S tímto závěrem, jenž má ukončit zmatky posledních dní, v pondělí přišla vláda v čele s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem.

„Vnímáme, že se sportovci ozvali, ale situace s epidemií je křehká,“ řekl nový ministr.

Ozvali je slabé slovo, které nevystihuje situaci.

Tolik kritiky a odmítání od osobností, trenérů i funkcionářů tady už dlouho nebylo. Za vše nemůže jen pandemie, ale politici samotní.

Zatímco bývalý šéf zdravotnictví Jan Blatný uvolnil opatření včetně sportu až na dvacet lidí, Arenberger to po počátečním souhlasu otočil. Chtěl zavřít volnočasové aktivity – tedy i tréninky. Ani testování nebo dohled trenéra jeho názor nezměnil.

Ale potom – slovy z krize – přišel člověk, co měl přijít. Napsal dopis Andreji Babišovi. „Sport dětí je Vám úplně ukradený a absolutně se o něj nestaráte. Jde přece o prevenci,“ rozezlil se na premiéra šéftrenér mládeže z Přerova David Chuda.

A světe div se – tohle zabralo. Babiš ještě v neděli zavolal odvážnému kouči. „Říkal mi, pane Chuda, toto není moje chyba, mně nenadávejte, nadávejte Blatnému,“ líčil trenér. Ledy se ostatně během víkendu pohnuly. Ještě v sobotu měl Arenberger jasno, o den později však už musel jednat s Milanem Hniličkou (šéf Národní sportovní agentury) a Miroslavem Janstou (předseda České unie sportu).Lidé sport a vzájemné kontakty potřebují, říká nový šéf okresního fotbalu Milan Polák.Lidé sport a vzájemné kontakty potřebují, říká nový šéf okresního fotbalu Milan Polák.Zdroj: Deník/Robert Babor

Výsledek schůzky znáte: jde o zmíněné skupinky po dvou a venku.

„Jde o kompromis,“ řekl Arenberger.

Experti prý dvacet hodin řešili, zda je v pořádku, když existují různě velká hřiště. Proto ještě vymysleli podmínku rozestupu dvojic na minimálně deset metrů.

A pozor, společný výklad od trenéra je zapovězen. „Musí zorganizovat, aby se jedinci nesetkávali,“ dodal ministr.

Přesto tady i vzhledem ke komunikačním přehmatům vyvstává otázka, kdy se zase objeví nová pravidla. Třeba kolem testů, které sportovci navrhovali jako argument. Jansta ještě během pondělí tvrdil, že ke sportu budou třeba, Arenberger to však dementoval.

Nezmění zase názor?

Nečekaná otočka nového ministra zdravotnictví k očekávanému (ne)návratu ke sportu rozladila i funkcionáře a trenéry z Plzeňského kraje.

„Je to samozřejmě velká komplikace. Jelikož máme širokou mládežnickou základnu, tak už jsme se s ostatními trenéry dohodli, kdy budeme využívat naše dvě hřiště, aby se týmy vzájemně nepotkávaly. Obvolali jsme děti, rodiče,“ nechápal rychlou změnu rozhodnutí jeden z mládežnických trenérů TJ Start Luby Václav Řeřicha, jenž se společně se svými kolegy stará o dvě stovky mladých fotbalistů.

„Největší zrada to je ale samozřejmě vůči dětem samotným. Všechny se už moc těšily a teď prožívají veliké zklamání,“ doplnil Řeřicha.

Podobně smýšlejí i jinde v regionu. „Jsem pochopitelně rozladěný, jedno odpoledne vám svitne naděje, plánujete tréninky pro děti a další den je to znovu jinak,“ prohlásil Martin Drechsel, trenér mladých Kohoutů Rokycany.

A netýká se to jen mládežnických trenérů. „Už jsem měl poněkolikáté připravený plán společné přípravy, jak ji začneme, abychom se dostali do formy. Neustálé odklady mě už ani nepřekvapují,“ říká Josef Viktora, trenér Nepomuku v krajském přeboru.

„Tato změna je ale zásadní, protože si už neumím představit, že by se soutěže měly rozjet a dohrát. Chceme hrát, ale když si spočtete, kolik zápasů zbývá dohrát, je to nereálné,“ dodal Josef Viktora.

O dohrání soutěží přemýšlejí i čerstvě zvolení šéfové okresních svazů na Tachovsku a Domažlicku.

„My potřebujeme, aby se dohrála sezona alespoň tak, aby se postupovalo a sestupovalo. Pokud nebude možné začít nejpozději o víkendu 22. května, tak už se aktuální ročník 2020/21 nedohraje… Když jsem teď viděl tu ministrovu otočku, tak si myslím, že to sport a hlavně fotbal na amatérské úrovni budou mít ještě strašně těžké a složité,“ uvedl Václav Přibyl, předseda OFS Tachov.

„Jsem z toho smutný. Patřím k lidem, kteří epidemická omezení akceptují a chápou, i když ne vždy souhlasím s formou, jakou tato opatření současná vláda realizuje, prezentuje, nařizuje a druhý den třeba zase ruší. Lidé sport, aktivity a vzájemné kontakty potřebují. Obávám se, jak bude stále odkládaný návrat ke sportu vypadat. Kolik sportovců, dospělých i dětí se třeba už vůbec na sportoviště nevrátí,“ doplnil ho domažlický kolega Milan Polák.

Autor: (rba, mjů, in, mm, mš, hav, zs)