Z pohledu české fotbalové scény by Adolf Šádek nebyl jediným mužem, který by fungoval na dvou vlivných adresách. Naprosto ukázkovým příkladem střetu zájmů ve fotbale je Velký čáp. Tak se přezdívá Miroslavu Peltovi, šíbrovi z Jablonce. Do podezření - a velmi důvodného - se dostal hned dvakrát.

Adolf Šádek během mimořádné valné hromady FAČR.
Mistr bonmotů, pokuta za vulgarity, tank i tituly. Co vymyslí Šádek teď?

První etapa byla takzvaná sparťanská. V letech 1999 až 2005 byl sportovním ředitelem klubu z Letné. Každé ráno nasedl doma na severu do auta s osobním řidičem a valil na Prahu.

Jenže na kořeny nikdy nezapomněl. Ač papírově z klubu odešel (v roce 2000), prakticky to tak nebylo. Byl stále činný, vlastně se tím ani moc netajil. Například v zimě během sezony 2004/2005 domlouval přestup matadora Jiřího Novotného do Jablonce.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.Miroslav Pelta.Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman„S Mírou jsem byl na všem domluvený,“ řekl tehdy ligový rekordman magazínu Hattrick.

Přesun nakonec nedopadl, ale jen potvrdil fakt, o němž se vědělo.

Pelta, jenž působil také jako městský zastupitel, se bil za klub i při jednání o dotaci na rekonstrukci stadionu. Byl úspěšný, podpora se vyšplhala na 108 milionů korun.

Ve Spartě samozřejmě věděli, že má funkcionář srdce rozpolcené. Ale nijak to neřešili. „O vztazích mezi panem Peltou a Jabloncem víme. A v rozsahu – o jakém jsme byli informováni – v tom nevidíme problém,“ řekla tehdejší mluvčí Lenka Raková.

Václav Bartoňek, majitel fotbalové Zbrojovky Brno
Majitel Zbrojovky: Šádek nabídku dostal. Bude to ještě složitá cesta

U Pelty však nešlo o poslední případ. Do potíží se dostal rovněž jako předseda asociace, jímž se stal v roce 2011. Celých pět let byl zároveň majoritním vlastníkem svého milovaného Jablonce. To by bylo v Evropě neslýchané, v Česku mu to procházelo.

Až v roce 2016 se rozhodl situaci změnit. Byla to však tuze podezřelá akce. „Jablonec je můj život a je to moje dítě. V žádném případě neuvažuju tak, že bych řekl: Tady zabouchávám dveře a už nepřijdu," řekl funkcionář, který v té době vlastnil 80 procent akcií jabloneckého klubu.

Jeho nástupcem se stal Nizozemec Adrian Kruf, který řídil síť sportbarů s loterijními automaty Tipgames. „Pan Kruf má ale i další vlastní nemalé byznysové aktivity. Tím, že se chystá nový loterijní zákon, že tu budou internetová kasina, tak i já s ním mám velké plány z hlediska rozvoje, abychom pro český fotbal, nejen pro Jablonec, vytvořili nové prostředky. Naskýtají se nové možnosti, protože internet je všemocný," nastínil Pelta plány.

Nejvlivnější osobnosti českého sportu: pořadí k červnu 2021
Jiný pohled na český sport: Jágr má vliv, Babiš je silnější než Křetínský

„Nebudu tvrdit, že jim nebudu pomáhat s ekonomickým zajištěním a hledáním sponzorů, to bych lhal. Jablonec mi zůstane v srdci, i když nebudu v jeho strukturách,“ dodal.

Byla to spíše habaďůra. Pelta nikdy vliv neztratil, dnes je opět vlastníkem klubu.

Jaký osud čeká Adolfa Šádka?