Do Písku jste přišel až v průběhu loňského podzimu. Jak byste dneska zhodnotil své působení u týmu?

Nechci hovořit o tom, v jakém stavu se mužstvo nacházelo, když jsem k němu přišel, nicméně některé věci jsme museli změnit. Tím ale nechci naznačovat, že do mého příchodu se tady fotbal dělal špatně, to ne. Ale aby naše kroky vedly k záchraně v soutěži, museli jsme přistoupit k některým změnám. Loni v létě se některé záležitosti v Písku nepovedly, hlavně obměna hráčského kádru byla abnormálně velká. Odchody hráčů jako Romana Pivoňky i dalších byly předčasné, měly být jinak načasované. A i takové věci vedly k tomu, že se Písek nacházel v tabulce tam, kde byl. A v zimě se pak muselo na tom všem zapracovat, například na návratu Pivoňky do písecké šatny, stejně tak i dalších hráčů, kteří se chtějí na hřišti více prát o dobrý výsledek než ti, co zde byli. Co se týká jarní sezony, nechci říkat, že jsem byl se vším spokojen, to určitě ne, ale co jsme si předsevzali, se v rámci možností povedlo. V zimě jsem říkal, že osm výher na jaře povede k záchraně, a to se do puntíku naplnilo. Osmkrát jsme vyhráli, dvakrát remizovali a ostatní zápasy jsme prohráli. I kdyby ze soutěže spadávala tři mužstva, tak jsme se stejně zachránili.

Co byste řekl k hráčům, kteří v zimě přišli do mužstva, a o nichž jste tehdy hovořil v tom smyslu, že je dobře znáte a mají svoji kvalitu? Splnili vaše předpoklady nebo zůstali za očekáváním?

Jak, kdo. Například Lukáš Jakobovský zůstal, a to není, myslím jenom jeho chyba, za očekáváním. To je hráč, který má podle mého názoru druholigové parametry, ale bohužel přišel do Písku na začátku února poté, co tři týdny ve Varnsdorfu netrénoval z důvodu svalového zranění. Přesto si myslím, že měsíc písecké přípravy u něho vypadal velice dobře. Bohužel zranění se obnovilo. A tak celý březen promarodil a trvalo mu celé jaro, než se dostal do své optimální formy, na kterou jsem u něho zvyklý. Moje očekávání začal naplňovat až od utkání v Letohradu.

A co další hráči?

Co se týká Tomáše Pavlíka, kterého znám odmala, tomu jsem sám trochu ublížil. Je to univerzální hráč, takže během jara vystřídal tři nebo čtyři posty na hřišti. Místo toho, aby se jeho forma stabilizovala na určitém postu a on podával výkony na hranici svých možností, tak si každé tři týdny zvykal na jiné místo v sestavě. A to trochu snížilo jeho výkonnost. Josefa Baubína znám rovněž, na něm se podepsal mateřský klub Bohemians 1905, který ho loni na podzim nesmyslně poslal na hostování do Vonoklas, hrající I. B třídu. A to se na něm projevilo. Nebyla tam vidět herní praxe z vyšší soutěže, takže tento hráč může být rád, že byl v Písku a znovu se posunul blíže tam, kde jsem ho znával.

Velkým otazníkem byl Tomáš Kohút, který přišel v zimě do Písku ze slovenské Žiliny…

Tomáš Kohút se jevil v zimní přípravě velice dobře, ale v průběhu jarní sezony šly jeho výkony neustále dolů. On sám si nyní musí vyhodnotit, jestli zvládl aklimatizaci v Písku. Je daleko od domova a ve věku, kdy to nemusí dobře zvládat. Něco jiného je, když takový hráč jde do profesionálního klubu, kde se trénuje dvakrát denně a náplň práce je docela jiná. Tam se hráč věnuje fotbalu docela jinak, než když jde do amatérského klubu, kde se trénuje až po práci pozdě odpoledne nebo večer. To se zřejmě také trochu podepsalo na jeho výkonnosti. Denní rytmus nebyl dostatečný, neměl v Písku co dělat, což se zřejmě projevilo na jeho psychice. To jsou ale věci, které si musí vyhodnotit hlavně od sám. Je to velice talentovaný fotbalista, který však v závěru sezony neměl na to, aby byl v základní sestavě píseckého týmu.

Které zápasy jarní sezony považujete za nevydařené?

Myslím si, že se nám nepovedl domácí zápas s Českou Lípou, to jsem byl hodně zklamaný. Hráli jsme nejen proti soupeři, ale i proti rozhodčím. Přesto jsme měli utkání lépe zvládnout. Mohli jsme ho odehrát mnohem líp. Rovněž jsem byl zklamaný zápasem v Karlových Varech, kde jsme velice slušně odehráli první poločas a vypadalo to, že si domů odvezeme tři body. Jenomže druhá půle byla docela jiná, na hřišti si nerozuměl nikdo s nikým. Lze říci, že během přestávky se z naší hry všechno vytratilo.

Kdyby se mohl vrátit čas, co byste změnil?

Já bych toho moc neměnil. Jestli máte na mysli skutečnost, že v posledních zápasech chyběl v sestavě týmu obránce Jan Pastyrik, myslím, že už k tomu bylo řečeno hodně. Honza nefungoval v šatně jako zkušený hráč, který bude mladší kluky hecovat a povzbuzovat k lepším výkonům, aby se mužstvo zvedlo. Prostě měl mezi ně vnášet optimismus a disciplínu. Jenomže ono to bylo naopak. Negativním přístupem a řečmi, že to stejně všechno špatně dopadne, přenášel na kluky nedobré nálady. Možná, že má takovou povahu, mladí hráči ho tolik neznají, prostě jeho chování nepůsobilo v kabině dobře. Všechno pak vygradovalo tím, že neunesl kritiku na svoji osobu při zápase v Karlových Varech a začal se nepřiměřeně hájit. Rozešli jsme se s tím, že on dohraje sezonu v píseckém béčku a co bude dál, si pak rozhodne můj nástupce.

Jak byste zhodnotil letošní ročník České fotbalové ligy?

Na podzim jsem měsíc působil v Kladně a odtud jsem odešel do Písku. Podle mého názoru třetí liga ztrácí na kvalitě, to říkám otevřeně. V soutěži působí, neříkám, že v Písku, fotbalisté, kteří na tuto soutěž výkonnostně nemají. A to je obraz i naší první ligy, která rovněž ztrácí na kvalitě, takže třetí liga není výjimka. Je to záležitost celého českého fotbalu.

Byl jste spokojen se svým působením v Písku?

Přiznám se, že k Písku jsem měl velké sympatie již v minulosti, už v době, když jsem trénoval Varnsdorf. Hlavně to bylo kvůli jeho poloze na jihu Čech. Písek jako město se mi velice líbí, místní fotbalový klub má výborné tréninkové možnosti v nádherném areálu, takže jsem vždycky k Písku vzhlížel jako k fotbalovému městu, kde bych jednou chtěl působit. To se mi vyplnilo a já jsem za to klubu vděčný. Poznal jsem tady lidi, kteří jsou pro fotbal zapálený, dělají ho dobře, takže trenérská práce se mi zde líbila. Pouze mě mrzí, že toto angažmá nepřišlo o trochu dříve, v době, kdy jsem se věnoval pouze fotbalu. To bych píseckému týmu mohl dát mnohem více než jsem mohl dát. Začal jsem podnikat a času mám velice málo. Přesto jsem za toto nedlouhé angažmá rád a věřím, že prospělo jak mně, tak i píseckému fotbalu.

I když už to není vaše starost, jak byste viděl posílení mužstva Písku v letní přestávce?

Tým určitě nějakou hráčskou obměnu potřebuje. Bude věcí nového trenéra, jestli bude chtít pracovat se stávajícím kádrem nebo jestli si nebude chtít přivést nové hráče, které zná. Podle mého názoru Písek potřebuje výraznější brankářskou jedničku. Neříkám, že Michal Drápela po svém příchodu do mužstva chytal špatně, ale nebylo to takové, jak jsem si od něho sliboval. Písek by měl mít kvalitnějšího gólmana, než měl nyní na jaře. Rovněž útočná řada potřebuje, vedle Honzy Zušťáka, Adama Klavíka a Karla Krejčího, ještě dalšího hráče, aby tam byla větší konkurence. Pokud Michal Mašát naskočí do hry a rychle se v týmu adaptuje, bude problém středových záložníků vyřešen. Záleží na tom, kdo z hráčů bude chtít zůstat a kdo chce odejít.

Prozradíte, kde nyní budete působit?

Na to je jednoduchá odpověď. Minimálně do října si od fotbalu odpočinu. Počkám v průběhu podzimu na to, jak se soutěže rozeběhnou a jestli některý klub nebude mít o mě zájem. Pokud ano, tak bych se do fotbalu vrátil.

Říká se: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Je možné, že byste se za nějaký čas v Písku znovu objevil?

Po utkání s Vltavínem jsme si sedli s některými členy vedení klubu a povídali jsme si o budoucnosti. Pánům Švehlovi a Nouskovi jsem otevřeně řekl, že když bude kdykoliv potřeba, a bude to v mých možnostech, tak se mohou ozvat. Milerád bych, třeba na kratší angažmá, do Písku opět naskočil.

Co byste popřál píseckému fotbalu do dalšího období?

Co jsem měl možnost sledovat, viděl jsem, že se v Písku hodně pracuje s mládeží. A to je dobře. Bylo by dobré, kdyby se v Písku v tomto trendu nadále pokračovalo. A určitě by bylo pěkné, kdyby za dva nebo tři roky byl třetiligový kádr Písku složen ze sedmdesáti procent z vlastních odchovanců. A tímto směrem by všechny kluby měly začít pracovat, protože peněz je stále méně. Čím dříve kluby pochopí, že musí kvalitně pracovat s mládeží, tím dříve budou mít peníze na jiné věci. Nebudou muset investovat do drahých nákupů přespolních hráčů. Takže Písku přeji, ať v této nastolené cestě nadále pokračuje a budu mu držet palce, aby to vyšlo.