Zdá se, že v současné době koronavirového zmražení sportu na všech jeho úrovních je v podstatě jedno, zda jste na Domažlicku fotbalistou či funkcionářem okresní vlajkové lodi Jiskry Domažlice ve třetí nejvyšší republikové lize (ČFL) nebo posledního týmu nejnižší okresní soutěže (IV. třídy) Sedmihoří Oplotec. Zelený pažit totiž osiřel na velkém stadionu i na malém hřišti úplně stejně. Netrénuje se, nehrají se zápasy, okolo hrací plochy nejsou diváci… Ale, nespí se! V téměř třistačlenném ansámblu domažlického klubu určitě ne, jak potvrzuje i jeho jednatel a sekretář v jedné osobě Václav Pelnář.

„Dělat sekretáře v našem klubu je podobné jako vést malou firmu. Patří k tomu spousta úřadování a papírování. Nejvíce práce je vždy v letní a zimní přípravě a já se vždycky těším, až už začne soutěžní část sezony. To už je dokončena většina přestupů v kádru a všech dalších potřebných úkonů jako přihlášek do soutěží, rozpisů utkání, hlášenek, soupisek týmů, platby členství ve FAČR a podobně,“ přibližuje na úvod svoji činnost bývalý dlouholetý domažlický fotbalista.

Co z toho dělá jednatel a hlavně sekretář největšího okresního klubu v době, kdy jsou fotbalové soutěže zastaveny?

Samozřejmě i letos na jaře se soutěže po hráči nepříliš oblíbené zimní přípravě rozběhly, ale než jsme se nadáli, tak se stalo něco, co známe jen ze sci-fi filmů. Pandemie, která nás postihla a dotkla se všech oblastí lidského života, zastavila i ten fotbalový. Já mám ale i teď pořád co dělat, protože v tom běžném kolotoči práce, rodiny a fotbalu jsem některé věci nestíhal, a tak nastal čas všechny resty dodělat. Fotbalový život totiž neustrnul úplně a samozřejmě některé termíny, jako je konec přestupního období nebo podání určitých žádostí, běží dál. Také pro pořádný úklid počítače a všech nakupených lejster už byl nejvyšší čas a najednou je ho díky pandemii dostatek.

V čem všem váš fotbalový klub omezila nařízení vlády o zavření sportovišť a zákazu vycházení a shromažďování osob?

Tato opatření vlády přinesla stejně jako v ostatních státech zrušení soutěží na všech úrovních od nejvyšší až po nejnižší prales, takže se nás to dotklo ve velké míře od mužského A-týmu až po ty nejmenší kluky a holky. Museli jsme pozastavit všechny tréninkové jednotky, a co bude dál, nikdo zatím neví. Podle informace sekretáře řídící komise pro Čechy fotbalového svazu Jana Hořejšího se vším bude zabývat výkonný výbor FAČR na svém zasedání 7. dubna. Nás třeba hodně mrzí zrušení dvou kvalifikačních utkání na evropský šampionát ženských ´devatenáctek´ v Gruzii, která se měla odehrát u nás na Střelnici. Příští sobotu 11. dubna měla hrát česká reprezentace proti Norsku a o tři dny později Anglie proti Norsku. Zatím byla tato utkání odložena na neurčito.

Ilustrační foto.
Karanténa na celé Chodsko byla fáma, týká se jen hygieny

Z celé řady fotbalových klubů ve světě a už i v Česku hlásí první případy nakažených koronavirem Covid-19. Jiskra je v tomto ohledu bez problému?

Ano, Jiskra je s nadsázkou řečeno ´čistá´. V našem klubu zatím nemáme hlášený žádný potvrzený případ koronaviru. Správce stadionu Ferdinand Forro i tak pečlivě dezinfikuje všechny prostory v tribunách. A kromě toho také stále pravidelně stříhá trávník, tak si troufám říci, že ho letos budeme mít nejlepší v kraji. (smích)

Věříte ještě v nějaké smysluplné dohrání letošní sezony, a pokud ano, tak v jaké by to bylo optimální podobě?

Je to otázka, na kterou přinese odpověď až čas. V současné době asi nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho může nouzový režim trvat. Kdyby trval opravdu jen třicet dní, jednalo by se tak o čtyři soutěžní kola, která by se mohla odehrát v náhradních termínech. Čtyři víkendy však po konci většiny soutěží zasahují až do období prázdnin a pak k tomu ještě dvě kola barážových utkání… Je možné, že by se nějaké kolo vložilo i do pracovního týdne. To by ale znamenalo, že většina hráčů půjde po práci hrát soutěžní zápas, a bude si muset vzít další volno v zaměstnání nebo studenti omluvenku do školy. Daly by se ale také využít dva květnové státní svátky, které vycházejí na pátek a mužstva by odehrála za prodloužený víkend dvě utkání v pátek a v neděli. To by šlo.

Nejpravděpodobnější variantou ale je, že bude nouzový stav dále prodloužen…

V tom případě už nepřichází v úvahu jiná varianta, než zrušení zbytku sezony nebo dokonce sezony celé.

Jak by se ale v případě zrušení pouze jarní části sezony řešily postupy a sestupy mezi soutěžemi?

V tomto případě by variantou bylo zachování tabulky po odehraném podzimu a vycházelo by se z ní. A druhou možností by bylo, že by se tuto sezonu nepostupovalo ani nesestupovalo.

Ilustrační foto.
Na Domažlicko musela zásahovka, muž se oháněl samopalem

V obou případech by ale byly některé týmy poškozeny…

Ano, ani jedna z těchto variant však není dobrá pro všechna mužstva. U první varianty budou nespokojena mužstva, která jsou na sestupových místech, protože by při dohrávání soutěže mohla třeba na jaře pád do té nižší odvrátit. U druhé varianty budou zase nespokojené týmy, které pomýšlely na postup do vyšší soutěže. Řešením by ale teoreticky mohlo být například sehrání baráží, kdy by takto ´administrativně´ postupující z nižší soutěže a sestupující z vyšší soutěže sehráli vzájemný zápas o místo v té vyšší soutěži.

A kterou variantu byste preferoval přímo Vy?

Upřímně, sám nevím. Asi žádné řešení z těch, která se nabízejí, není úplně šťastné. Záleží na řídících orgánech soutěží, jaké nejmenší zlo bude nakonec zvoleno. Těžko nyní odhadovat, co je nejpravděpodobnější, ale hlavně nevím, co a kdy vůbec bude možné. Proto raději další vývoj nechci předjímat.

Pokud by se soutěže dohrávaly a termínově posunuly až do léta, tak jak byste v klubu řešili hráče se smlouvami jen do konce června?

Co se těchto hráčů týká, tak máme do uvedeného data v kádru jen Martina Rychnovského a Václava Uzlíka na hostování z FC Viktoria Plzeň. Nejprve tedy vyčkáme na vyjádření výkonného výboru FAČR, co bude dál s rozehranou sezonou, a při zmíněné variantě bychom začali samozřejmě jednat s Viktorkou o prodloužení smlouvy o hostování.

Jak se při současných omezeních kluboví hráči a hráčky připravují?

Jak asi všichni vědí, tak v důsledku pandemie máme uzavřena všechna sportoviště a zákaz shromažďování nám neumožňuje týmové tréninky. Prezident klubu Jaroslav Ticháček vyzval na krátkém setkání vedení s trenéry mužstev krátce po tomto opatření všechny členy klubu k respektování rozhodnutí Vlády ČR s ohledem na zdraví hráčů a funkcionářů. Přesto, že bylo v té době ještě povoleno shromažďování do třiceti osob, shodli jsme se už tehdy na tom, že se nebudou organizovat žádné společné tréninkové jednotky. Prezident tak doporučil trenérům zaměřit se na možnosti individuální přípravy svých svěřenců.

Individuální příprava se týká všech hráčů a hráček od třetiligového áčka až po nejmenší přípravky?

U mládeže mají přípravu svých svěřenců v gesci také trenéři jednotlivých týmů. Třeba u přípravek vím, že existují i různé domácí formy základního žonglování s míčem a podobně. Za Okresní fotbalový svaz také na zmíněném setkání vystoupil Grassroots trenér mládeže pro Plzeňský kraj Václav Sladký a mimo jiné uvedl, že zatím nedoporučuje nějak zásadní trénování mládeže. U dospělých se zase spíše jedná o běhání, posilování a celkové udržování fyzické kondice. Trenéři všech týmů jsou se svými hráči v kontaktu, ale myslím, že zvolený model přípravy i v té individuální formě bude aktuální hlavně podle výsledku zasedání výkonného výboru FAČR 7. dubna. Sporttestery jsme zatím nerozdali, ale každý hráč má doma váhu, která v současné době bohatě postačí k porovnání s hodnotami naměřenými v zimní přípravě (smích). Já myslím, že si naši hráči v rámci možností udržují svou kondici v pohotovostním módu, aby byli připraveni se po skončení této nepříjemné situace vrátit zpět do plného tréninkového a zápasového režimu. Vzhledem k dalšímu vývoji událostí a dalším nařízením vlády však víme, že restart společného trénování je v nedohlednu a lze jen konstatovat, že ukáže čas.

Ve druhé části rozhovoru s jednatelem a sekretářem fotbalového klubu TJ Jiskra Domažlice Václavem Pelnářem se zítra dočtete například to, jak hodnotí podzimní část sezony všech čtrnácti dospělých i mládežnických týmů Jiskry v jejich soutěžích a jaké cíle měly týmy před sebou v jarním pokračování.