„V Kolovči jsem působil šest let, takže loučení bylo dojemné. Chvíli jsem zvažoval, že bych ještě jednu sezonu pokračoval, ale hostování mi skončilo a já se rozhodl, že nastal čas na návrat," říká Baxa. Opouští tým několikanásobných mistrů přeboru a vrací se do mužstva, které v posledních letech na opačném pólu tabulky pravidelně bojuje o záchranu. „Vím, že přecházím na druhou stranu a asi mě čeká jiná role. Bude to trochu nezvyk," tuší.

Z Baxova návratu do Holýšova přitom málem sešlo. V kabině Holýšova nevládne ideální nálada, a hrozilo, že se kdysi vyhlášená parta po sezoně rozpadne. „S vedením klubu jsme si sedli a vyjasnili si některé záležitosti. Zůstává trenér Kamil Bárta, proti kterému jsem kdysi hrával. Pokračují také všichni stěžejní hráči. Navíc se vrací Martin Lukáš z exdivizního Chrástu a v jednání je i příchod gólmana z týmu krajského přeboru, protože Karel Míčka bude pracovně zaneprázdněn. Vedení jedná i s Jakubem Hrádkem, jehož Merklín v prohrané baráži sestoupil do okresního přeboru," přibližuje Baxa.

S letní přípravou začne FK Holýšov 16. července, už tento týden ale skupinka deseti hráčů včetně Romana Baxy začíná s dobrovolnou přípravou zaměřenou na fyzičku. „Až na tři či čtyři jsou v týmu samí zkušení hráči, mnozí jako Procházka, Jeniš či Staněk hráli i divizi. Když zapracujeme v přípravě, měli bychom v sezoně trápit favority, ke kterým řadím po posílení znovu Koloveč a také Přeštice s kvalitním kádrem. Otázkou je, jak na tom budou po změnách ve vedení Horažďovice, ale silné budou jistě Klatovy a uvidíme, jak silná bude rezerva Rokycan. Ty máme hned na úvod. Někde za nimi bych v tabulce rád viděl Holýšov," odhaduje Baxa a jedním dechem dodává: „Rád bych, abychom se vyvarovali chyb a naše domácí hřiště proměnili v nedobytnou tvrz, jak bývalo dříve zvykem. A aby se do Holýšova zase chodilo na dobrý fotbal."