Chrudimské zklamání vystřídala pardubická radost. Po šesti letech se do města vrací druhá fotbalová liga.

Tým kouče Martina Svědíka skončil v ČFL sice až za Chrudimí, ale ta nedostala požehnání od licenční komise kvůli stadionu. „Nahoru bereme Pardubice," zněl její verdikt.

„Trochu jsem v to doufal, ale radši jsem o postupu z druhého místa moc nepřemýšlel, abych pak nebyl zklamaný," prozradil kanonýr David Petrus.

Gólman Martin Shejbal neskrýval dojetí. V září mu bude třicet devět. Druhou ligu si už v Pardubicích zachytal. Teď si užívá, že ji pomohl do města zase vrátit: „Vždycky jsem byl patriot, a kdybych nebyl donucen z Pardubic před lety odejít, v životě bych je neopustil," rychle ze sebe sype zkušený brankář.

Pro vedení týmu a trenéra Martina Svědíka odstartoval pracovní kvapík.

„Na žádné oslavy nebyl čas. Kolem postupu je najednou obrovské množství práce, rozjela se spousta věcí," oddechuje Svědík.

Příprava na druhou ligu začne 30. června, do té doby by chtěl mít pohromadě kompletní kádr.

Do něho by měl patřit i Shejbal, který po návratu z nižších soutěží v Německu už nečekal, že se ještě doma dočká druhé ligy: „Je mi teď jedno, v jaké roli tady v příštích letech budu pokračovat. Je to pro mě velké zadostiučinění, že jsou Pardubice na místě, kam patří. Věřím, že druhá liga tady pevně zakoření."

Věk přitom vůbec neřeší. Moc rád by pokračoval v načaté práci z ČFL. Dva roky po sobě byla defenziva Pardubic nejlepší v soutěži. „Věřím, že se dám ještě natolik dohromady a budu v bráně platný. Pokud budu v pořádku a trenér Svědík mi dá šanci dál chytat, nepůjdu na hřiště jenom za zásluhy. Chci mančaftu pomáhat," plánuje pardubický veterán.

O tom, jestli náhodou neplánuje končit, před ním radši ani nemluvte. „Nikdy jsem žádný konec nevyhlásil, vždycky se řídím podle zdraví. Vím, že je připraven příchod kvalitního gólmana, ale to je nutnost. Už kvůli tomu, že nás je tady málo. Je důležité, aby tady jeden člověk navíc byl," kalkuluje s tím, že mu přibude konkurence.
Co se týká posil, dají se čekat čtyři jména. Ideální scénář zní: zkvalitnit jedním ostříleným borcem každou řadu.

„Nejsme naivní, víme, že kádr musíme posílit. Ale aby sem chodilo osm lidí? Všechno musí mít hlavu a patu, nějakou posloupnost. Zásah do mančaftu nemůže být radikální," tvrdí trenér Svědík.

O místo v sestavě vypukne bitva. „Je jasné, že druholigový kádr bude vypadat asi trochu jinak. Navíc ani ve třetí lize se nedalo říct, že by měl někdo svoje místo jisté. S ještě větší konkurencí musí počítat každý z nás," rozumí klubové politice David Petrus.

Konkrétní jména ovšem zatím zůstávají v mlze: „Něco máme předjednaného, s vedením budeme teď dál pracovat," nechtěl se pouštět do větších detailů Svědík.
Vyšší soutěž pak podle slov pardubického kouče neznamená, že domácí mladíci dostanou stopku. „To vůbec ne. Dál chceme dávat prostor našim talentovaným klukům, jako je třeba Řezníček. Bude pak jenom na nich, jak se s šancí poperou," plánuje Martin Svědík.

A cíle ve druhé lize? Není nad čím spekulovat, hlavně nezahučet zpátky dolů do ČFL.

David Petrus v uplynulé sezoně nasázel 26 branek. Pokud jich bude teď méně, ale zajistí Pardubicím druhou ligu na další roky, zlobit se nebude: „Dát dvacet gólů? To se mi asi už nepovede, budu rád za všechno, co mi spadne do branky. Hlavně bych si přál, abych nějak pomohl k tomu, abychom hráli klidný střed a ve druhé lize nezůstali jenom sezonu."

Liga v Pardubicích
Nejvyšší fotbalovou soutěž hrály v Pardubicích dva kluby.

SK Pardubice působil v první lize od roku 1937 až do konce sezony 1945/46. V protektorátní lize vybojoval třikrát třetí místo. 1. ledna 1960 se klub sloučil se Spartakem Pardubice.

V letech (1957 – 1960) se první liga hrála pod hlavičkou Dukla Pardubice, na východ Čech se totiž přestěhoval armádní klub Tankista Praha. V roce 1961 klub zanikl sloučením s VCHZ Pardubice.

Alespoň druhá liga se v Pardubicích hrála naposledy v sezoně 2005/2006. Pak soutěž koupil Sokolov, který v ní působí dosud.