mé fotbalové kariéry středního záložníka, to se ještě hrálo klasicky na tři záložníky a tři útočníky. Pravda, moc gólů jsem nedával, ale o to větší radost jsem měl z každé gólové přihrávky. Dnes je pro mě precizní a zodpovědná obranná činnost všech hráčů podpořená kvalitním výkonem gólmana klíčem k úspěchu. Co se týče vstřelených gólů je pravda, že nám typický „snajpr" zatím schází. Ale z druhé strany u některých našich hráčů tento potenciál vidím. Jak s ním naloží, bude záležet jen na nich."

V nové sezoně vás čeká derby s Tlumačovem, nováčkem v soutěži. Už jste měli příležitost utkat se s ním třeba v přípravě, jak srovnání dopadlo a jak se těšíte se na tenhle mač o „mistra Dolního Chodska"?
„Tlumačovu k postupu gratuluji a na derby se těším, protože sám jsem jich hrál nespočet. Pro kluky z obou týmů to bude zážitek a pro fanoušky tahák. S Tlumačovem jsme se utkali vloni v létě v přátelském zápase u příležitosti akce Setkání rodáků Mrákova a zápas to byl velmi kvalitní. Dnes je známo, že s Tlumačovem budeme hrát začátkem listopadu doma v Mrákově."

Bude v tomto duelu podle vás hrát větší roli tlumačovská euforie z postupu nebo zkušenost Mrákova ve vyšší soutěži?
„Faktorů, které mohou derby ovlivnit, je řada. Samozřejmě tlumačovská euforie a naše zkušenost hrát roli budou, ale v závěru sezony bude důležité, jak na tom týmy budou zdravotně, jaký bude terén atd. V duchu si přeji, aby tento zápas proběhl rámci fair play, aby se diváci bavili a abychom oboustranně dokázali, že v sousedních vesnicích můžeme hrát vedle sebe krajskou soutěž. A kdo bude ´mistr Dolního Chodska´, to ukáže tabulka po 26 kolech. Pevně věřím, že to bude Sokol Mrákov."

Předpokládám, že u týmu zůstáváte… Jaké jsou cíle do další sezony? Letos jste skončili šestí, takže příští rok je cílem baráž o účast v I. A třídě?
„U týmu zůstávám. Co se týče cílů, je třeba zachovat zdravý rozum a zůstat stát pevnýma nohama na zemi. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo navázat na výkony z uplynulé sezony, a že to není cíl jednoduchý, vím moc dobře."

Kdy začínáte s letní přípravou, jakou bude mít podobu a kteří hráči se do ní zapojí?
„Přípravu začínáme 21. července turnajem v Meclově. Potom nás kromě letní klasické přípravy čekají ještě dva přípravné zápasy a 26. srpna začínáme na FC H. Týn B. Zapojí se podle dovolených a pracovních povinností všichni hráči, kteří s týmem již trénovali."

Dovolte mi ještě jednu otázku, aby jich nebylo třináct. Jste jako trenér pověrčivý, nosíte nějaký talisman a míváte předtuchy o výsledku?
„Ano, jsem, nemám rád třináctku. Ne, teď vážně, pověrčivý nejsem. Talisman nenosím, předtuchy mívám a tajná přání také, ale to asi jako každý trenér. Spíš mívám o kluky strach, když vidím, v jaké rychlosti a s jakým důrazem se dnes do soubojů chodí. Polovina jich vstává druhý den ráno do práce, polovina se jich rozjíždí na studia, tak jim v duchu vždycky přeji, aby zápas ve zdraví zvládli."