Víkendovými zápasy začíná po vyšších fotbalových soutěžích rovněž nejnižší krajská soutěž, I. B třída. Ve skupině A má okres zastoupení v podobě osmi týmů. Některé budou bojovat o čelní příčky tabulky, další čeká boj o záchranu v soutěži.

Nejvýše z okresních zástupců v průběžné tabulce je 1. FC Horšovský Týn. Tým opustili Miroslav Vachtl a se 13 góly nejlepší střelec soutěže Petr Vachtl. Oba odešli do Německa. Do Milaveč zamířil snajpr Jakub Šot, a protože ani angažmá stodského Jakuba Hrušky nedopadlo, musí klub improvizovat v útoku a spoléhat na Kotlana, Barnáše či Anderleho. Na střídavý start z Dynama má přijít Blacký a z domažlické Jiskry B Paluch. „Během přípravy jsme byli na soustředění, absolvovali jsme turnaj O pohár předsedy VV TJ Dynamo a odehráli pohárové zápasy,“ říká předseda klubu Antonín Vlček st. Na výroční schůzi byl posvěcen záměr posezonního sloučení obou týnských klubů v jeden s názvem FC Dynamo H. Týn, přesto je ambicí ´efcéčka´ hrát co nejvýše. Po spojení by Horšovský Týn měla reprezentovat dvě družstva mužů. 

Nováček v I. B třídě, Slavoj Koloveč B, vstupuje do jarní části z pátého místa. Řada hráčů trénovala s A mužstvem a vypomáhala v přípravě, o víkendech absolvovala turnaj v H. Týně, který nakonec Koloveč B vyhrál, aniž by ztratil bod. Vedle Pergla s Duchoněm už zase umí střílet góly i nejlepší střelec týmu Souček a Homolka. Problémem je gólman. Mleziva odešel, Polák asi zimní přípravu odložil na léto, jednání s Nýřany o Fajtovi nedopadlo. Kdo se tedy v Klenčí objeví v brance hostů, je ve hvězdách, protože Škampa je na hostování ve Staňkově a po zlanaření Fillingera jej asi naštvaní Staňkovští neuvolní. V úvahu tak připadá povolávák pro Tokara z Tlumačova. „Chceme se držet na čele tabulky a uvidíme, jak to bude vypadat po pár úvodních kolech,“ říká o ambicích jeden z nejmladších trenérů soutěže Petr Bílek.

Bod za Kolovčem je Postřekov. Tým trenéra Petra Váchala a Jindřicha Kapice měl kvalitní přípravu včetně soustředění v Rybníku. „Příprava se povedla, zapojilo se do ní dvacet lidí z A i B mužstva. Utkali jsme se s německými soupeři, nejlepšími týmy z okresního přeboru a s účastníkem krajského přeboru z Holýšova,“ přibližuje trenér Váchal přípravu v klubu, kde fotbal dělají stále více srdcem než penězi, což jim v době, kdy peníze docházejí, teď závidí celý okres. Kádr nikdo neopustil, naopak se do něj po zranění vrací chodský Rosický Adam Polák a z Německa záložník s dobrou koncovkou Jiří Závodný. Klub vyřešil s Jiskrou přestup Rudolfa Škrabala, ale trápí jej hodně zraněných. „Po celkem povedeném podzimu chceme hrát co nejvýše, ale ztráta stopera Jasana a záložníka Vavříka, klíčových hráčů podzimu, je citelná. Hodně o našich šancích naznačí úvodní zápas s Mrákovem,“ říká opatrně Váchal.

Ze sedmé příčky jdou do jara fotbalisté Spartaku Klenčí. Týmu se nedávaly velké šance ani v loňském ročníku, ale Klenečtí hlavně doma dokázali střílet pěkné góly a bodovat. Trenéra Moravce vystřídal o pět let mladší Pavel Smazal, který se bude muset obejít bez zkušeného stopera Miroslava Holara, a o část jara se kvůli zranění z přípravy připravil Vojtěch Mifek, pilíř týmu s divizními zkušenostmi.

Nejžalostnější pohled během zimy byl na někdejšího účastníka krajského přeboru, Staňkov. Pomoci Osvračínu se záchranou ve II. třídě okresu odešel Bukovský, Fillingera zlanařil Koloveč, a tak tým absolvoval většinu zápasů i generálku proti Přešticím B s trenérem Milanem Kucharičem, Zdeňkem Zahořem a bývalým trenérem Vladimírem Kuklou ´v poli´. Postup vedení klubu při řešení tak tristní situace má navíc vliv i na ´srdcaře´, takže bez ohledu na to, jak mužstvo dopadne, bude letošní léto pro Staňkov obvzláště horké…

V Mrákově skončil kvůli problémům se zdravím Švajner, naopak se po přípravě s mateřskou Jiskrou vrací největší ´Rossoneri´ na Chodsku záložník Vítězslav Kohout. „V přípravě jsme se utkali se soupeři z okresu, v generálce s Mochtínem. Až na poslední zápas jsme vše vyhráli, ale to není podstatné. Hlavní je, že jsme protočili všechny místní kluky,“ pochvaluje si trenér Vladimír Duffek, jehož jsme vyrušili při ´tmelení kolektivu´. Cílem Mrákova je podle něj absolvovat soutěž beze strachu z existenčních problémů.

V Krchlebech bude jaro opět ve znamení boje o záchranu. Takže je jasné, že u kormidla zůstává specialista na záchranářské práce, kouč Jaroslav Kubeš. Jediný, kdo podzimní kádr s přeštickou posilou Frančíkem v brance opustil, je do Přeštic vracející se Pap. Obnoven nebude střídavý start holýšovských Vrby a Beliny. Výměnou za Knoppa přichází z Holýšova Harmáček a na střídavý start z Kvíčovic Červeňák. Ze Staňkova se vrací Kufner. „Naším cílem je záchrana v soutěži. Musíme uspět na začátek s Bezdružicemi, což je soused v tabulce,“ říká Kubeš.

V záchranu doufají také v Chodově. Svému bývalému klubu přichází na pomoc klenečský stoper Miroslav Holar, ze Všerub Lukáš Ticháček. Ti se přidají k Novotnému a Beňušíkovi získaným už dříve na přestup. Oslabením bude absence Petra Holara, který musí na operaci. Řada dalších hráčů jako Jan Pfeifer, Štryncl či Kuboušek stojí kvůli zranění. „V přípravě jsme sehráli čtyři až pět zápasů s okresními mužstvy. Naposledy jsme vyhráli 2:1 v Poběžovicích, oba góly dával Honza Fischer. Herně to nebylo úplně bez chyb, ale o záchranu se chceme pokusit,“ říká trenér Libor Měsíček, jenž se s druhým koučem Jurajem Zimprichem pokusí dovést fotbalový Chodov k třetímu zázraku…

Tabulka I. B třída - Sk. A

1. Nýřany ⋌13 8 3 2 29: 16 30
2. 1. FC H.Týn ⋌13 8 1 4 35: 16 26
3. Rozvadov ⋌13 7 3 3 43: 22 25
4. Heřm.Huť ⋌13 7 3 3 25: 22 25
5. Koloveč B ⋌13 7 2 4 24: 22 25
6. Postřekov ⋌13 6 4 3 28: 16 24
7. Klenčí⋌ 13 6 4 3 23: 18 23
8. Staňkov ⋌13 6 2 5 22: 22 22
9. Mrákov ⋌13 5 3 5 17: 17 20
10. Bezdružice ⋌13 2 6 5 18: 28 13
11. Krchleby ⋌13 2 4 7 11: 26 12
12. Ch.Újezd⋌ 13 3 2 8 26: 34 11
13. Zbůch⋌ 13 0 6 7 18: 43 10
14. T.Chodov ⋌13 1 3 9 18: 35  7

Víkendový program - So 24. 03. 15.00: 1. FC H. Týn - Heřmanova Huť, Krchleby - Bezdružice. Ne 25. 03. 15.00: Chodský Újezd - Chodov, Staňkov - Nýřany, Mrákov - Postřekov, Klenčí - Koloveč B, Baník Zbůch - Rozvadov.