O začátcích v německém Rötzu, jeho několika předchozích působištích a také o tom, co v nejbližší době plánuje, jsme si povídali s brankářem Petrem Huttou.

Prozradil byste našim čtenářům, jaké byly vaše fotbalové začátky?

Moje fotbalová kariéra začala v Koutě na Šumavě, kam mě přivedl táta. Nejvíc mi však v mých začátcích dal můj první trenér pan Kresl. Posléze jsem přešel ze žáků do dorostu a v šestnácti a půl letech jsem začal chytat za muže. Tehdy mě trénovali pánové Kohel a März. V osmnácti jsem přestoupil do Mrákova. Zde jsem chytal do vojny, kterou jsem absolvoval v Klenčí pod Čechovem. Tam přišel můj odrazový můstek k I.B třídě. Zároveň se nám dobře dařilo a byli tam spoluhráči, kteří tvořili výbornou partu. Pavel Vejmělka, Pavel Mazal, Míra Hojda, Tibor Palacký a další vynikající hráči. V té době nás trénoval pan Sádovský, na kterého rád vzpomínám. Pamatuji si, že jsem tenkrát ve třinácti zápasech dostal pouze šest gólů.

Přesto jste však v Klenčí nezůstal, proč?

V té době jsem dostal nabídku z Nýrska, které v té době hrálo krajský přebor. Zde jsem chytal rok a půl. Bylo to tam perfektní a na trenéra pana Holého určitě nezapomenu. Z Nýrska jsem šel do SK Plzeň 1894, kde se hrála divize. Měli jsme tam poměrně mladý mančaft a já ve svých třiadvaceti letech jsem tam byl téměř nejstarší. Poměrně se nám dařilo, a tak přišly první větší nabídky. Zajímala se o mě Viktorie Plzeň, Teplice či Bohemians Praha. Přišlo pověstné štěstí a já se mohl fotbalem začít živit. ´Bohemka´a Teplice v té době hrály druhou ligu. Z prvoligové ´Viktorky´ právě odcházel Michal Čahoun do pražské Sparty a v Plzni proto sháněli gólmana, jelikož měli pouze Radka Havla. Jenže se jim podařilo získat Jiřího Vosypku, a já jsem šel do Přeštic.

Jak se vám v Přešticích dařilo?

Pro mě to bylo docela solidní angažmá. Z Přeštic jsem přestoupil do Klatov, kde jsme pod vedením Standy Trnky skončili druzí. Následně jsem chytal za Poběžovice, kde jsem se podílel na postupu do krajského přeboru. Bylo to jedno z mých nejkrásnějších období. Tehdy zde trénoval Jaroslav Ticháček a dovolím si tvrdit, že on byl hlavním strůjcem poběžovického úspěchu. V té době zde působili výborní funkcionáři, pánové Horský, Gajdoš, Němec, Vondraš a tehdejší poběžovický starosta Jílek. Poté mě čekalo hostování v Chanovicích. Tam jsme vybojovali postup do divize. Na tuto dobu také rád vzpomínám, ale problém byl v dojíždění na každý trénink sedmdesát kilometrů tam a zpátky. Bylo to pro mě hodně náročné. Následně jsem tak zakotvil v Holýšově, kde jsme opět vybojovali postup do divize. Z Holýšova odcházím do německého klubu 1. FC Rötz, který hraje na úrovni našeho krajského přeboru. Jak si 1. FC Rötz momentálně vede? V současné době je Rötz na druhém místě se ztrátou 5 bodů na prvního, avšak máme odehrány o dva zápasy méně. V létě od nás odešlo osm lidí základní sestavy, ale přišli Jarda Bušta z Klatov, David Martínek z Nepomuku a Jiří Skála - ligový fotbalista, který má odkopáno na tři sta ligových zápasů. Dále zde působí kluci z dorostu B – týmů a mezi nimi Jan Bombala.

Kdo je vaším největším vzorem?

Když jsem začínal, tak to byl vždycky Rinad Dasajev, který chytal za Rusko, a Dán Peter Smeichnel. Který nejhorší a naopak nejlepší zápas jste odchytal? Hezké tenkrát bylo derby 3:0 s Domažlicemi v Poběžovicích, kdy jsme hráli při skvělé divácké kulise. Super zápas, který mi utkvěl v paměti, byl duel Furth – Rötz, na který přišla spousta fanoušků. Vyloženě zápas, který se mi nepovedl a z něhož bych se dlouho vzpamatovával, jsem nezažil. Jednou za čas se stane, že člověk dostane ´blbej´ gól. Já jsem již natolik zkušený, že mě takové věci jen tak nevyvedou z konceptu. Vím, kam se mám postavit, jak zareagovat a i když přibývají léta, poctivě se připravuji. Důležitý je pro mě strečink a dobře se protáhnout.

Pořádáte soustředění brankářů pro starší i pro mladší brankáře, co vás k tomu vedlo?

Ze začátku jsme trénovali s Karlem Škopkem. Jsem rád, že jsme postupně dokázali s naší myšlenkou prorazit a začínajícím gólmanům tak máme co dát. Pro jejich rozvoj hlavně v mládí je to hodně důležité. Ze začátku jsme dělali soustředění pro žáky i pro dospělé, ale v poslední době to však vše směřujeme hlavně k žákovské kategorii, a to v rámci celého západočeského kraje. Touto cestou chci poděkovat všem, bez nichž bych soustředění a tréninky těžko dával dohromady: Základní škola Mrákov, Sokol Mrákov, Bělé nad Radbuzou díky umělé trávě, Sport Centru Radoslava Hojdy, Jiřímu Krbečkovi a Václavu Korbovi.“

Na kdy plánujete další soustředění?

Rád bych tato soustředění uskutečnil koncem března a začátkem dubna, kdy startuje jarní kolo na úrovni divizí a krajských přeborů. Důležité však bude, aby se vše skloubilo s termíny vrcholící přípravy a také utkáními okresních a krajských výběrů. Poslední soustředění se vzhledem k vstřícnosti Sokola i mrákovské škole vydařilo. Našim cílem bylo, aby se na našem kempu objevili i brankáři mladších ročníků ´96 až ´98. A to se povedlo.

Změnilo se hodně od té doby, co jste začal chytat?

Za tu dobu, co chytám, pamatuji spoustu změn v pravidlech brankářů. Gólmani dnes musí hrát nohama. Já sám říkám, brankář je dnes chytající hráč. To, že předvede dva, tři zákroky při utkání je normální, ale malou domů dostane třicetkrát, čtyřicetkrát za zápas a musí tak umět hrát levou i pravou nohou.

Jaké jsou Vaše další trenérské aktivity?

V současné době dělám trenéra brankářů Jiskry Domažlice. Každé pondělí trénuji brankáře okresu v Mrákově, v úterý trénuji mládežnické brankáře Slávie Vejprnice. Dále jezdím na brankářské reprezentační soustředění s Ivo Viktorem a Jirkou Krbečkem. Sám trénuji čtyřikrát až pětkrát týdně. Váš syn se potatil. Co vy na to? No tak úplně ne. Můj syn Lukáš nechytá, ale hraje záložníka v dorostu Viktorie Plzeň. Ještě také hraje futsal v Indosu Plzeň.