Mrákovští si nejnevděčnější krajskou soutěž, v níž polovina týmů hrává o postup a druhá o záchranu, zkusí poprvé v pětašedesátileté historii oddílu. Tlumačovští jsou o něco zkušenější, patří k příjemnému překvapení už od svého postupu v roce 2015.

Pro uhájení dobré pověsti v Tlumačově přes léto nejen poctivě trénovali, ale hlavně vhodně doplnili kádr. Místo odchozích Jana Šmirkla a Jakuba Šota z Domažlic získali Jiřího Bártu, po Tesařovi a Leitlovi jde o třetího borce se zkušenostmi ze třetí ligy. Ofenzivu má posílit chodovský Jan Pfeifer. „Jirka se po doléčení zranění rozhodl, že už se nebude prát o třetí ligu. Může nastoupit na kraji zálohy i obrany, kde jsme při úzkém kádru měli v případě zranění některého ze tří beků problémy s obsazením. Od Honzy si zase slibujeme důraz v šestnáctce a proměňování šancí, což nás trápilo. Oba dobře zapadli do party, na které si tu zakládáme,“ uvádí trenér Pavel Čadek.

Se svými svěřenci v přípravě porazil Klenčí 5:3, vyhrál memoriál v Postřekově a i přes prohru 1:2 byl spokojen s výkonem proti účastníkovi krajského přeboru z Holýšova. Obstát chce opět i v I. A třídě. „Je to nejnáročnější krajská soutěž. Přesvědčili jsme se o tom sami v minulé sezoně. Po podzimu jsme pomalu pomýšleli na baráž o postup do krajského přeboru, a na jaře jsme ještě poslední tři kola honili body, abychom nakonec nehráli baráž o sestup,“ vzpomíná na jaro šestačtyřicetiletý kouč.

Důležité podle něj je chytit začátek sezony. A začít výhrou v derby o nadvládu nad dolním Chodskem by tlumačovští brali všemi deseti. „Moc se těším. Utkáme se po třech letech, v tak vysoké soutěži vlastně vůbec poprvé. Mrákov je nováček, ale derby nemá favorita. V minulosti se to střídalo, byly sezony, kdy jsme je poráželi, ale pak zase měli navrch oni. Jako hráč jsem zažil vítěznou éru, jako trenér jsem však moc výher nezažil. Tak to snad v neděli zlomíme,“ věří Čadek.

Oproti Tlumačovu, který ještě v I. B třídě začal s obměnou kádru a dnes za něj nastupují hráči z celého okresu, Mrákov se musí spoléhat pouze na nováčkovskou euforii a vlastní hráče. Jediným navrátilcem asi po osmi letech je Jiří Zdráhal. Nad jeho nasazením ale kvůli zranění visí otazník.

Mrákov v přípravě porazil dorost Domažlic 5:2 a remizoval 2:2 s Kdyní, kterou v I. A třídě střídá. „Chtěli bychom navázat na předchozí úspěšnou sezonu a poprat se v A třídě o solidní umístění. Vše se bude odvíjet od toho, zda se nám budou vyhýbat zranění, jak zvládneme aklimatizaci ve vyšší soutěži a zda si herně vše sedne tak, jak trénujeme,“ míní opora Sokola Mrákov Jaroslav Stýskal.

Co se nadcházejícího derby týče, bohužel Mrákov nebude v plné síle. „Někteří spoluhráči jsou na dovolené, nebo jsou zranění. Já bohužel patřím k těm, co si derby nestihnou zahrát,“ dodává velký mrákovský srdcař. Podle něj Mrákov přesto šanci uspět určitě má. „Přece jen je to velké derby, a v tom se může odehrát cokoliv. Věřím, že vykročíme do nové soutěže úspěšně.“

Zda se to Mrákovu hnanému z ochozů proslulými ´kabrňáky´ podaří, to se uvidí v neděli od 16:00 hodin. Očekává se takřka ligová divácká návštěva…

Start Tlumačov A x Sokol Mrákov A

Neděle 13. srpna 2017 hřiště Tlumačov
R: V. Duda – M. Kulhánek, V. Pressl. DFA: L. Mareška.