Slavoj Vyšehrad – Jiskra Domažlice 2:0 (2:0)

Modrobílý Vyšehrad s devíti ex-Kolíňany v sestavě nastoupil v jarní premiéře v nových zelených dresech, ´žlutá´ Jiskra tak nechala modrobílé dresy doma zbytečně.

Hned v úvodu měli menší šanci domácí, na druhé straně zkusil pozornost gólmana reprezentační osmnáctky Kubáta Mužík, ale jednou trefil gólmana, podruhé sundal tašku z vily daleko za ochrannými sítěmi. Pak se oba celky zhruba čtvrt hodiny přetahovaly o míč mezi šestnáctkami. První loženku si vypracovali hosté, kdy Roubal ve 25. minutě po centru zprava z rohu malého vápna hlavou minul bránu.

První podnět k hněvu Chodů na adresu hlavního arbitra přinesla 37. minuta, kdy Váňa skončil na lep domácímu Svátkovi, který upadl v souboji před pokutovým územím, a domácí dostali výhodu trestného kopu. Protože se do zdi postavili nejmenší hráči Jiskry, nebyl pro Kratochvíla problém z rohu šestnáctky poslat přes Leitla balon na bližší tyč – 1:0. Tři minuty před koncem poločasu bylo ještě hůř. Kalaš vybojoval aut, Macháček vhodil balon Svátkovi, ten ho potáhl po brankové čáře a odcentroval před bránu, kde Smolák využil podklouznutí bránícího Hrubého a uklidil míč do sítě – 2:0.

Do druhé půle Jiskra nastoupila s vůlí výsledek zremizovat. Leitl začal zásobovat spoluhráče dobrými centry, takže po devíti minutách mohl Hošek skórovat, ale jeho hlavička skončila jen na břevně. Další sporný moment nastal po hodině hry, kdy Chodové zaútočili, a Braun poslal míč do branky Slavoje. Sudí Váňa nejprve gól uznal, potom ho ale po protestech domácích a konzultaci s asistentem Štefanem odvolal. Podle pomezního míč tečoval Mužík, který se předtím, než se balon odrazil k Braunovi, nacházel v ofsajdu.

Od té chvíle vládly na hřišti emoce, na což brzy doplatila největší hrozba pro domácí ve druhé půli - Leitl. Po slovním ohodnocení rozhodčího viděl druhou žlutou kartu a Jiskra dohrávala půl hodiny v oslabení. Frustrace hostů stoupla, Mužík v souboji kapitánů uprostřed hřiště skosil Hendrycha, následná strkanice se už obešla bez dalšího vyloučení, i když jindy klidný a usměvavý Tůma byl blízko cestě do sprch.

V 83. minutě po rohu proletěl s míčem do vápna Vyšehradu Javorský, Kubát ale jeho nebezpečnou střelu na zadní tyč vytěsnil. Domácí defenziva další šance hostů odvrátila, zbytek před ní čistil výtečný Moidl. Na druhé straně se Kočí střelou zdálky trefil k tyči, ale Švihořík s námahou dostal míč robinzonádou do zámezí. V nastavení Mužík brilantně zahraným trestným kopem trefil břevno.

Ohlasy po utkání:

Trenér Stanislav Purkart, Jiskra Domažlice: „Oba týmy toužily co nejlépe vkročit do jarní části soutěže, na tomhle hřišti to však byl spíš boj než fotbal. Myslím si, že jsme za soupeřem nezaostali, první půle byla vyrovnaná. Lukáš Roubal měl tutovku, pak jsme ale bohužel udělali zbytečnou standardku a inkasovali. Pak jsme zaváhali při rohu a bylo to 2:0. Do druhé půle jsme šli s cílem vyrovnat. Nevybavuji si, jestli měl nějakou šanci soupeř, ale my měli dvě břevna, regulérní gól neuznaný sudím a čtvrtou tutovku měl Hošek. Bohužel nám to tam nepadlo."

Trenér Jaroslav Klíma, FK Slavoj Vyšehrad: „Bylo vidět, že se hraje o druhé místo. Vyhráli jsme zaslouženě, protože jsme zajedno dali góly a za druhé jsme soupeře pustili v první půli do jediné vyložené šance, co tam hlavou nedali, jinak nic. My jsme dali dva góly a mohlo jich být i víc, kdybychom další dvě či tři situace vyřešili lépe. Druhá půle byla zbytečně nervózní, deset až patnáct minut to byla slátanina, ne fotbal. Pak jsme je jasně přehráli, neproměnili jsme dvě obrovské šance a pak ještě jejich gólman chytil gólovou střelu. Beru, že dali břevno a v poslední vteřině druhé, ale to jsou ta břevna, kdy vám ke gólu chybí dvacet čísel. Rozdíl mezi Vyšehradem na podzim a teď? Nerotují nám už hráči, jako na podzim, kdy jsme nikdy nehráli ve stejné sestavě. Dnes už jsou to všichni hráči Vyšehradu. "

Asistent trenéra Milan Kopřiva, FK Slavoj Vyšehrad: „Vítězství 2:0 nad druhým týmem podzimní tabulky je pro nás dobrým vstupem do jarní části sezony. Proti vysokým a fyzicky vybaveným hráčům Domažlic jsme to neměli snadné, protože naše hra není založena na osobních soubojích. Soupeř měl první gólovou šanci po centru, který jsme vůbec neměli dopustit. Hlavičkující hráč Domažlic ale minul naši bránu a naopak my jsme šli do vedení díky nechytatelné střele Karla Kratochvíla. Obraz hry se pak změnil, snažili jsme se víc kombinovat a hrát po stranách hřiště. Přidali jsme druhý gól a další šanci měl Honza Svátek. Ve druhé půli se sice Domažlice snažily něco udělat s výsledkem, jenomže nedokázaly změnit svůj herní projev. Hra pak byla rozháraná a nervózní, protože soupeř se cítil být ukřivděn neuznaným gólem. Jejich hráč ale tečoval míč do naší brány v ofsajdovém postavení. Faktem ale také je, že hosté dvakrát nastřelili břevno. Michal Kubát vychytal zápas na nulu, přestože v týdnu nebyl úplně fit, absolutorium zaslouží i celá obranná čtveřice. Výborný zápas odehrál Jirka Kabele, jinak ale měla být podpora záložníků i útočníků při obranné činnosti větší."

Záložník David Smolák (druhý gól), FK Slavoj Vyšehrad: „Je to můj druhý gól za A-tým Vyšehradu v mistráku, ten první jsem dal v podzimní derniéře Admiře. Po autovém vhazování Machyho mi Sváťa přistrčil míč podél lajny před bránu a přestože se mě snažil od něj domažlický bek odstavit, podařilo se mi ho dotlačit do brány. Jsem rád, že jsem nastoupil v základu a dal gól, vždyť jsem začal po zranění s přípravou až šestého února."

Útočník Jan Svátek (dvě asistence), FK Slavoj Vyšehrad: „Před prvním gólem Macháček házel aut, píchnul jsem si balon před sebe a obránce mě u rohu vápna fauloval. Pak už to Kratochvíl parádně trefil z trestňáku. Druhá gólová akce byla zase po Macháčkově autu, pustil jsem si balon do lajny a poslal do ohně, kde Smolák přetlačil obránce a dostal míč do brány. Ve druhé půli už byla hra hodně rozkouskovaná, což nám za stavu 2:0 tolik nevadilo. Soupeř dost znervózněl, a sám se tak vyvedl z tempa, viz faul zezadu na Héňu uprostřed hřiště. Jejich gól však rozhodčí správně odvolal, protože hráč Domažlic, který tečoval míč do naší brány, stál v ofsajdu. Proti jejich vysokým hráčům a nebezpečným standardkám jsme to každopádně neměli vůbec jednoduché." ⋌(tau, fk)

Slavoj Vyšehrad: Kubát – Kabele, Hendrych, Kratochvíl, Nosek – Macháček (88. Krivosheev), Mojdl, Kočí, Smolák (79. Šimkovský) – Svátek (83. Rybařík), Kalaš (86. Hanuš). Trenér: Jaroslav Klíma.
Jiskra Domažlice: Švihořík – Hrubý, Tůma, Bauer, Bárta (85. Beránek) – Javorský – Leitl, Braun (65. Došlý), Mužík, Roubal (79. Špírek) – Hošek (83. Vojtko). Trenér: Stanislav Purkart.
Statistiky: Střely na branku: 4:5. Střely mimo: 6:8. Rohy: 2:7. Ofsajdy: 2:2. HR: Váňa – Duchoň, Štefan. ŽK: 3:2 (Kočí, Macháček, Svátek – Mužík, Leitl). ČK: 0:1 (64. Leitl). Diváků: 235.