„Tenkrát jsme spolu dvakrát mluvili po telefonu. Z přestupu ale sešlo, protože Sparta byla proti. Je fajn, že jsem věděl, o koho jde, když trenér Guľa přicházel do Plzně,“ řekl Čermák v rozhovoru pro Deník na recepci hotelu Elba v Esteponě.

Zamlouvá se vám herní systém 4-3-3, na němž kouč bazíruje?

Vnímám to dobře. Je v něm větší variabilita středních záložníků, můžeme se více točit, rotovat, což po nás trenér chce. Takže jednou si mohu v klidu seběhnout dolů pro míč, dvakrát třikrát zůstanu mezi stopery.

Je tohle rozestavení fyzicky náročnější?

Naopak. Myslím si, že kolikrát se dají ušetřit kroky, pokud si všichni držíme svoje pozice.

Tušíte, že jste blízko základní sestavě? Örebru jste vstřelil gól a jedenáctka s vámi v sestavě dala tři branky za 25 minut?

Nemyslím si, že by sestava, která proti Örebru nastoupila na posledních 25 minut, byla základní jedenáctkou. Trenér teď hodně protáčí sestavu. To, že jsme dali tři góly, může být i tím, že nám kluci soupeře dobře unavili. Ke konci zápasu už soupeř nebránil důsledně a koncentrovaně jako na začátku utkání. Navíc bylo velké teplo. Takže bych to nepřeceňoval.

Zeptám se jinak: Jaký máte pocit ze své výkonnosti v přípravných zápasech?

Vždycky to může být lepší a pořád je co zlepšovat. V některých ohledech jsem k sobě hodně kritický.

Jak se osobně vyrovnáváte s absencí Michaela Krmenčíka, který odešel do Brugg?

Je pravda, že jsme spolu hráli nahoře. Co bych k tomu řekl? Snem každého fotbalisty je dostat se do ciziny a obzvlášť do klubu jako Michael. Bruggy vedou ligu o osm nebo devět bodů, hráli Ligu mistrů. Můžu mu jen gratulovat a přeji mu to.

Zatím to vypadá, že jeho absence není znát. Bez Krmenčíka jste dvakrát vyhráli 3:0.

Stále je to příprava. Krmi dal spoustu důležitých gólů, někdy i z ničeho. Dokázal nám strašně pomoct a jeho absence se teprve může projevit.

Zvládne Viktoria Plzeň jeho góly nahradit?

Nic jiného nám nezbývá. Věřím, že to zvládneme.

Změní se po jeho odchodu vaše role na hřišti?

Myslím si, že ne. Na hrotu mám typologicky stejné a velké hráče.

Za necelé dva týdny startuje domácí liga. Budete na konci spokojení s druhým místem?

Spokojení… Budeme dělat všechno pro to, abychom ligu vyhráli. Jestli budeme spokojení, si můžeme říct až na konci sezony.

Kdo s vámi bude ještě prohánět Slavii?

Těžko říct. Ale doufám, že už nikdo. (směje se) Snad ji budeme nahánět jen my a za námi bude díra. Sám jsem zvědavý, v jaké formě budou na jaře naši konkurenti v boji o nejvyšší příčky.

Sledujete dění u konkurence, hlavně u Slavie a Sparty?

Když se někde napíše, že nějaký hráč přestoupil, tak se o tom v kabině bavíme. Základní přehled o tom mám.

Těšíte se na jarní část o to víc, protože v létě je mistrovství Evropy a můžete zabojovat o nominaci?

Samozřejmě. V seniorské reprezentaci jsem nikdy nebyl. Každý hráč sní o tom, že si za ni může zahrát. Momentálně se ale soustředím na to, abych byl zdravý a dařilo se mi a co bude, to bude.

Ligu začínáte v Opavě a pak máte doma Příbram. Berete to jako přijatelný los pro start soutěže?

Myslím si, že je jedno, jestli začínáte v Jablonci, nebo na Spartě. Neřeším to. Ale musím říct, že hlavně na první domácí duel se hodně těším. Vím i o akci, že chceme naplnit stadion. Fanouškům bych tedy vzkázal, ať určitě dorazí – zima nám nebude nikomu. (směje se)

Týmy z čela tabulky jako Slavii, Spartu, Jablonec nebo Ostravu máte na jaře venku. Jak se díváte na toto těžké rozlosování?

Na podzim jsme je zase měli doma. S kluky tohle nerozebíráme.