Fotbal jej tehdy uchvátil, jenže než se stačil přidat k nemanickým fotbalistům, oddíl v českém pohraničí ponechaném všemu napospas zanikl. Proto s kopanou začal v deseti letech na druhé straně hranice, v pár set metrů vzdáleném Waldmünchenu. „Šli jsme tam tři, kromě mě ještě brácha a Andy Budka. Oni ale v dorostu skončili, měli radši muziku," vzpomíná dost možná vůbec první český fotbalista po revoluci odchovaný v Bavorsku. Šikovný středopolař se za to svému ´domovskému´ klubu odvděčil věrnými službami. Barvy TV Waldmünchen hájil deset (!) let, byl dokonce i u postupu do Bezirksligy.

Následující štací byl Bernried, malá vesnička u Rötzu. Po jedné sezoně v dresu ´medvědů´ si na rok a půl odskočil do Klenčí pod Čerchovem, což bylo jeho první a zatím poslední české angažmá. Poté se do Bernriedu vrátil a hraje za něj dodnes. V Německu tak působí dohromady už dvacet let. „Co se týče srovnání německého a českého fotbalu, vidím rozdíly především v zázemí. V Německu fotbalem žijí všichni, podmínky tam mají lepší, proto jsem se do Bernriedu taky z Klenčí vrátil. I proto, že jsem dostal práci u firmy Gruber. Rozdíl je i ve financích, které v Německu do fotbalu jdou. I v nižších soutěžích je to daleko víc, než v Čechách," vysvětluje Talaš důvody návratu.

Díky výše uvedenému si i tak malý klub, jakým SV Bernried je, může dovolit dvě kvalitní hřiště, z toho jedno je s umělým osvětlením. Kabiny jsou také nové. Jenomže v soutěži se týmu šestapadesátiletého trenéra Seppa Haberla moc nedaří, v tabulce A Klasse Mitte je po podzimní části na spodních příčkách. „Z našeho umístění v tabulce vyplývají i priority do jara, kdy nás čeká boj o záchranu," říká záložník, který nejenže góly pro spoluhráče připravuje, ale také je sám dává. Za podzim jich bylo šest, na další tři nahrál. Celkově jich Talaš v 88 zápasech odehraných za Bernried nastřílel čtyřiadvacet.

Jan Talaš sice odmalička hraje fotbal v Německu, ale výsledky Spartaku Klenčí a nejen jeho dál pozorně sleduje. Sám kdysi patřil k tahounům futsalových Rejnoků, za které během zimní přestávky pravidelně nastupoval. „Futsal už ale dnes nehraji, protože Rejnoci skončili. Takže ani nevím, zda někdy budu hrát fotbal v Čechách," pochybuje jedenatřicetiletý borec.