Nelze začít hodnocení jinak než dotazem, kde vidíte hlavní příčiny méně úspěšných výsledků?
My jsme již před sezonou deklarovali, že těžko navážeme na podobné výsledky z té loňské. Tak trochu jsme to očekávali. Samozřejmě jsme dělali všechno pro to, abychom se jim alespoň co nejvíce přiblížili. Mně ke spokojenosti chybí tak šest sedm bodů, abych podzimní část mohl hodnotit pozitivně. Kamenem úrazu bylo, že jsme přišli o nějakých osm bodů v samotných závěrech utkání nebo až v nastaveném čase. Měli jsme dobře rozehrané zápasy a přišli jsme v závěrečných vteřinách zbytečně o body. Když k tomu přičteme utkání, jako třeba s Kolínem, kdy jsme soupeře jednoznačně převyšovali, tak byla porážka 1:2 také naprosto zbytečná.

V tabulce má MFK dokonce o gól pasivní skóre…
Fotbal se prostě hraje na góly, a my jsme jich letos dali málo. Samozřejmě další nepříjemností bylo, že jsme dostali výrazně více branek než vloni. Když to budeme brát čistě statisticky, tak jsme se zhoršili ve všech směrech. Byť musím říct, že herně co se týče vyrovnanosti zápasů, tak jsme určitě byli dominantnější než loni, ale chyběla tam taková malá věc navíc od každého, která nám loni lámala zápasy v náš prospěch, a teď je bohužel lámala proti nám.

Soupeři z ČFL mají také většinou výrazně lepší podmínky, že?
Je třeba respektovat sílu soupeře, a jestliže my tady pracujeme v takových podmínkách, a stojí proti nám jedenáct mančaftů, které jsou prvoligovou nebo druholigovou farmou, tak samozřejmě pro nás je to složité se s takovými týmy rovnat. A na můj vkus se z loňského úspěchu vytěžilo pro náš klub velice málo ohledně toho, aby se tady vylepšily podmínky a zlepšila se situace ať už od sponzorů nebo od města. To říkám sám za sebe, že jsem od toho očekával víc.

Jaký vliv měl pro psychiku hráčů fakt, že se tady nemohla hrát druhá liga, kterou si vykopali, ale klub nedostal potřebnou licenci?
Vyhrát ČFL byl velký úspěch, de facto ale neměl žádný výstup pro hráče, protože se nikam nepostoupilo. Ale já jsem to říkal už v letní přestávce, že to bude můj největší úkol hráče znovu namotivovat. Je to složité. Snažili jsme se o to, ale když se podíváme, že máme 23 bodů a v tabulce pravdy jeden minusový, tak se mi to moc nepovedlo. Jsem hodně zklamaný z výkonů krajních hráčů, když to vezmu v průřezu celé sezony. Loňské tahouny, jako byli Kesner s Dostálkem, letošní podzim nezastihl v pohodě. A jestliže jsme si mnuli ruce, že máme výborné krajní hráče a máme tam konkurenci, tak bohužel Jarosz, který přišel z FK Pardubice, byl často nemocný nebo zraněný, takže toho nahrál velice málo a tím pádem se nemohl dostat do velké formy. Luptovský měl v úvodu sezony také zdravotní potíže, takže z toho, co měla být naše síla, nakonec byla jedna z největších slabin. Když připočítám krajní beky, tak Adámek střídal velice nevyrovnané výkony a snad jedině Štěpánek si jakž takž držel nějakou výkonnost, i když se také objevil u některých inkasovaných gólů. Z tohoto pohledu si myslím, že jsme byli výrazně slabší než loni. A když to vezmeme podle nastřílených gólů Holub jich dal sedm, Vladyka s Váchou čtyři, Radouš dva a šest dalších hráčů zaznamenalo po jednom. Prostě nám to nestřílelo tak, jak by mělo. Tím, že jsme dostali víc gólů, tak nelze říci, že by si soupeři proti nám vytvořili více šancí než loni. Pykali jsme skoro za každou chybu a pak je z toho takovýto výsledek.

Co udělat pro potřebné zlepšení výkonnosti týmu?
Je potřeba v zimě znovu zapracovat. Máme to postavené na vlastních hráčích. Na jednu stranu to je velká devíza, ale na druhou také trochu handicap. Z tohoto trendu však nehodláme ustupovat. Hráči budou muset v zimě výrazně zabrat a hodně se zlepšit. Tato soutěž se pro Chrudim musí udržet. Jenom bláhoví lidi si mysleli, že navážeme na loňské úspěchy a budeme znovu hrát o první místo. To je nereálné. Ale bohužel po prohře v Kladně to bude boj o záchranu, když máme pět bodů na sestupové příčky, což je otázka dvou zápasů. Situace je složitá, protože tento tým na záchranářské práce není zvyklý. V posledních čtyřech letech jsme hráli na špici. Máme v kádru hodně mladíků, takže pozor. Nebude to pro ně jednoduché. Uvidíme také, jak to bude s našimi třemi veterány Linhartem, Vladykou a Holubem, jak se s nimi dohodneme. Jinak to prostě bude na té nastupující generaci. Z mladíků, kteří se letos zapojili do kádru A mužstva, trochu vystrčil růžky Drahoš, výrazný pokrok udělal Langr, ostatní musí však přidat, aby měli šanci do toho nakouknout. Nepříjemné je pro nás i zranění Ondry Haufa, kterého čeká plastika kolenního vazu a nebudeme s ním moci počítat do konce sezony.

Máte už jasno o náplni zimní přípravy?
Pro zimní přípravu máme domluvené přátelské zápasy většinou se soupeři na naší výkonnostní úrovni. Finanční situace klubu nedovoluje, abychom jeli na nějaké soustředění, takže vše bude probíhat výhradně v domácích podmínkách (posilovna, umělá tráva, využijeme i dráhu).

Jsou reálné nějaké změny v hráčském kádru?
Asi jich moc nebude. Jednat budeme o prodloužení hostování u Jarosze, který u nás je do konce roku. Byl bych nerad, kdyby z kádru někdo odešel. Budeme zvažovat i to, jestli tým nepotřebuje nějaký nový impulz. V příštích dnech si vyhodnotíme podzimní část sezony. Pak nás čeká tradiční srandahokej a po Novém roce začneme přípravu ve čtvrtek 3. ledna. Hráčům mohu slíbit, že bude velmi náročná, potřebujeme to!