Na úvod pojďme probrat vaši fotbalovou kariéru. Kdy a kde jste s fotbalem začínal, kde a na jakém postu jste pak v dalších letech hrál?
„K fotbalu mě přivedl otec asi už ve čtyřech letech v Blížejově. Tam jsem hrál do svých deseti let. Pak jsem přestoupil do H. Týna, kde jsem pod pány Radou a Baarem hrál do čtrnácti let. V dorosteneckém věku jsem přestoupil do Staňkova, a po roce v dorostu jsem se posunul do mužů, kteří hráli krajský přebor. V šestnácti letech jsem si z nabídek Plzně a Kötztingu vybral Německo, kde jsem nastupoval nejdříve za dorost, který hrál podobnou soutěž, jako byla dříve dorostenecká divize. Pak i za ´áčko´ v Landeslize. Můj post byl útočník. Po zranění a operaci jsem se vrátil do Blížejova, kde si jdu i v současné době při malé účasti hráčů ´dodělat´ kolena."

Co vás přivedlo k trénování, co vás na tom baví, a máte nějaký trenérský vzor?
„Otec byl trenér, takže jsem to měl doma pořád na talíři. Asi i proto jsem se dal na stejnou cestu. Baví mě, když vidím, že práce v tréninku je vidět v zápasech. Když jde vývoj, kvalita hráčů a hlavně týmu nahoru. Trenérský vzor vyloženě nemám. Mám rád rychlou, kombinační hru, kde nesmí v koncovce chybět kvalita ve hře jeden na jednoho. Důležitá je pro mě vášeň pro fotbal, jakou vidím u Španělů, Italů nebo Jihoameričanů, ta mi v Čechách u hráčů, ale i u diváků a lidí okolo fotbalu většinou schází."

V právě skončené sezoně jste s týmem staršího dorostu Jiskry získali titul krajských přeborníků. V čem tkvěl základ tohoto úspěchu?
„Ročník 1996 a 1997 je velice silný. Dokazují to jeho dřívější výsledky. Největší podíl na tom, co tito hráči umí, mají jejich dřívější trenéři Sladký a Neumann, ale i rodiče, kteří je drží ve správných kolejích. Náš úkol byl zajistit jejich další vývoj a připravit je na přechod mezi muže. Myslím, že se nám to dařilo. Mužstvo nemělo slabé místo, na každém postu byla kvalita a samozřejmě nechyběli ani hráči, kteří dokážou rozhodovat zápasy."

Podzimní část jste zvládli bravurně, bez jediné prohry. V nadstavbové části se vám ale zaváhání nevyhnulo a Klatovy vám byly v jednu chvíli na dostřel…
„Podzim vyšel výborně. Přestože to tak nevypadá, zápasy byly vyrovnané a velice těžké. Rozhodovaly maličkosti, ale kluci vždy nechali na hřišti to, co měli. Začátek nadstavby nám výsledkově nevyšel. Ačkoli nám chyběli někteří hráči základu, odehráli jsme dobré zápasy, jen jsme neproměňovali šance a po třech kolech, nula bodech a skóre 1:4 byl náš náskok pouze dva body na Klatovy. Od zápasu na ZČE, kde se nám uzdravil náš nejlepší střelec Tumpach, už ale kluci nezaváhali a nakonec přebor vyhráli s náskokem 13 bodů."

Jaká byla strategie do zápasu v Klatovech, kde šlo prakticky o všechno?
„Klatovy měly letos opravdu velice kvalitní tým. Až čtyři hráči nastupovali i za divizní ´áčko´. Obzvlášť jejich ofenziva byla výborná, jejich přechod do útoku byl nebezpečný. Proto jsme v tom zápase chtěli vycházet z aktivního bloku do rychlého protiútoku, což kluci zvládli, i když jsme inkasovali z poslední standardky zápasu vyrovnávací gól na 2:2. Penaltový rozstřel jsme zvládli a udělali důležitý krok za titulem."

K vašim největším soupeřům v minulosti patřila Sportovní škola Plzeň. Letos byli nejtěžší soupeři odjinud?
„Z mého pohledu bylo mužstvo ´sportovky´ jen stínem předešlých týmů tohoto klubu. Klatovy a Vejprnice byly pro nás tentokrát asi největšími konkurenty."

Je škoda, že po vyhrané soutěži včetně vyhrané nadstavbové ´Skupiny o postup´ k skutečnému postupu do České ligy dorostu nedošlo. Můžete laikům osvětlit, proč?
„Krajský přebor je momentálně třetí nejvyšší soutěží dorostu. Česká liga, do které jsme měli postoupit, má velice náročné licenční podmínky, které v současnosti není možné v Domažlicích zajistit. Jde o tréninkové plochy, sportovní třídy, počet hráčů v ročnících a tak dále."

Je těžší práce s mladšími nebo staršími dorostenci?
„Těžší práce je se staršími dorostenci. Kluci dospívají, přichází puberta. Holky, zábava, to jsou věci, které si kluci musí v některých dnech odpírat, pokud chtějí fotbalu dávat, co je třeba. Je nutné s klukama hodně mluvit, poradit, vyslechnout nebo jim ukázat problém z jiného úhlu. Kluci pravidla dodržovali, což je třeba ocenit. Mají naše uznání, jak se k tomu postavili. Není snadné v tomto věku místo s holkou nebo kamarády za zábavou jít pátek včas spát, aby byli v sobotu v deset hodin dopoledne kvalitně připraveni na zápas. Velkou zásluhu na tom mají i rodiče, kteří mohou být hrdí na své syny, nejen po fotbalové stránce, ale i po stránce charakteru a výchovy. Vím, že to s klukama není med, ale když vidím, že si vyberou dřinu na tréninku před flákáním po městě, něco to o jejich přístupu k životu říká."

Každá generace Jiskry vyprodukuje pár dobrých fotbalistů, ale až do třetiligového áčka jich dojde minimum nebo spíše žádný. V čem je podle vás problém a co je třeba udělat, aby takoví talenti jako Buršík, Tumpach a další nenásledovali Havlíčka či Ferru někam do Německa?
„Myslím, že je úspěch, když vychováte byť jen jednoho hráče pro mužstvo České fotbalové ligy v podmínkách Jiskry. Ale je tady určitě spousta věcí, které se musí zlepšit. Nejdůležitější je zlepšení komunikace s hráči, kteří se dostanou na práh ´áčka´ a mají šanci dostat se do jeho kádru. Kluci musí cítit, že mají šanci a že tu šanci také dostanou. A pokud z nějakého důvodu vypadnou z kádru, je třeba jim říct, proč a co musí zlepšit, aby se vrátili zpět. Musí cítit důvěru a věřit, že jim to přeřazení má v něčem pomoct. Jsem přesvědčený, že se práce v tomhle směru k odchovancům musí zlepšit."

Měl jste po sezoně hodně nabídek na trénování?
„Nabídky jsem měl asi čtyři, ale když mi bylo nabídnuto vést B mužstvo Jiskry, nebylo co řešit. Devadesát procent kluků nám prošlo dorostem, znám je a oni znají mě. Vidím tam velký potenciál."

Jako trenér přebíráte domažlickou ´Benfiku´. Jdete do toho sám nebo budete mít asistenta?
„Jako asistenta jsem si vybral Tondu Vlčka, známe se dlouho, dělali jsme spolu trenérskou licenci. Tonda odvedl ohromný kus práce s mládeží v Jiskře. Máme podobný názor na to, jaký by mělo B mužstvo hrát fotbal. Pokud budeme mít na určitou věc jiný názor, jsme schopni naslouchat a uznat argumenty protistrany. Vedoucím mužstva se stane můj kolega z dorostu Bohouš Forro. Trénovat už nechtěl, ale k fotbalu ho to pořád táhne a moc si vážím, že do toho s námi šel. Jsem moc rád, že jako masér bude u týmu pokračovat Standa Hrnčíř."

S jakými hráči počítáte?
„Do přípravy se zapojí všichni současní hráči B mužstva plus vycházející dorostenci Strož, Krutina, Hruška a dva hráči dorostu – Hojda a Dufek. Tumpach a Buršík začnou přípravu s ´áčkem´. Celkem je to asi třiadvacet hráčů, takže konkurence určitě bude."

Jste dost často vidět na turnajích v okrese. Lovíte posily?
„Zajdu se občas podívat a najdou se i hráči, kteří mají na to hrát výš. Většinou jim ale schází vůle na sobě pracovat. Radši si vyberou být ´jednooký mezi slepými´, což je velká škoda. Přesto jeden talentovaný hráč snad přijde."

Kdy začínáte přípravu a jak bude vypadat?
„Přípravu jsme začali v pátek 10. července na Jiskře. Trénovat budeme třikrát týdně, a přestože jsme přípravné zápasy sháněli na poslední chvíli, jsme se soupeři spokojeni. Hned 11. července nás prověří na svém hřišti nováček A třídy Kdyně. 18. července v Blížejově Vejprnice. 25. července ve Vochově Nýřany a generálku sehrajeme 1. srpna s Nýrskem. Místo ještě bude upřesněno."

Co můžeme čekat od týmu s novým trenérem? Boj o čelo krajského přeboru, znovu účast ve finále krajského poháru?
„Chceme, aby se po třech letech v kraji naše mužstvo pohybovalo do čtvrtého místa, ale hlavně aby předvádělo fotbal, který potěší diváky, hráče i nás trenéry. Máme mladé mužstvo plné energie. Chceme mu vtisknout systém a charakter. Budeme se snažit hrát rychle, kombinačně a aktivně. Chceme, aby z kluků, kteří budou na hřišti, byla cítit chuť, vášeň, touha vítězit, prostě musí to mít jiskru. Věřím, že se nám to povede a lidi na ´Benfiku´ budou chodit a budou spokojeni odcházet."

Vizitka Martina Steinbrückera

Narozen 21. 2. 1977 v Domažlicích. Bydlí v Blížejově. Žena Petra, děti Karel, Lucie a Jakub. Vyučen jako truhlář pro výrobu nábytku. Nyní pracuje v Kdyninum a.s. Kluby: Sokol Blížejov, Dynamo H. Týn, FK Staňkov, 1. FC Bad Kötzting.