Předpokládám, že s podzimní částí sezony A mužstva včetně jeho vystoupení v poháru vládla absolutní spokojenost…
„Ano, podzimní část byla jedním slovem výjimečná. Porazit v poháru prvoligovou Duklu Praha, vyhrát na Stínadlech v Teplicích, to je sen každého. Úspěch byl o to větší, že nešlo o žádnou náhodu, protože do osmifinále jsme došli jako jediný třetiligový klub potřetí za sebou. V samotné soutěži jsme skončili druzí za Bohemians, která si po sestupu zachovala druholigový kádr."

Pojďme k odvetné části. Co způsobuje skoro už tradiční výpadek Jiskry v úvodu jarní části soutěže? Chybí zimní soustředění nebo je to špatnou volbou soupeřů v přípravě?
„Proč po skvělém podzimu opakovaně na jaře zbytečně ztrácíme, tím se musíme začít důkladně zabývat. Možná je to tím, že se zimní přípravou začínáme příliš brzy. Trenéři samozřejmě chtějí, aby hráči měli vytrvalost a sílu, ale nám pak na začátku jara chybí výbušnost. Odpovídala by tomu i série osmi výher Jiskry v závěru soutěže, kdy ostatním týmům naopak dochází dech."

Co se tedy dělo s Jiskrou, když se jako druhý nejlepší tým soutěže trápí se čtrnáctým nebo patnáctým týmem tabulky jako Benešov nebo Admira?
„Zápas s Benešovem byl tristní i pro hráče samotné. Všichni byli natěšení na zápas s Pavlem Horváthem v sestavě, skvělých dvacet minut a nakonec to vypadalo, že ani nepřeběhneme hřiště. A Benešov, který si přijel pro čtyři góly, najednou vycítil šanci. I já byl tehdy hodně rozezlen, ale když se na to dívám zpětně, naši hráči tehdy opravdu neměli v ten moment kde brát, organismus jakoby s nimi nespolupracoval. Na druhou stranu, ani ve velkém fotbale se mužstva nevyhnou krizi, fotbal není koncert na přání. Špatné bylo, že to přišlo v nevhodnou dobu, před sedmi stovkami diváků, z nichž některé jsme naštvali. Pak ale přišla úspěšná série, díky které jsme nakonec skončili třetí respektive druzí v tabulce, navíc jsme udrželi statut nejlépe střílejícího mužstva soutěže. To, že dáváme hodně gólů, toho si i kvůli divákům cením, protože góly jsou kořením fotbalu."

Oslavy závěru sezony narušilo loučení s trenérem Stanislavem Purkartem, kterého střídá Pavel Horváth. Jak to bude s trenéry v nové sezoně, protože se jednou mluví o příchodu Roberta Vágnera, pak padá jméno Milana Matejky…
„Trenér Purkart odvedl v Domažlicích dobrou práci, výsledné umístění Jiskry je historicky nejlepší, a je to především jeho práce. A za to mu patří dík. Důvod ke změně po třech a půl letech nebyl ten, jak někde v rozhovoru řekl, že musí uvolnit místo Pavlovi Horváthovi. Ne. Já vždycky říkám, že je nebezpečné, když se trenér a jeho metody okoukají. Mužstvo to vycítí. Myslím, že na jaře nastaly okamžiky, kdy mohla být komunikace mezi trenérem a hráči lepší, výsledek pak mohl být ještě povedenější. Proto jsme se rozhodli vzít do Domažlic Pavla Horvátha a trochu jsme kalkulovali s tím, že to jednou může přijít. Že to bude za dva měsíce jsme ale v té době nepromýšleli. Pavel je persona, jsem přesvědčen, že z něj bude velmi dobrý trenér. Domažlice jsou jenom jeho začátek. Ukáže čas, zda to, co uměl na hřišti, dokáže předat mužstvu i jako trenér. V Plzni pobláznil kabinu, fanoušky i všechny lidi okolo fotbalu. Věřím, že něco podobného dokáže přenést i k nám do Domažlic. Jako asistenta jsme k němu vybrali Milana Matejku, který také působil ve Viktorii Plzeň, ale i ve Zlíně či Ostravě. On zná dobře fotbalové prostředí, hráče a umí je připravit. Má být oporou začínajícího trenéra Pavla Horvátha. Robert Vágner byl na počátku jedním z těch, o kterých jsme uvažovali, nakonec ale rozhodlo to, že je smýšlením podobný typ jako Pavel Horváth, proto jsme zvolili odlišný typ, Milana Matejku."

Míněno samozřejmě v nadsázce, ale Pavel Horváth se bude těžko odvolávat…
„Tak Pavel samozřejmě ví, že v Domažlicích odvoláváme trenéry z druhého místa (smích). Ne, ale vážně. Trenéři to se mnou nemají snadné, ale všech si vážím. I Moravec, Dejmek, Michálek jsou fotbalové ikony, vážím si jich, ale v momentě, když vidím, že tým potřebuje změnu, potřebuje někam posunout, je třeba to udělat. Od Pavla potřebuji, aby to se mnou minimálně dva roky vydržel, než si dodělá profesionální licenci a pak bude působit v první lize. Na druhou stranu, když to vydrží tady, může klidně do Barcelony."

Pojďme k situaci ve třetí lize, která se týden po skončení soutěže mírně řečeno zašmodrchala…
„Bohemians se do druhé ligy vrací zaslouženě. Padá Meteor, překvapuje mě, že jej následuje Admira, ale dokazuje to mimo jiné, jak na tom je tak tradiční klub, jakým je Slavia Praha, jehož je Admira farmou. Mrzí mě sestup Chomutova, protože hrát na tamním stadionu, je pro třetiligového fotbalistu jako hrát na Spartě. Překvapilo mě, když jsem se dozvěděl, že se kvůli kontumacím výsledků Viktorie Jirny zachrání Union 2013 na úkor Čáslavi, před pár lety vítěze druhé ligy."

Pojďme k tomu, co v posledních dnech hýbe nejen Domažlicemi, a to je šance hrát zde druhou ligu…
„Domažlice dostaly nabídku jít do Fotbalové národní ligy jako druhý postupující tým z České fotbalové ligy, když Viktoria Žižkov nedostala licenci pro profi fotbal. Po zkušenostech z loňska se ale svaz chtěl pojistit a sondoval zájem klubů už v předstihu. Když jsme za sebou udrželi v tabulce Vyšehrad, o němž jsme tušili, že má také zájem, nabídka nakonec přišla. Licenční komise nám nejprve naši žádost v předběžném řízení vrátila, nicméně minulou středu nám ji udělila s podmínkou, že do 30. července uvedeme do pořádku rozměry hřiště, kde nám chybí pět metrů na délku, na tribuně oddělíme sektor pro hosty a vyčleníme místo pro novináře a doložíme, že nemáme dluhy."

Do kdy se musíte rozhodnout?
„Chceme mít jasno do pondělí do 14:00 hodin, ve středu je losovací aktiv. Nadšení je veliké, Domažlice už nikdy takovou šanci hrát druhou ligu mít nemusí, ale než se tak případně stane, musí se stát ještě spousta věcí. Důležité je, že máme maximální podporu Viktorie Plzeň. Avšak musíme se dohodnout i s městem, potažmo atlety ohledně prodloužení hřiště. Respektujeme zájmy všech klubů, ale historicky hřiště sloužilo fotbalu, až při budování dráhy se zmenšilo. Dále intenzivně jednáme se sponzory o navýšení jejich podpory, musí se dojednat profesionální smlouvy s hráči, kteří jsou teď na dovolených. I pro ně jde o velkou změnu, protože by se měli začít fotbalem živit, což znamená šest dní v plném nasazení."