JARO 2012
Po podzimu 2011, kdy bylo odehráno v Gambrinus lize šestnáct kol sezony 2011 – 2012, byla Viktoria na třetí příčce s desetibodovou ztrátou na první Spartu a čtyřbodovou na druhý Liberec. Ještě před startem mistrovského jara sehrál plzeňský tým první utkání Evropské ligy se Schalke 04. Doma pokřtil zrekonstruovaný stadion remízou 1:1.
Teplice – Viktoria 3:4
Hráno 19. února, 17. kolo. Poločas: 1:1. Skvělý fotbal a napínavá přestřelka. Pět minut před přestávkou poslal domácí do vedení Vondrášek, gólem do šatny Ďuriš vyrovnal. Hned po obrátce vrátil Vachoušek Teplicím vedení, Pilař srovnal, ale Mahmutovič opět rozjásal domácí. Závěr režíroval Bakoš: z přímého kopu vyrovnal a za chvíli rozhodl. „Dokázali jsme vyhrát zápas, který se neustále otáčel proti nám," uvedl Vrba.
Viktoria – Dukla 1:1
Hráno 26. února, 18. kolo. Poločas: 1:0. Před tímto duelem hrála Viktoria odvetu se Schalke 04 v Německu, držela se statečně, ale po prodloužení prohrála 1:3 a byla z EL vyřazena. S Duklou byla favoritem, po půlhodině ji Horváth z penalty poslal do vedení, ale po přestávce pustil brankář Čech střelu Malého z dálky a bylo vyrovnáno. Po vyloučení Sklenáře se hrálo jen na branku Dukly, ale nic z toho. „I kdybychom hráli ještě teď, gól nedáme," glosoval Pavel Horváth. Ztráta na Spartu byla devět bodů.
Sparta – Viktoria 1:3
Hráno 4. března, 19. kolo. Poločas: 1:2. Na půdě vedoucího celku výkon z říše snů. Ve 13. minutě vedli hosté 2:0! Horváth poslal dlouhým kopem do šance Bakoše, který nezaváhal. Za chvíli brankář Pavlík našel Daridu, jehož centr zatloukl hlavou do sítě Pilař. V poloze ležmo sice snížil hlavou Kweuke, ale Viktoria měla vypjatý duel pod kontrolou. Po změně stran Horváth zahodil penaltu, ale za chvíli Petržela našel hlavu Bakoše a ten strhující mač rozhodl. „Ztráta šesti bodů na prvního je velká propast. Ale jsme schopni to dohnat," prorokoval Pavel Vrba.
Viktoria – Olomouc 0:4
Hráno 11. března. Poločas: 0:0. Velký šok! Dát gól, to byl velký problém hráčů Viktorie. Velké šance Ďuriše, Pilaře a Ševinského zůstaly nevyužity a po přestávce o záchranu hrající soupeř trestal. Navrátil vstřelil první gól a po jasné, ale zazděné šanci Petržely přidal Schulmeister druhý úspěch Olomouce. Do čeho hosté kopli, to skončilo v síti. Varadi a Podaný poslali Viktorii definitivně do kolen.
Jablonec – Viktoria 0:2
Hráno 17. března, 21. kolo. Poločas: 0:2. Hostující tým od prvních minut vnutil soupeři svoji hru, dobře kombinoval a jablonečtí borci běhali jen bez míče. Viktoria udeřila v závěru prvního poločasu. Po přihrávce Daridy namířil přesně k tyči Petržela a po centru Horvátha se v koncovce prosadil Kolář. Petržela ještě nastřelil břevno. „Vůbec jsem nechápal, co se na hřišti v našem podání děje. Bylo jen otázkou času, kdy dostaneme gól," přiznal jablonecký kouč Komňacký.
Viktoria – Č. Budějovice 4:0
Hráno 26. března, 22. kolo. Poločas: 2:0. Premiérová výhra v soutěžním duelu na novém stadionu. Jasné skóre mohlo být ještě vyšší. Kvalitní kombinace a dobrá koncovka, to byly základní kameny vítězství. V prvním dějství Darida s Bakošem a po změně stran Darida s Ďurišem stanovili konečný účet. „Se soupeřem jsme drželi krok jen v úvodu, potom nás už přehrával," přiznal hostující kouč František Cipro. Plzeň ztrácela na první Spartu sedm bodů.
Ostrava – Viktoria 2:3
Hráno 2. dubna, 23. kolo. Poločas: 0:2. Z jasné výhry nakonec drama. Kolář přihrál, Čišovský se trefil. Potom utekl Petržela, našel Čišovského a chladnokrevný oblouček znamenal dvoubrankové vedení, které ve druhé půli Kolář ještě zvýšil. V závěru však Viktoria polevila a Fantiš s Kukecem snížili. „Ke konci zápasu jsme se strachovali o výsledek," přiznal Pavel Vrba.
Viktoria – Slovácko 1:0
Hráno 8. dubna, 24. kolo. Poločas: 1:0. Hned v úvodu zahráli Horváth s Daridou nakrátko roh a centr poslal Bakoš hlavou do sítě. Slovácko však v dalších minutách hodně zlobilo, všechny jeho šance ale vychytal skvělý brankář Pavlík. „Byl to těžší zápas, než jsme čekali. Slovácko dobře kombinovalo a mělo šance," viděl utkání Roman Pavlík. Viktoria ztrácela na první Spartu čtyři body a na druhý Liberec body tři.
Žižkov – Viktoria 0:0
Hráno 15. dubna, 25. kolo. Nečekaná ztráta s posledním stála Viktorii zřejmě titul. V hustém dešti velký tlak hostů, velké šance, ale nic z toho. Dominovala defenzivní hráz Žižkova. „Zápas jsme nezvládli a pokud pomýšlíme na titul, musíme takové soupeře porážet," neskrýval zklamání trenér Pavel Vrba.
Hradec Král. – Viktoria 0:1
Hráno 22. dubna, 26. kolo. Poločas: 0:1. Králem na hřišti byl Limberský. Pět minut před přestávkou rozehrál Darida roh zpět do hřiště na Limberského, který bombou z pětadvaceti metrů propálil všechno. Domácí se snažili s výsledkem něco udělat, ale Viktoria už tři body nepustila, přestože byl po hodině hry vyloučen Ďuriš. „Do vyloučení jsme dobře kombinovali, ale potom byl na nás tlak. Vyhráli jsme spíš bojem," připustil Pavel Vrba. Viktoria ztrácela pět bodů na vedoucí Liberec a jeden na Spartu.
Viktoria – Slavia 3:0
Hráno 30. dubna, 27. kolo. Poločas: 3:0. Rozhodnuto bylo po prvním dějství, ve kterém vyprodaný stadion viděl góly Bakoše, Petržely a opět Petržely. Dvojnásobný střelec sloužil spoluhráčům k obveselení. „Můj nový účes klukům připadal jako kartáč, takže jsem jako čistil kopačky a kameru televize," smál se Milan Petržela a snímek slavení gólu oběhl celou republiku.
Ml. Boleslav – Viktoria 0:1
Hráno 6. května, 28. kolo. Poločas: 0:0. I přes absenci Horvátha, který nastoupil až v závěru, diktovala Viktoria tempo, nedařilo se jí však střelecky. Dvakrát neuspěl Darida, ale vynahradil si to o tři minuty později, když jeho střelu tečoval do sítě Ševinský. Viktoria vyhrála poprvé v Ml. Boleslavi, vybojovala si Evropskou ligu a Liberci se přiblížila na tři body.
Viktoria – Příbram 5:0
Hráno 9. května, 29. kolo. Poločas: 3:0. Výborný výkon Viktorie korunovali góly Horváth dvakrát z penalt, Bakoš, Petržela a Čišovský. „Šli jsme brzy do vedení, záhy jsme si připravili druhý gól. Přestože jsme nastříleli pět branek, bylo tam šancí víc," viděl utkání Pavel Horváth. Tříbodová ztráta za Libercem znamenala, že se na jeho půdě bude hrát o titul.
Liberec – Viktoria 0:0
Hráno 12. května, 30. kolo. Domácím stačil bod, Viktoria musela k obhajobě titulu zvítězit. A druhý poločas byli hosté od prvenství jen krůček. Ve stoprocentní šanci neuspěl Bakoš, střelu Daridy zastavila tyč a stejný „kousek" se povedl v poslední minutě Wágnerovi. K titulu chyběly jen centimetry. „Je to velké zklamání, přijeli jsme sem vyhrát," smutnil Tomáš Wágner. Mistrem se stal Liberec, druhá byla Sparta a Viktoria brala bronz.

PODZIM 2012
Ještě před zahájením přípravy startovali Limberský, Rajtoral, Kolář, Petržela, Darida a Pilař na úspěšném ME v Polsku a na Ukrajině. V utkání druhého předkola vyhrála Viktoria na půdě gruzínské Rustavi 3:1, odvetu doma zvládla a po výhře 2:0 postoupila dál. Gambrinus liga 2012 – 2013 mohla začít.
Viktoria – Hradec Král. 3:0
Hráno 29. července, 1. kolo. Poločas: 1:0. Cesta za první výhrou nebyla snadná. Odpor soupeře zlomil gól Koláře, po obrátce přidal Bakoš druhý a třetí si dali hosté sami. „Hradec hrál zejména v první půli velmi dobře, hodně nás potrápil a my jsme měli s jeho hrou problémy. Nakonec jsme to ale zvládli," konstatoval Pavel Vrba.
Jihlava – Viktoria 1:1
Hráno 5. srpna, 2. kolo. Poločas: 1:1. Ve třetím předkole EL vyhrála Viktoria 2:0 v Chorzówě a hned zamířila na půdu nováčka. Jihlavské poslal do vedení Karlík, vyrovnával Kolář a přes velkou převahu už další gól hosté nepřidali. Ševinský trefil hlavou tyč. „V závěru jsme měli velký tlak, ale bohužel nám v koncovce chyběly přesnost a větší důraz," přiznal Vrba.
Viktoria – Brno 2:3
Hráno 12. srpna, 3. kolo. Poločas: 1:1. V odvetě EL spláchla Viktoria 5:0 Chorzów, ale s brněnským nováčkem narazila. Rychlý gól Procházky domácí navnadil, ale ještě do přestávky Pernica vyrovnal. Když ve druhé půli přidal Rajtoral druhou branku, zdálo se být vše jasné. Během dvou minut však Mezlík s Halaškou skóre otočili a senzace byla na světě. „Nepočítali jsme s tím, že prohrajeme. Nezvládli jsme to hlavně v obou vápnech," sypal si popel na hlavu Pavel Horváth.
Ostrava – Viktoria 1:3
Hráno 19. srpna, 4. kolo. Poločas: 0:2. Ve velkém vedru na Bazalech odčinila Viktoria domácí prohru. Utkání měla pod kontrolou. Ševinský hlavou, Horváth z trestného kopu a Hanousek obloučkem zařídili potřebný náskok, který snížil až v závěru Onuchukwu. Smůlou bylo zranění Koláře. „Moc mě mrzí, že nebudu klukům moci pomáhat proti Lokerenu," litoval Daniel Kolář.
Viktoria – Ml. Boleslav 2:0
Hráno 26. srpna, 5. kolo. Poločas: 0:0. V předkole EL padla Viktoria v Lokerenu 1:2 gólem v nastavení, ale v lize získala za tři dny důležité body. Velké šance zůstaly v první půli nevyužity, po přestávce se trefil hlavou Hanousek a zaslouženou výhru jistil Procházka. „Viktoria byla lepší, rychlejší, agresivnější. Její hra se mi líbila," uvedl kouč hostů Koubek.
Dukla – Viktoria 1:4
Hráno 1. září, 6. kolo. Poločas: 0:1. Výhrou 1:0 nad Lokerenem si Viktoria zajistila postup do skupiny EL a naplno zabodovala i na Julisce. V první půli Bakoš, po změně stran Darida, opět Bakoš a Hanousek korunovali kvalitní výkon hostů. Dukla snižovala až v závěru vlastním gólem Filla. „Vyhráli jsme zaslouženě, i když výsledek je pro domácí krutý. S výkonem jsem spokojen," říkal Pavel Vrba. Viktoria ztrácela na první Spartu tři body.
Viktoria – Sparta 1:0
Hráno 15. září, 7. kolo. Poločas: 1:0. Vyprodaný stadion sledoval drama, ve kterém byla Viktoria jasně fotbalovějším týmem. Pět minut před přestávkou nařídil rozhodčí po střetu Limberského s Hušbauerem penaltu, kterou Horváth proměnil. Další šance domácích vychytal Vaclík. „Soupeře jsme předčili ve všem," říkal David Limberský. Viktoria se vyhoupla do čela tabulky.
Teplice – Viktoria 1:1
Hráno 19. září, 8. kolo. Poločas: 1:1. Po výhře 3:1 nad portugalskou Coimbrou zaspali hosté začátek. Mahmutovič poslal domácí do vedení a za chvíli byl vyloučen Čišovský. Přesto i v deseti Ďuriš vyrovnal a nakonec hosté nebyli daleko od výhry. V čele byl Jablonec.
Viktoria – Slovácko 1:1
Hráno 30. září, 9. kolo. Poločas: 0:0. Další zbytečná domácí ztráta. Viktoria vládla svým kombinačním fotbalem, v koncovce se však neprosazovala. Navíc po přestávce skóroval Došek. Za chvíli ale Rajtoral obešel i brankáře a vyrovnal. Drtivý tlak už další gól nepřinesl. „Je to škoda, ze šancí jsem měl dát ještě jeden gól," povzdechl si František Rajtoral.
Příbram – Viktoria 1:0
Hráno 7. října, 10. kolo. Poločas: 1:0. Na hostech ležel stín nešťastné prohry 0:1 na půdě Atlética Madrid gólem v 93. minutě. V Příbrami inkasovala Viktoria branku v 17. minutě od Mareše. Šance Rajtorala, Hanouska, Procházky zůstaly nevyužity, navíc sudí odpustil domácím penaltu po faulu na Ďuriše. „V první půli jsme byli špatní a potom nestačila už ani drtivá převaha," hodnotil kouč Vrba.
Viktoria – Jablonec 1:1
Hráno 20. října, 11. kolo. Poločas: 0:0. O první místo se hrál vynikající fotbal. Ještě pět minut před koncem vedla Viktoria po gólu Čišovského, ale potom vyrovnal Beneš. Domácí měli tlak, ale vstřelili jen jeden gól. "Škoda, že jsme nedokázali proměnit některou ze tří velkých šancí v první půli Ďurišem, Bakošem nebo Čišovským," litoval Pavel Vrba. Viktoria byla čtvrtá, o tři body za prvním Jabloncem.
Č. Budějovice – Viktoria 0:1
Hráno 29. října, 12. kolo. Poločas: 0:1. Výhra v EL v Tel Avivu s Hapoelem 2:1 naladila Viktorii na vítěznou notu. Tři body zajistil stoper Čišovský. Hosté měli utkání plně pod kontrolou. „Naběhl jsem si do prostoru, na první tyči míč dobře přizvedl Štípek a já už to měl jednoduché," popsal rozhodující okamžik Marián Čišovský.
Slavia – Viktoria 0:1
Hráno 4. listopadu, 13. kolo. Poločas: 0:1. Další cenná výhra z venku. Horváth z přímého kopu ideálně nacentroval a vlastenec Hubáčka byl na světě. Viktoria bezchybnou hrou v defenzivě tři body uhájila. „Po našem vedení jsme hráli ze zajištěné obrany a snažili se o brejky. Slavii jsme do ničeho nepustili," radoval se z vítězství Vrba. Jeho tým ztrácel na prvního bod.
Viktoria – Olomouc 3:0
Hráno 11. listopadu, 14. kolo. Poločas: 2:0. Skvělý týden pro Viktorii! Ve čtvrtek smetla v EL Hapoel 4:0 a potom zcela jasně přehrála vedoucí Olomouc. Exportní góly: Kolář hlavou po šajtli Limberského, Darida přízemní střelou přesně k tyči a Hora hlavou po centru Řezníka. „Plzeň nás úplně rozebrala," přiznal olomoucký záložník Tomáš Hořava. Viktoria vedla o bod před Spartou.
Liberec – Viktoria 1:2
Hráno 17. listopadu, 15. kolo. Poločas: 1:0. Odveta za květnové finále GL nezačala dobře. Bosančič poslal domácí do vedení, před přestávkou byl vyloučen Procházka, ale po obrátce Štípek vyrovnal a Darida střelou pod břevno zajistil výhru. Statečný výkon v deseti! „Mužstvo ukázalo charakter," pochvaloval si Vrba.
Viktoria – Jihlava 1:0
Hráno 26. listopadu, 16. kolo. Poločas: 1:0. Remízou 1:1 v Coimbře si Viktoria zajistila další postup v EL a výhru s nováčkem po gólu Bakoše doslova vydřela. Přezimuje na prvním místě o dva body před Jabloncem a tři body před Spartou. „Hlavně, že jsme první a neudělali jsme ostudu ani v Evropě," radoval se Marek Bakoš.
A to ještě nevěděl, že Viktoria na úplný závěr podzimu ještě přidá slavnou výhru 1:0 nad Atléticem Madrid a stane se vítězem jedné ze skupin Evropské ligy. Slavný to rok!