Devadesát procent úspěšného týmu tvoří vlastní odchovanci, zbytek jsou talentovaní hráči z okolí. Už vloni patřili k nejlepším v soutěži, což dokládá povedené účinkování v poháru, které až ve finále uťala Doubravka. A spokojenost vládne i letos, kdy se povedlo předsezonní úvahy o hře na špici přetavit v titul. „Se sezonou jsem spokojen, nejen co se týče výsledků, ale i výkonů. Chceme nalákat diváky na pěkný útočný fotbal plný kombinace, jejž předvádíme. Daří se začleňovat hráče vycházející z žákovských kategorií, pro ty je přechod do dorostu velký skok," říká trenér Oldřich Timura. K práci s mládeží v Domažlicích jej před rokem a půl přemluvili stávající trenéři dorostu Martin Steinbrücker a Ferdinand Forro. Předtím trénoval v Postřekově, ale tam kvůli nezájmu hráčů skončil. „Udělal jsem dobře, že jsem na nabídku Domažlic po delším zvažování kývl. Je to nová motivace, další šance pracovat s mladými a talentovanými fotbalisty," uvádí třicetiletý kouč. Rozhodnutí nelituje, byť práce s mládeží není snadná. „S hráči je třeba pracovat i po psychické stránce, je to náročné, ale drží mě to u fotbalu. Když vidím, s jakou chutí na sobě kluci pracují, jaký posun udělali a s jakou radostí hrají, dělá to radost i mně a vrací mě to do časů mého mládí," svěřuje se.

Starší a mladší dorost Jiskry se připravuje společně pod dohledem někoho z výše uvedeného trenérského triumvirátu třikrát týdně. „Účast hráčů na trénincích je dobrá. Ovlivňují ji zranění a ke konci sezony samozřejmě i škola, ale díky velké konkurenci v kádru si nikdo nemůže dovolit něco vypustit. Navíc se daří i výsledkově, takže ´úmrtnost´ není vysoká. V téhle sezoně skončil jen jeden hráč, a to kvůli zranění," pochvaluje si Timura a jedním dechem dodává: „Máme nastolen určitý řád a stanovenu týmovou filozofii. Tomu se musí všichni podřídit. Kdo to respektuje a ctí tým, u fotbalu vydrží. Své dělá i dobrá parta, takže není výjimkou, že se i zranění hráči chodí na trénink alespoň podívat."

Mužstvo se díky systematické práci s mládeží v Domažlicích skvěle vypořádalo i s každoročním odchodem pěti až šesti hráčů do starší kategorie i příchodem hráčů ze starších žáků. Ze třinácti zápasů prohrálo jediný, ten ve Vejprnicích. „Tam jsme se potýkali s velkým množstvím zraněných, chyběli hlavní tahouni mužstva, nemocný Dominik Strož a zraněný Martin Buršík. Museli s námi jet dva žáci, abychom vůbec dali dohromady jedenáctku," vzpomíná Timura na jediný nezdar. Slavii mohou Domažličané vše oplatit už tuto neděli, kdy se s ní od 12.15 hodin utkají na Střelnici v posledním mistrovském utkání sezony krajského přeboru. Výsledek duelu bude zároveň započten do pohárové tabulky.

Ve všech ostatních zápasech Jiskra slavila výhru, byť se Sportovní školou Plzeň na podzim až na penalty. „Celková úroveň soutěže je dobrá, až na dva poslední týmy soutěže, které se většinou zakopají na polovině a urputně brání, má zbylých pět soupeřů solidní kvalitu. Třeba utkání se ´sportovkou´ mají vždy náboj. Ostatně právě jarní výhra nad tímto soupeřem nás nakopla, do dalších zápasů jsme mohli jít s klidem a nakonec přebor vyhráli," říká Timura.

Ani nedělní závěrečný zápas s Vejprnicemi ale pro mladší dorost neznamená pauzu po náročné sezoně. „Budeme dál trénovat, protože starší dorost má ještě odehrát dvě nebo tři kola a někteří kluci chodí hrát i za ně. Navíc nás čekají pohárová utkání. Až pak bude dokopná, někde na chatě, kde vše završíme turnajem v malé kopané," prozrazuje trenér.

Na Střelnici si úspěchu mladíků váží. Dokládá to nejen to, že pohár a medaile hoši přebírali z rukou prezidenta klubu Jaroslava Ticháčka a senátora Jana Látky za aplausu tribuny o přestávce zápasu svých třetiligových vzorů, ale hlavně podmínkami, které mládeži klub vytváří. „Potřebovali bychom ještě jednoho člověka, abychom na dva dorostenecké týmy byli čtyři, ale jinak jsem spokojen. Podmínky máme výborné, díky umělce můžeme kvalitně trénovat i v zimě. Samozřejmě bychom si přáli být častěji na trávě, ale chápu, že týmů je v Jiskře hodně a tlak na prostor velký. Když se na hlavní hřiště dostaneme, o to víc si pak zápas užíváme," říká Timura.

„Zápasy naší mládeže samozřejmě pozorně sleduji, tedy pokud termíny nekolidují se zápasy A mužstva. Škoda, že došlo ke zrušení divizí, kde byla konkurence ještě větší, ale kluci předvádí kvalitní kombinační hru, na kterou je radost se dívat. Jejich výsledky jsou příslibem do budoucna a dobrým znamením pro klub i fanoušky. Něco podobného už jsme tu v minulosti zažili, když šikovný tým žáků sbíral úspěch za úspěchem a vše završil postup do krajského přeboru mužů," vzpomíná prezident Jiskry Jaroslav Ticháček. „Pracovat s mládeží je dřina. Trenérům, vedoucím mužstev a všem ostatním, kteří se na výchově mladých fotbalistů podílejí, děkuji. Díky nim nemám o budoucnost oddílu obavy," dodává.

ÚSPĚŠNÝ MLADŠÍ DOROST. Jiskru Domažlice úspěšně reprezentoval tým mladšího dorostu ve složení: gólmani Tomáš Krutina a Jan Straka, obránci Miroslav Hlaváč, Jaroslav Kalný, Ondřej Nechoďdomů, Dominik Poláček, Dominik Strož, Martin Buršík ml., záložníci Martin Buršík, Patrik Dufek, Ivan Major, David Žák, Miroslav Hojda, Pavel Konůpka, Martin Čekal a útočníci Lukáš Svoboda, David Tumpach, Tomáš Hruška. Na snímku jsou i trenéři Oldřich Timura a Ferdinad Forro, dále prezident klubu Jaroslav Ticháček a senátor Jan Látka. ⋌Foto: Deník/ Václav Tauer