Fotbalisté Nepomuku postoupili před rokem mezi krajskou elitu po desetiletém půstu a během celé sezony předváděli sympatické výkony, dvakrát dokonce obrali o body nezastavitelnou Koloveč. „Proti Kolovči je snadné hráče motivovat. Myslím, že jsme s nimi sehráli dvě kvalitní utkání," je přesvědčený hrající kouč Nepomuku Josef Viktora.

Ani jednou nepředvedli propadák, pouze z horké půdy favorizovaného Chotíkova si odvezli bůra. V soutěži zanechali pozitivní stopu, na záchranu to ale nestačilo.

Se ziskem devětadvaceti bodů skončil Nepomuk předposlední a od podzimu se bude opět bít pouze v I. A třídě. „Myslím si, že jsme předváděli kvalitní výkony, ale nebyli jsme schopni sehnat střelce. Vyhořeli jsme v koncovce, ani jeden mančaft nás nepřehrál," hledá příčiny sestupu hrající kouč Nepomuku Josef Viktora.

Nováček rozvlnil síť soupeřů pouze čtyřiatřicetkrát, horší v koncovce byly pouze Luby. Když k tomu připočteme jarní tápání před domácími fanoušky (pouhé dvě výhry), výsledek je na světě. „Klíčový byl duel se Stodem a vlastně celá série domácích proher. Měli jsme problémy proti celkům ze spodních pater tabulky, naopak s týmy, které chtěly hrát fotbal, se nám dařilo," vyzdvihl Viktora. „Chtěli jsme hrát fotbal pro lidi za každou cenu. Na to jsme dopláceli," všiml si trenér.

V Nepomuku se z letošní anabáze mezi krajskou elitou chtějí poučit. „Sezona se hodnotí těžce, protože sestup je vždycky nepříjemná věc. Krajský přebor nám ale hodně dal. My stavíme na odchovancích, dobře se tu pracuje s mládeží. Jdeme úplně jinou cestou než třeba Koloveč, která nakupuje zkušené fotbalisty, které si trenér vytipuje," pokračuje Josef Viktora.

A v nepomucké líhni vyrůstají talentovaní fotbalisté. „Výborně se jeví Petr Panc (ročník 1997), Petr Váňa nebo Pavel Kalabza," upřesňuje hrající kouč.

A jaké jsou podle kouče rozdíly mezi krajským přeborem a I. A třídou? „Kvalitou není kraj náročnější soutěž, ale na hráče je vyvíjen větší tlak. Některé zápasy jsou hodně svázány taktikou, více se brání," zdůrazňuje Viktora.

Pod porážkami Nepomuku se podepsala také rozsáhlá marodka. „Celé jaro chyběl brácha Michal, citelně scházeli také Baran, Miroslav Švec nebo kapitán Jindřich Švec," vypočítává Josef Viktora nejbolestnější absence.

Vítr změn se po sestupu kabinou Nepomuku neprožene. „Bude pokračovat stejný kádr, který hrál letos," říká jednoznačně kouč. V Nepomuku tak od podzimu vyráží na válečnou stezku, na jejímž konci má být rychlý návrat. „Nebyli jsme mužstvo na sestup, byli jiní kandidáti. V létě chceme hodně trénovat, abychom se znovu porvali o postup," vyhlašuje odhodlaně hrající kouč Nepomuku Josef Viktora.