V dalším dílu podcastu Deníku Evropa pro Čechy, který vysíláme už od roku 2021, se s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou a velvyslancem Tomášem Kuchtou podíváme Srbska, které je klíčovým kandidátem na rozšíření  Evropské unii.

Srbsko je první ve frontě na vstup do Evropské unie, byť ruská agrese proti Ukrajině zamíchala kartami a Ukrajina i Moldavsko jsou politicky dnes možná paradoxně většími favority rychlého vstupu do Evropské unie než Bělehrad. Může za to i velice komplikovaná politika srbského vedení, které se snažilo sedět na několika židlích a vedle Evropské unie rozvíjelo i vztahy s komunistickou Čínou a putinovským Ruskem.

„V poslední době dává Srbsko konečně některými kroky na jevo, na čí straně skutečně stojí,“ uvádí velvyslanec Kuchta. Česká republika má podle velvyslance v Srbsku velice dobré postavení. „Berou si z nás v mnoha směrech příklad,“ uvádí hlava české ambasády v Bělehradě.

O tom, do jaké míry míchá ještě v Srbsku kartami Moskva, jaký je srbský postoj k ruské agresi proti Ukrajině, proč se Čína o Srbsko tak zajímá a co by tam chtěla ovládnout, i o připravenosti Srbska na vstup do EU, o tom a o mnohé dalším je tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata.