„Na semináře a testy jsme s kolegy z celé Evropy jezdili skoro každé dva měsíce," vzpomíná sudí. Nicméně šance, že se momentálně nejúspěšnější český arbitr nakonec dostane mezi vyvolené, byla podle jeho slov od začátku malá. „Na devatenáct hlavních rozhodčích připadalo jen devět míst. Moc šancí jsem si nedával," říká 36letý arbitr. Že se vrchol jeho kariéry minimálně o čtyři roky odkládá, ví od prosince.

„Když na sobě budu dál pracovat, vydrží zdraví a bude se mi dařit, šance přijde," věří jediný Čech zařazený komisí rozhodčích UEFA do kategorie Elite. K první sporně nařízené penaltě šampionátu, kterou zahrávali domácí už v zahajovacím zápase proti Chorvatům, se odmítl vyjádřit. „Z kolegiality mezi rozhodčími se to nedělá," řekl. S většinou z kolegů ze seminářů, kteří měli více štěstí a na šampionát jeli, si píše a přeje jim, aby se jim mistrovství povedlo.

„Brazílie je fotbalová země, šampionátem žije. Na stadionech bude panovat úžasná atmosféra, která pohltí hráče i rozhodčí," míní Královec.

Původně přemýšlel, že by do Brazílie letěl jako divák, ale volného času moc není, a tak bude šampionát sledovat jen v televizi. „Čtrnáctého července nám začíná seminář na ligu, takže pojedu raději alespoň na pár dní s rodinou na dovolenou a fotbal si užiju v televizi," prozrazuje.

V minulosti byl jako rozhodčí na šampionátu sedmnáctiletých v Mexiku, na Euru 2012, na olympiádě v Londýně a píská zápasy Ligy mistrů. Mnohé z těch, kteří mají nadcházející měsíc bavit celou planetu, už proto osobně potkal. Neymara dokonce dvakrát, v Lize mistrů, když řídil zápas Barcelony s Ajaxem, a na olympiádě v utkání Brazílie s Koreou, kde už byl mladý útočník hlavní hvězdou ´kanárků´. „Působil jako sympaťák, s míčem umí neuvěřitelné věci. Stejně jako Ronaldo a většina dalších top hráčů se na hřišti chová absolutně profesionálně, soustředí se hlavně na svůj výkon. Samozřejmě jsou i bouřliváci, kteří jdou rádi do konfrontace, ale fotbal je i o emocích, je to kontaktní sport. Sám nejsem jako hráč jiný," přidává arbitr osobní zkušenost.