Jak se díváš na své působení v Domažlicích?
„Jsem, rád že jsem v Domažlicích. Důležité je, že jsem zdravý. Je zde hodně mladých kluků, na čemž se dá stavět do budoucna. Hrají se mnou Petr Mužík, Milan Braun, Jirka Bárta, Marek Bauer. Jsem moc rád, že jsem je poznal a mohl jsem si s nimi zahrát. Letos jsme dosáhli dalšího historického výsledku pro domažlický fotbal, což je super."

Domažlická Jiskra má šanci zahrát si druhou ligu. Co na to říkáš?
„Co se týče účasti ve II. lize, tak to jde mimo mě. Prezident klubu pan Ticháček spolupracuje s plzeňskou Viktorkou, a uvidíme, jak se s ní dohodne. Ale určitě pokud by byla šance, oba kluby byly propojeny, bylo by to pro západočeský fotbal jedině dobře, zvláště když Tachov postoupil do třetí ligy. Na západě Čech by tak byla první, druhá a třetí liga. Otevřela by se tak ´vrátka´ pro mladé kluky, aby se ukázali a po krůčkách se mohli propracovat do první ligy a třeba do kádru Viktorky, kam je to opravdu těžké. Je to totiž nyní nejlepší mančaft u nás."

Plzeňská Viktorka získala třetí mistrovský titul. Slavil jsi s bývalými spoluhráči?
„V Plzni jsem každý den a každý den tam trénuji, mám na starosti brankáře U 21 až po ty nejmenší, většinou po dorost. A někdy chodím trénovat s klukama z A-týmu, takže jsem s nimi v kontaktu každý den a chodíme spolu na kafe nebo se potkáváme v klubu. Jsem rád, že se klukům povedlo vyhrát titul, ale co se týče oslav, neslavil jsem s nimi. Měl jsem plno starostí jak s mládeží, tak s Jiskrou a nechtěl jsem z toho režimu vypadnout. Oslavy jsou vždy bujaré, na dva, na tři dny a já mám nyní určitou zodpovědnost. (smích) Trénování mě moc baví. Užívám si to, zvláště když někteří moji svěřenci jsou v reprezentačních výběrech. Navíc jsem si mohl zachytat za Domažlice a dosáhnout s nimi historického úspěchu."

Roli trenéra domažlické Jiskry převzal tvůj bývalý spoluhráč Pavel Horváth. Těšíš se na spolupráci?
„S Pavlem jsme spolu v kontaktu. Ptá se mě na kádr, zjišťuje informace a já se na jeho spolupráci těším. Doufám, že bude úspěšná a já mu budu strašně pomáhat, aby trenérskou kapitolu dobře nastartoval, i když to není zrovna tak jednoduché jako ta hráčská. Ale ´Horvi´ bude dobrý trenér."

Nepřemýšlel jsi, že bys místo ´Horviho´ trénoval Domažlice ty?
„Já mám trenérskou licenci na hlavního trenéra, dokonce teďka více než ´Horvi´. Ale že bych dělal hlavního kouče, to ne. Mě baví trénování gólmanů, v tom se vidím a baví mě to moc."

V současné době se u nás koná ME 21. Hrál jsi je taky?
„Já jsem byl v nominaci na účast ME 21, ale bohužel jsem z ní vypadl kvůli zranění kolene. Absolvoval jsem kvalifikaci, ale měsíc před šampionátem jsem si poranil vazy a nejel jsem. Tenkrát to bylo zrovna za trenéra Koubka v Plzni. Na ME 21 u nás se určitě pojedu podívat, zvláště na Německo, které je špičkou současných jedenadvacítek. Co se týče našich, je tam síla, všichni kluci hrajou ligu, určitě nejsou bez šancí. Škoda že anglický klub nepustil Vydru, ale kluci ho nahradí týmovostí. Navíc je poženou diváci. Kluci jsou správně namotivovaní, mohou postoupit ze skupiny. A pak je to o štěstí."

Jaké jsou tvé nejbližší plány?
„Nyní mě s rodinou čeká dovolená. Poté 1. července s juniorkou a jedenadvacítkou zahájíme v Plzni přípravu na novou sezonu. Co se týče Domažlic, jsem s panem Ticháčkem a ´Horvim´ domluvený, že se budu udržovat, abych byl k dispozici jako třetí gólman. Chceme totiž dát šanci mladým gólmanům od nás z Plzně. Kluci se musí naučit chytat pod tlakem a je jedno, jestli budeme hrát druhou, nebo třetí ligu, ale pro ně to bude vynikající škola."

Během své bohaté kariéry jsi odchytal spoustu zápasů. Na který nejvíce vzpomínáš?
„Určitě na první ligový zápas, který jsem odchytal proti domácí Spartě. Ještě v sobotu jsem hájil branku ´béčka´ v divizi. Poté jsme odjeli na předzápasové soustředění. Ráno jsem vstal a trenér mi říká, jak jsi na tom, a já, že dobrý. Tak jdeš do brány. Bylo to hezký, protože nikdo to nečekal, navíc za Spartu hráli podle mě největší hvězdy v čele s Karlem Poborským. K tomu všemu byl ´plnej barák´. Nikomu, ani rodičům, ani své tehdejší přítelkyni a současné manželce jsem to neřekl, aby mě zbytečně nestresovali. Bylo mi jedenadvacet. Navíc se mi zápas povedl, dostal jsem se do sestavy kola, takže na něj moc rád vzpomínám." ⋌Autor: Karel Fait

Vizitka Martina Ticháčka

Narodil se 15. září 1981 v Klatovech. S fotbalem začínal v Domažlicích. Z Jiskry Domažlice přestoupil ve 13 letech do Viktorie Plzeň, kde působí v roli trenéra gólmanů až dosud. Hostoval v Karlových Varech, Viktorii Žižkov. Od sezony 2013/2014 chytá v třetiligových Domažlicích.