Fotbalová Jiskra má za sebou zlomový rok. První úspěšnou sezonu v České fotbalové lize orámoval za rekordní divácké návštěvy pohárový zápas se Spartou Prahou a přátelské utkání s Viktorií Plzeň, došlo ke změně trenéra A – mužstva i ve vedení a došlo k podpisu dohody o vytvoření farmy Viktorie Plzeň v Domažlicích. O tom všem a mnohém dalším jsme hovořili s prezidentem druhého nejúspěšnějšího fotbalového klubu v kraji Jaroslavem Ticháčkem…

Jaké šance jste dával Jiskře po prvním duelu v ČFL o Chodských slavnostech s Pardubicemi?
„Po první půli jsem byl hodně frustrován, říkal jsem si, co tam chceme dělat. Pardubice hrály výborně, jezdily kolem nás na motorkách, jak se říká. I když výsledek byl nakonec těsný, rozdíl ve hře byl ohromný a já se obával o osud týmu. Platili jsme nováčkovskou daň a tahali v zápase za kratší konec, nicméně se ukázalo, jak je fotbal nevyzpytatelný. Ve druhém poločase jsme snížili a i když měl soupeř ještě několik šancí, nám nebyl uznán vyrovnávací gól po těsném ofsajdu, takže zasloužená prohra, ale zároveň pro nás facka, abychom si uvědomili, že tohle je třetí liga."

V dalších zápasech ale jakoby mužstvo přeřadilo na vyšší rychlostní stupeň…
„Do dalších zápasů jsme zvýšili koncentraci, hned v utkání v Králově Dvoře jsme hráli jinak, víc defenzivně, takový nelíbivý fotbal na nula nula, nicméně to přineslo výsledek. Dalším soupeřem byly Ovčáry, to byl těžký soupeř, ostatně všechna mužstva, která na Střelnici přijížděla, prokázala velkou kvalitu, ale nám jejich technický fotbal vyhovoval. Těžili jsme z naší výškové převahy při standardních situacích a z protiútoků. To byly naše silné zbraně. I když jsme totiž hráli doma, nemívali jsme větší držení míče, ale soupeře jsme trestali a dávali jsme góly. V průběhu podzimu jsme si nakonec dokázali, že třetí ligu můžeme hrát. Výhodou bylo, že mužstvo, které vykopalo postup z divize, vzalo ČFL jako výzvu, chtělo dokázat, že na to má, také mladíci z Viktorie Plzeň přes svůj věk už s touto soutěží měli zkušenost, takže jsme se dokázali rychle adaptovat."

Nakonec z toho bylo po podzimu parádní páté místo a nejvíc nastřílených gólů v soutěži, to musel být nádherný pocit…
„Určitě, byla to satisfakce pro všechny hráče, trenéry, realizační tým a vůbec lidi, kteří se v Domažlicích okolo fotbalu pohybují. Páté místo bylo skvělé, padalo hodně gólů, byli jsme nejlépe střílejícím mužstvem, a kvůli tomu se na fotbal chodí. Taková pověst se ve fotbalovém prostředí cení, Domažlice se objevovaly často v médiích, byl jsem na mužstvo pyšný."

Projevil se podzimní úspěch na posilách v zimní pauze?
„V přestupové politice pracujeme systematicky. Mužstvo během podzimu ukázalo sílu, bylo zřejmé, že základ mužstva je dobře poskládaný, proto jsme nehledali žádné další hvězdy. Ale odešel Martin Knakal, nejlepší hráč, který zatím v Domažlicích působil, s velkým vlivem na kabinu, osobnost a přitom skromný kluk, takže toho jsme potřebovali nahradit a chtěli jsme kádr spíše doplnit. Proto přišel z Baníku Most Jendruščák, který se těžce rozjížděl, ale ve druhé polovině dokázal, že fotbal hrát dovede. Věděli jsme, že máme problémy s počtem záložníků, že máme několik hráčů jako Mužík a Matas ohrožených žlutými kartami, takže jsme hledali středního záložníka, proto přišel Javorský, aby rozšířil počet záložníků. Potom jsme chtěli přivést ještě minimálně jednoho hráče z okolí, proto jsme oslovili Petra Došlého. Fanoušci jej znali z Kolovče, ale my ho sledovali dva roky, ´dělali´ jsme ho s perspektivou do budoucna, protože je to rychlostní typ s výbornou střelou. Už na jaře dostal šanci a dokázal, že právem."

Stejně jako v předešlé sezoně v divizi přišlo po parádním podzimu slabé jaro, po debaklu v Pardubicích zavládlo mezi fanoušky zděšení. Co bylo špatně a co je třeba změnit?
„Řekl bych, že jsme trochu usnuli na vavřínech. Závěr přípravy nám nevyšel, odpadlo nějaké utkání, některé věci týkající se tréninkového procesu nebyly nastaveny tak, jak bych si představoval. Zápasy na úvod soutěže se nám hrubě nepovedly, nejen výsledkově, ale propadli jsme i herně. Ještě větší zklamání než prohra v Pardubicích pro mě byl výkon proti Královu Dvoru doma, tam jsme selhali jako mužstvo. Je jasné, že se v příští zimní přípravě musí něco změnit."

Znamená to, že přes zimu budete hrát i se silnějšími soupeři, než jsou Tachov, Koloveč nebo Rokycany z chvostu divize?
„Takhle bych to neřekl, nechci urazit žádného soupeře. Se vší pokorou je třeba říct, že každý soupeř nás prověří. Nicméně měřítko formy a kvality je třeba nastavit v utkáních i se soupeři z vyšších soutěží. Proto musíme do přípravy zařadit více kvalitních soupeřů, aby se hráči naučili hrát pod tlakem, ve větší rychlosti a myslím si, že do zimní přípravy vložíme i jedno delší soustředění, které jsme letos neměli."

Jak reálné podle vás je, aby v průběhu zimy do Domažlic jezdili soupeři třeba ze druhé ligy? Nebo bude Jiskra jezdit ven, třeba do Písku nebo do Chomutova, kde jsou týmy z vyšších soutěží na soustředěních?
„Musíme zohlednit i ekonomické ukazatele, to je tendence i ostatních klubů, které se snaží šetřit a hrát přípravné zápasy ve svém okolí. Ale sportovně to opravdu výsledky nepřináší, budeme to muset zohlednit, obětovat nějakou korunu a skutečně vyjet do Prahy nebo Písku, kde soupeři jsou."

Ještě bych se rád vrátil k jednomu zlomovému momentu sezony a tím bylo odvolání trenéra Zdeňka Michálka. Trochu se to čekalo po prohře s FK Králův Dvůr, ale po vyhraném utkání s rezervou Viktorie Plzeň to bylo nezvyklé…
„My jsme do té doby třikrát za sebou prohráli a to pro nás bylo varování. Mužstvo i přes kvalitní práci trenéra přestalo maličko pracovat, nálada po porážkách nebyla dobrá, padaly pokuty, ale impuls nepřicházel. Měli jsme před sebou dvě možnosti. Buď dohrát soutěž se stávajícím realizačním týmem, kdy trenéru Michálkovi končila 30. června dohoda, nebo udělat změnu hned a dát tak šanci novému trenérovi mužstvo více poznat, protože na to je letní příprava příliš krátká. Rozhodli jsme se pro druhou variantu, aby nový trenér začal s týmem pracovat hned, poznal mužstvo dříve a dohnali jsme skluz ještě v rozehrané soutěži. S trenérem Michálkem jsme se rozešli jako rozumní lidé, je jasné, že jej to mrzelo, je to legenda, zanechal tady nesmazatelnou stopu a dokázal s Domažlicemi postoupit, mrzelo to i mě, ale mužstvo potřebovalo probudit."

K týmu přišel trenér Stanislav Purkart. Splnil očekávání?
„Jak se říká, nové koště dobře mete. Udělal změny v sestavě i tréninkovém procesu, co se týče kvantity, začalo se více trénovat, přibyl jeden trénink navíc, mužstvo se probudilo a zejména ve střední části jara přišlo zlepšení. To dokládá série pěti výher."

Lze změny dokládat třeba i na příkladu Luďka Leitla?
„Určitě, Luděk byl jedním z hráčů, které změna trenéra nakopla. Odehrál skvělou minulou sezonu, ale na podzim paběrkoval, měl potíže s formou, trochu i s váhou a důvěra trenéra Michálka možná také nebyla stoprocentní. Standa Purkart mu znovu otevřel dveře do základní sestavy a Luděk šanci chytil za pačesy, hrál dobře, stal se zase tím, na koho jsme spoléhali, který vnesl do hry na pravé straně kreativitu. Diváci mají rádi technické hráče a brzy rozpoznali, že je miláček tribun zase zpět, a fandili mu."

Zaznamenal jste během sezony zájem o nějaké hráče?
„To, jak se Domažlice v ČFL prezentovaly, přilákalo trenéry, manažery a skauty. Někteří hráči byli poptávaní pro jejich hráčské a morální vlastnosti. Zájem z druhé ligy i Německa byl o Bauera, Houdka, Mužík byl sledován permanentně dokonce klubem z první ligy."

Všechna vámi zmiňovaná jména jsou zrovna posty pro Jiskru citlivé, brankář, stoper, středopolař. Jste připraveni na variantu, že skutečně někdo odejde?
„Dělali jsme vše proto, abychom je udrželi, ale cenné je hlavně to, že sami kluci chtějí fotbalově ještě něco dokázat v Domažlicích, což mě moc těší. Na druhou stranu ale musíme být připraveni na každou situaci, a tak máme vytipovány hráče, které bychom v případě odchodů kontaktovali. Naštěstí se ale nic z toho nepotvrdilo, vyjma Javorského, který se chce prát o dres v druholigovém Sokolově, a Kovaříka, který čeká rodinu, nemá čas tolikrát týdně trénovat a chce hrát v Chrástu, by nikdo další odejít neměl. Otevřené zůstává angažmá Jendruščáka, v jeho případě jsme v zimě převzali smlouvu od Baníku Most, jež byla náročná pro klub. Petr je typově jiný hráč než Knakal, má útočné sklony, je do kombinace, mohl by hrát i na jiných postech než na beku. Jednání budou pokračovat, on by rád zůstal, ale musí jít trochu se svými nároky dolů, aby odpovídaly možnostem klubu i kádru."

Kromě vámi zmiňovaných jmen se v poslední době objevila informace o odchodu asistenta trenéra Romana Vylety…
„Roman Vyleta se opravdu s námi po utkání s Viktorií Plzeň rozloučil s tím, že dostal nabídku trénovat Doubravku. Je to schopný trenér, slušný člověk, byla s ním skvělá spolupráce, ale není všem dnům konec. Poslední informace jsou takové, že chce zůstat, protože některé věci asi na Dobravce neprobíhají, jak by si představoval, takže bych to viděl otevřené."

I v případě asistenta je nějaká záložní varianta?
„Když nám to Roman řekl, museli jsme jednat. Jedna alternativa je bývalý ligový hráč, který působil i v Bundeslize, druhá je z vlastních domažlických zdrojů."

Jak to vypadá s příchody nových hráčů?
„Jsem přesvědčen, že jednoho nebo dva hráče během letní pauzy seženeme, velkou výzvou je pro nás spolupráce s Viktorií Plzeň. Není tajemstvím, že jednáme s Jardou Malým, jednání jsou někde v polovině, chceme Kůžela z Viktorie, který má nabídky ze druhé ligy, ale my o něj máme stále eminentní zájem."

Malý, o kterého má údajně zájem i Viktoria Žižkov, by mohl být po odchodu Kovaříka platným hráčem do zálohy a útoku, ale není to pořád ještě typ ´rebela´?
„Jardu znám od jeho osmnácti let, ještě když jsem byl ve Vejprnicích, kam on přišel z Teplic. Je to talentovaný hráč, který možná trochu nezvládl začátek kariéry, ale teď v Kolovči dokázal, že je to výborný fotbalista, má výbornou finální přihrávku i střelu, navíc se srovnal i lidsky, začal se plně koncentrovat na fotbal, takže nabídku dostal. Předpokladem, aby podával stabilní výkony, je však bydlet v Domažlicích a pracovat tady."

Na konci sezony došlo k podpisu dohody a Jiskra se stala farmou Viktorie Plzeň. Co od této spolupráce očekávat?
„Je skvělé, že si účastník Ligy mistrů vybral za farmu Domažlice. My si od toho především slibujeme personální doplnění a posílení mužstva Jiskry o hráče A mužstva a juniorky Viktorie, kteří se třeba budou rozehrávat po zranění nebo budou mít stop kvůli kartám. Přesvědčili jsme se, že ani kádr osmnácti lidí nám nemusí stačit, když dojde ke zranění či trestům za karty. Každopádně nečekáme kvantitu, ale kvalitu. Druhou stránkou spolupráce jsou strukturální záležitosti, kdy můžeme přenést na náš klub nové věci z tréninkového procesu či marketingu z předního českého klubu. Kromě pravidelných setkání se bude náš trenér účastnit pravidelných pondělních porad na Viktorce."

Další změnou je angažování Petra Churého jako sekretáře.
„Velký fotbal se nedá dělat ve třech nebo čtyřech lidech a chtěli jsme posílit klub i po této stránce. Vedlo nás k tomu i to, že naše dlouholetá funkcionářská opora Jirka Pojar prodělal náročnou operaci srdce vyžadující dlouhou rekonvalescenci, proto jsme angažovali Petra Churého. Rozdělili jsme funkce, Petr je sekretářem, který má na starosti organizaci zápasů, přestupy mládeže i dospělých. Sázíme na jeho lásku k fotbalu a pečlivost. Jirka dál bude dělat po uzdravení sportovního manažera."

Kdy začne letní příprava?
„Začínáme 9. července, bude se trénovat šestkrát týdně včetně přípravných zápasů. Součástí bude i soustředění v domácích podmínkách, aby se mohlo trénovat vícekrát denně. Protože ale potřebuje hřiště na Střelnici odpočinout, budeme využívat hřiště v Horšovském Týně, Újezdě a Luženicích, zápasy budeme hrát v Plzni."

Co očekáváte od nové sezony a s jakými cíli do ní jdete?
„Cílem je vylepšit šesté místo z premiérového ročníku Jiskry v České fotbalové lize, protože sezona orámovaná pohárovým zápasem se Spartou Praha a závěrečným přátelským utkáním s Viktorií Plzeň, účastníkem Ligy mistrů, je pro nás velkou výzvou. Rádi bychom promlouvali do bojů o čelo tabulky, i když to po odchodu juniorek ze třetí ligy bude těžší. Soutěž nepřihlásily Ovčáry, kde po smrti tahouna klubu Stanislava Ondráka nenašli žádnou jinou podobnou personu, ale do soutěže přibyl náš divizní rival Strakonice, jinak farma Českých Budějovic, Písek se stal farmou 1. FK Příbram, Horní Měcholupy jsou farmou Viktorie Žižkov, nováčkem bude i Převýšov, který porazil v poháru Slavii, takže nás čekají těžší soupeři včetně rezervy Sparty Praha."

Jak hodláte zvýšit návštěvnost?
„Počet diváků je po získaných bodech dalším měřítkem, návštěva na zápas se Spartou byla zadostiučiněním, proč fotbal dělat. Na podzim se diváci trochu namlsali, takže na jaře už jich tolik nechodilo. Je škoda, že stále chybí sounáležitost lidí s klubem reprezentujícím jejich město. Také by měli více chodit ti, kteří fotbal hrají, měli by být zvědaví na někoho, kdo to dělá lépe.Nabídli jsme lidem několik termínů, čekali jsme, že budou chodit v neděli dopoledne, ale to se nepotvrdilo, proto se vracíme k sobotám s výjimkou jedné neděle. Zvažovali jsme hrát každý víkend doma jeden zápas buď A mužstvo, nebo B mužstvo, ale upřednostnili jsme sportovní stránku a možnost posílení rezervy, takže v sobotu bude hrát A mužstvo, v neděli B mužstvo."

Při utkání s Viktorií jsem zaznamenal nespokojenost diváků s frontami u občerstvení…
„K fotbalu patří pivo a párek, to je jasné. Při utkání s Viktorií došlo k podcenění situace dílem i jinak úspěšného koncertu Michala Davida, který fotbalový oddíl pořádal a kde nebyla zcela naplněna očekávání cateringu. Přesto věřím, že se už příště takové fronty nebudou opakovat, a slibuji, že budeme řešit, jak zkrátit čekací doby, a snad dojde i k úpravě cen."