Přesvědčili jsme se o tom v Újezdě, kde se svěřenci trenéra Ivana Rybára kvůli ´rekonvalescenci´ trávníku na Střelnici připravují. A dostávají přitom řádně do těla. I když se nepopulární nabírání fyzičky neobejde bez občasného brblání, provázeného salvami smíchu, maká se vehementně, a to dokonce tak, že kanonýr Krakeš před našimi zraky rozpůlil vedví medicimbal! „Kondice nebyla na dobré úrovni, na jaře se trénovalo v šesti či sedmi hráčích, proto bylo nutné začít dříve. Celý minulý týden kluci absolvovali dlouhé dvanáctikilometrové výběhy, dráhu a posilovnu. Od příštího týdne opět najíždíme na režim tří tréninků týdně a přípravný zápas," přibližuje Rybár.

I na něm je vidět velká chuť do práce. Mladíků má totiž oproti jaru na trénincích k dispozici víc. I při včerejší nejslabší účasti se na hřišti pod sochou nejslavnějšího Choda potilo za zvědavých pohledů štamgastů ze Stříbrnky devět hráčů včetně Neumanna, který si rozmyslel odchod do Horšovského Týna. A to ještě oba gólmani pod dohledem Petra Hutty trénují s ´áčkem´, stejně jako Vísner, Waldmann a Schamberger, jež si kouč třetiligového kádru Purkart stáhl. Schambergerova budoucnost v Jiskře ale závisí na výsledku jednání o ceně za hostování z SK Kdyně 1920. „Na papíře mám jedenadvacet jmen, obvykle dochází kolem patnácti hráčů. Zatím chybí Kubica, ten je po operaci a měl by se zapojit snad dvou měsíců, Havlíček, který si poranil záda, ještě dříve. Mluvil jsem i s Víťou Kohoutem, ten bude ještě týden doléčovat natržený sval, ale má zájem za nás hrát. Dále jsem oslovil dorostence z ročníku 1994, ty příští rok čeká přechod k mužům. Jejich účast zatím není stoprocentní, ale potřebujeme je," vypočítává kouč. Vědět o sobě nedal Pačesný, ten asi zamíří do konkurenčního FC Dynamo H. Týn za Paluchem. Mašek, který za Dynamo hrál, koketuje s Německem.

Benfiku čeká tuto sobotu od 17.00 hodin v Tlumačově utkání s domácím Startem, následovat bude příští týden turnaj v H. Týně, zápas s dorostem Jiskry a před začátkem sezony mač v Klenčí. Doma bude mistrovské zápasy hrát stejný víkend jako A – mužstvo. I když se ve vedení objevily názory nabídnout fanouškům fotbal v Domažlicích každý víkend, střídavě zápas A a B mužstva, převážila sportovní stránka a možnost posílit rezervu v případě potřeby ´áčkaři´, pro než nebude místo v základu.

Na podzim čekají Jiskru B atraktivní derby s Kolovčem, Holýšovem a H. Týnem. „Těším se, ale budou to těžké zápasy. Ukáže se, zda naše mládí dokáže vzdorovat zkušeným hráčům, fyzicky na úrovni. Koloveč má kádr na vyšší soutěž, bude chtít Domažlice porazit, s Holýšovem se známe ze zimních turnajů, to by mohl být vyrovnaný souboj. U Horšovského Týna uvidíme, s jakým kádrem nastoupí. Zda v přeboru obstojíme bude záležet hlavně na tom, jak se bude trénovat," míní Rybár. Aby se neopakovala tristní situace z jara, hodlá klub hráčům dojíždění ze škol na tréninky kompenzovat. „Uvidíme, zda je to v penězích nebo ve vůli," dodává.

I on, stejně jako hráči, si postup z I. A třídy užil. Vždyť se na něj čekalo tři roky. Přesto z něj opět málem sešlo. Podzimnímu suverénu se na jaře nevyhnul kolaps, který ho stál postup už vloni. „Možná byli hráči přesyceni fotbalem, v zimní přípravě sehráli devět zápasů, což je porce za půlku sezony. Ale kádr byl tehdy široký a chtěl jsem, aby dostali příležitost všichni, navíc se čekal příchod ´áčkařů´," vysvětluje šestačtyřicetiletý kouč. O postup se obával po Přimdě, kde Jikra prohrála čtyři nula. „To byla lekce. Ke konci soutěže se ale mužstvo semklo, chtělo postoupit. A já si pak postup užil, bylo to zadostiučinění. Tohle mužstvo je totiž postavené na našich odchovancích, odráží se v něm práce s mládeží. V něm je pravá síla domažlického fotbalu," tvrdí Rybár.